Reklama

Reklama

Prezydent z absolutorium. Szefowa płockiego PiS: szukał pan zwady na każdym polu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Urząd Miasta Płocka

Prezydent z absolutorium. Szefowa płockiego PiS: szukał pan zwady na każdym polu - Zdjęcie główne

foto Urząd Miasta Płocka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W odpowiedzi Andrzej Nowakowski przypomniał radnej, że rząd kupował maseczki od instruktora narciarstwa, a respiratory od handlarza bronią. Po krótkiej wymianie zdań prezydent otrzymał od rady miasta absolutorium. „Za” byli wszyscy radni z klubów PO i PSL.

Reklama

Jak co roku w czerwcu, miejscy radni debatują nad sprawozdaniem z wykonania budżetu za rok poprzedni rok. Dyskusja w tym temacie kończy się nie tylko przyjęciem bądź odrzuceniem tego dokumentu, ale także udzieleniem – bądź nie – absolutorium prezydentowi z tytułu wykonania budżetu.

W tym temacie rada miasta nie była jednomyślna. Andrzej Nowakowski otrzymał – co w polityce nie jest zaskakujące - skrajnie różne recenzje.

Na początek prezydent, za pomocą prezentacji, przedstawił jak wyglądały dochody i wydatki w 2020 roku.

Od „dobrej polityki finansowej” do „szukał pan zwady”

Po prezentacji opinie klubów radnych przedstawili ich szefowie. Przewodniczący klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego Tomasz Kominek zwrócił uwagę, iż poprzedni rok był czasem, w którym wszyscy mierzyli się z pandemią.

- Ciągłe obostrzenia, lockdown, który był szczególnie uciążliwy dla gospodarki, również tej w skali mikro - z tym musieli sobie radzić przedstawiciele samorządu. I działali przy tym na wielu różnych frontach. Mierzyli się z problemami polskiej służby zdrowia i dali rade – mówił Kominek i poinformował, że klub PSL będzie głosował za udzieleniem prezydentowi absolutorium. - Koronawirus nie pokrzyżował planów. Procesy inwestycyjne toczyły się zgodnie z planem. To był bardzo dobry rok dla Płocka, w bardzo trudnym czasie. A prezydent sprostał wyzwaniom i wywiązał się ze swoich zadań.

Zgodnie z przewidywaniami w podobnym tonie wypowiedziała się przewodnicząca klubu Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna) Iwona Krajewska.

- Budżet był realizowany według dobrego planu. Mimo ciężkiego czasu udało się! Prezydent realizował plany przyjęte przez nas – radę miasta i zamyka rok z dobrym wynikiem. Serdecznie gratuluję prowadzenia tak dobrej polityki finansowej – powiedziała Krajewska.

Zdecydowanie inne zdanie miała szefowa klubu Prawa i Sprawiedliwości Wioletta Kulpa, która zaczęła jednak od podziękowań dla płocczan.

- Znaleźliśmy się w zeszłym roku w bardzo trudnej sytuacji, nie wiedząc jaka czeka nas przyszłość. Przeżywaliśmy trudne momenty, gdy wielu bliskich odchodziło. Chciałabym podziękować wszystkim płocczanom, którzy podźwignęli ten okres – zaczęła Kulpa i dalej poinformowała, że klub PiS w przypadku głosowania nad sprawozdaniem wstrzyma się od głosu. - Mamy demokrację i każdy z nas może oceniać według kryteriów, które sam uznaje za najważniejsze. Co do absolutorium dla prezydenta, to zagłosujemy przeciw.

Następnie radna zwróciła się do prezydenta:

- Uważam, że w tym trudnym okresie wszyscy powinniśmy szukać jedności i mieć jeden cel: wyjść z tego z jak najmniejszym bagażem. Pan wykazał się w tym czasie bardziej politykiem niż samorządowcem. Na każdym polu działania szukał pan zwady z politykami PiS, którzy zasiadają w Sejmie. A to nie tędy droga. Trzeba szukać punktów wspólnych, a nie zapalnych. Stąd ocena pana działań jest negatywna.

Prezydent Andrzej Nowakowski nie pozostał dłużny swojej przeciwniczce.

- Powinienem pominąć milczeniem słowa pani radnej, ale z drugiej strony muszę zwrócić uwagę, że mówi to ktoś, kto reprezentuje obóz rządzący, który w czasie pandemii nie zauważył, że kupuje maseczki od instruktora narciarstwa, a respiratory od handlarza bronią, co do dziś nie jest rozliczone. Takich działań rządu absolutnie nikt nie powinien popierać. Nie zgodzę się z zarzutem, że w jakimkolwiek momencie nie współpracowałem z administracją rządową. Wręcz przeciwnie. I dziękowałem za dobrą współpracę z wojewodą przy omawianiu raportu o stanie miasta – powiedział Nowakowski i dodał, że wypowiedź radnej Kulpy nie miała nic wspólnego z merytoryczną oceną wykonania budżetu.

Prezydent z absolutorium

Ostatecznie rada miasta większością głosów udzieliła prezydentowi absolutorium. „Za” głosowało 15 radnych. Prezydenta poparł cały klub Koalicji Obywatelskiej, cały klub PSL oraz Jerzy Seweryniak z PiS. Przeciw byli pozostali radni PiS poza Piotrem Kuberą, który był nieobecny.

Podczas czerwcowej sesji prezydent Andrzej Nowakowski otrzymał również od rady miasta wotum zaufania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy