Reklama

Reklama

Dzięki pandemii i zamknięciu szkół spadły koszty utrzymania placówek oświatowych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixbay

Dzięki pandemii i zamknięciu szkół spadły koszty utrzymania placówek oświatowych - Zdjęcie główne

foto Pixbay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Taki wniosek przedstawił skarbnik miasta Wojciech Ostrowski podczas omawiania sprawozdania z wykonania budżetu na 2020 rok - w trakcie posiedzenia komisji rady miasta. Część radnych już zapowiedziała, że nie zamierza głosować za udzieleniem prezydentowi Andrzejowi Nowakowskiemu absolutorium.

Reklama

Podczas wspólnego posiedzenia komisji rady miasta radni mieli dyskutować na temat sprawozdania z wykonania budżetu za 2020 rok i udzielenia prezydentowi Płocka absolutorium. Mieli, ale z ich ust nie padło żadne pytanie ani uwaga. Można się domyślać, że te wygłoszą podczas czerwcowej sesji rady miasta, kiedy to będą decydować już o absolutorium dla Andrzeja Nowakowskiego, a nie tylko opiniować finansowe sprawozdania.

Więcej kasy na 500 plus

Sprawozdanie z wykonania budżetu za 2020 rok przedstawił natomiast skarbnik miasta Wojciech Ostrowski. Jak mówił, w zeszłym roku dochody miasta wyniosły 1 mld 120 mln zł, a wydatki 1 mld 100 mln zł.

- W porównaniu do 2019 roku, wydatki wzrosły o 8 mln zł, a dochody o 21 mln zł – przedstawiał dane Ostrowski i dalej wskazywał, że dochody bieżące wyniosły 1 mld 60 mln zł, a wydatki 924 mln zł. – Nadwyżka budżetowa dochodów bieżących nad bieżącymi wydatkami wynosi więc 136 mln zł.

Następnie skarbnik miasta przedstawił kilka finansowych faktów, dotyczących 2020 roku. I tak, w przypadku dochodów bieżących – w porównaniu do 2019 roku – odnotowano:

  • wzrost o 6 mln zł wpływów z podatku od nieruchomości,
  • wzrost o 4 mln zł wpływów z subwencji ogólnej,
  • wzrost aż o 30 mln zł wysokości dodatków celowych z budżetu państwa.

Ten ostatni – najwyższy – jest spowodowany tym, iż rodzice otrzymują pieniądze z programu „500 plus” na pierwsze dziecko od połowy 2019 roku. Czyli w 2019 roku dostawali tylko przez sześć miesięcy, a w 2020 roku już przez 12. Stąd taki wzrost z tego tytułu w budżecie miasta na 2020 rok. Wyjaśnijmy przy tym, że pieniądze z programu „500 plus” pochodzą z budżetu państwa, lecz „przechodzą” przez ratusz w formie dodatku celowego i tym samym wpisują się w dochody miasta.

Ponadto w sprawozdaniu z wykonania budżetu na 2020 roku odnotowano wpływ z podatku CIT na poziomie ponad 60 mln zł, czyli o 27 mln zł mniejszy, niż w 2019 roku. Skarbnik stwierdził jednak, że wpływ z podatku, który zależy od sytuacji finansowej płockich przedsiębiorców, należy na tym poziomie uznać za dość dobry. Inaczej niż w przypadku podatku PIT, czyli od osób fizycznych. Wpływ z tego podatku wyniósł o 10 mln zł mniej niż rok wcześniej.

- I ten wynik niepokoi… Ale trzeba pamiętać, że jest on efektem zmiany systemu podatkowego w kraju, wprowadzonego w 2019 roku – dodawał skarbnik.

Zamknięte szkoły mniej kosztują

W przypadku wydatków bieżących najwięcej – jak zawsze – kosztowała oświata. Ale w tym roku wydatki na oświatę zostały właściwie pokryte z subwencji oświatowej.

- To co prawda nie do końca dobrze, że szkoły i przedszkola w 2020 były zamknięte, ale dzięki temu na oświatę w tym roku wydaliśmy mniej. Zamknięcie szkół spowodowało bowiem niższe koszty utrzymania tych placówek – tłumaczył Wojciech Ostrowski.

Inwestycje: rozpoczęcie budowy stadionu i sali koncertowej

W przypadku wydatków majątkowych, czyli inwestycji, to w 2020 wyniosły one 170 mln zł. I były o 27 mln zł niższe niż w roku 2019. Dochody majątkowe, czyli zewnętrzne środki pozyskane na różnego rodzaju inwestycje, wyniosły 60 mln zł, z czego 25 mln zł pochodziło z Unii Europejskiej. Ponadto miasto pozyskało m.in. z Funduszu Inwestycji Lokalnych 15 mln zł, z Funduszu Dróg Samorządowych 4,3 mln na remont ul. Parcele, z subwencji ogólnej 1,9 mln na budowę ścieżki rowerowej w ul. Grabówka i Korczaka i z Banku Gospodarstwa Krajowego 3,7 mln zł.

Najdroższe inwestycje w 2020 roku:

  • Remont al. Kilińskiego – 31 mln zł
  • Zagospodarowanie Nowego Rynku wraz z budową sali koncertowej (wykup antypodkowy) – 7,7 mln zł
  • Modernizacja stadionu Wisły Płock – 7 mln zł
  • Budowa ul. Parcele – 6,5 mln zł
  • Rozbudowa i przebudowa dróg na Radziwiu – 5,3 mln zł
  • Budowa ścieżki rowerowej w ul. Grabówka i ul. Korczaka – 4,3 mln zł
  • Przebudowa ul. Kredytowej – 3,1 mln zł

I na koniec zadłużenie Płocka. Na koniec 2020 roku wyniosło 517 mln zł. Na tę kwotę składają się kredyty – 381 mln zł i obligacje – 136 mln zł.

Absolutorium dla Nowakowskiego? Radni opozycji przeciwni

Po zaprezentowaniu sprawozdania przyszedł czas na jego zaopiniowanie przez radnych. Większość rajców była za jego poparciem. Radni Prawa i Sprawiedliwości w większości wstrzymywali się tu od głosu. Ale gdy przyszedł czas na następne głosowanie – wydanie opinii czy prezydentowi Andrzejowi Nowakowskiemu udzielić absolutorium – tu spora część radnych PiS głosowała przeciw.

To były dopiero opinie komisji. Decyzja dotycząca udzielenia prezydentowi absolutorium zapadnie na czerwcowej sesji rady miasta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy