reklama
reklama

CPK pokazała wizualizacje. Tak ma wyglądać mega port lotniczy [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJeśli cała inwestycja dojdzie do skutku w zapowiadanym kształcie, płocczanie dojadą pociągiem do Warszawy w 45 minut. Przygotowania do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego postępują. Spółka pokazała masterplan i wizualizację portu lotniczego. Czy inwestycja dojdzie do skutku?
reklama

Polacy po raz pierwszy o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego usłyszeli w 2017 roku, a mega port lotniczy miał zostać otwarty w 2027 roku. CPK to jednak nie tylko ogromne lotnisko, które ma wozić nawet 40 mln pasażerów rocznie już w 2035 roku, ale też rozbudowa połączeń drogowych i kolejowych w zasadzie w całej Polsce. Gdyby inwestycja została zrealizowana w takim zakresie, jak zapowiadano, dla płocczan oznaczałoby to dojazd pociągiem:

  • Warszawa - 42 minuty,
  • Włocławek - 25 minut,
  • Toruń - 45 minut,
  • Łódź - 52 minuty,
  • Gdynia - godzina i 45 minut,
  • Kraków - poniżej 2 godzin.
Prace trwają 

Lata mijają, łopata w Baranowie wciąż nie została wciąż wbita, ale prace postępują. Podpisywane są kolejne umowy, choć wciąż nie wiadomo skąd rząd weźmie kilkadziesiąt miliardów złotych na całość inwestycji. Spółka pokazuje jednak kolejne efekty pracy - w otatnich dniach jest to masterplan lotniska oraz projekt koncepcyjny. Opracowaniem koncepcji architektonicznej lotniska zajęło się brytyjskie konsorcjum Foster + Partners i Buro Happold. 

reklama

- W ubiegłym roku, w Święto Niepodległości, rozpoczęliśmy projektowanie terminala pasażerskiego i dworca kolejowego CPK. Od tego czasu pracowaliśmy intensywnie w zespole 250 projektantów i ekspertów, przygotowując koncepcję architektoniczną. Od dzisiaj już wiemy, jak będzie wyglądał terminal, czyli serce CPK i lotnicza brama na świat, a dla przylatujących pierwsze doświadczenie związane z naszym krajem. Pokazujemy też pierwszą stację kolejową tak blisko zintegrowaną z portem lotniczym - czytamy wypowiedź Mikołaja Wilda, prezesa CPK na oficjalnej stronie.

reklama

6 lipca 2023 roku spółka zeprezentowała koncepcję architektoniczną. Punktem centralnym ma być atrium, które będzie dostępne dla wszystkich - znajduje się jeszcze przed kontrolą bezpieczeństwa. Terminal pasażerski ma zająć 400 tys. metrów kwadratowych i będzie miał 2 poziomy. Pod ziemią znajdzie się 6 peronów kolei szybkiej prędkości, zaś dworzec autobusowy w północnej części budynku.

- Pierwszy etap lotniska, czyli dwie równoległe drogi startowe i infrastruktura do obsługi 40 mln pasażerów, ma zostać uruchomiony w 2028 r. Plan Generalny CPK zakłada, że następnie port będzie w sposób modułowy rozbudowywany. Jak wynika z prognoz Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych (IATA), w 2060 r. lotnisko może obsługiwać do 65 mln pasażerów - przekonują w CPK.

reklama

Centralny Port Komunikacyjny ma zostać zbudowany w gminie Baranaowo, gdzie trwają protesty mieszkańców. Czy realne są przedstawiane przez spółkę daty? 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama