Prace nad studium techniczno - ekonomiczno - środowiskowym dla zadania „Budowa linii kolejowych nr 5 i 50 na odc. węzeł CPK - Płock - Włocławek" realizowało konsorcjum firm: IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo, BBF oraz Arcadis.
Umowę podpisano w końcu 2021 r. Harmonogram prac przewidywał cztery etapy, przy czym zakończone zostały prace II i III etapu, w wyniku których wskazano wariant hybrydowy W41 jako preferowany do realizacji, tak zwany wariant inwestorski.
- Wariant inwestorski odpowiada oczekiwaniom miasta w zakresie przebiegu, nie ingeruje w tereny osiedli mieszkaniowych ,Graniczna" i „Zyzna", a także w tereny inwestycyjne Trzepowa - czytamy w informacji ratusza na sesję.
Ponadto przewiduje on przystanek Podolszyce, a także przebudowę peronów kolejowych w Płocku. W ramach przebudowy sieci kolejowej mają powstać też bezkolizyjne, dwupoziomowe skrzyżowania z ulicami Rataja, Bielską, Otolińską, Graniczną, T. Mazowieckiego i Żyzną.
Obecnie prowadzone są analizy, które wskażą docelowy kształt infrastruktury transportowej odpowiadający potrzebom ośrodków społecznych i gospodarczych kraju. W związku z tym ostateczny przebieg jak i termin wykonania prac budowlanych linii do Płocka zostanie ustalony w kontekście rozwoju całej sieci kolejowej w Polsce. Związane z tym prace analityczne potrwają do I kwartału 2026 r.
- W związku z omawianiem tematu dotyczącego strategicznych projektów transportowych dla Płocka (S10, ul. Wyszogrodzka i kolej CPK) na Komisji Inwestycji, Rozwoju i Bezpieczeństwa Miasta Rady Miasta Płocka w lutym br. zwróciłem się do Prezesa Zarządu spółki CPK z prośbą o informację na temat aktualnego stanu prac przygotowawczych - informuje prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Co odpowiedział szef CPK?
Z danych wynika, że zaprezentowane rozwiązania obejmują obsługę Płocka przez nowy przystanek osobowy Płock Podolszyce oraz zmodernizowaną Stację Płock. Przystanek osobowy będzie obsługiwał mieszkańców miasta w zakresie połączeń regionalnych, zaś stacja - w zakresie połączeń regionalnych i dalekobieżnych (w tym Kolei Dużych Prędkości).
Na kolejnym etapie inwestycji, czyli Koncepcji Programowo- Przestrzennej, projekt będzie uszczegóławiany, zmiany będą omawiane z gestorami infrastruktury drogowej.
- Następnymi krokami prowadzącymi do budowy tego odcinka linii kolejowej będą kolejno: uzyskanie Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach, uzyskanie Decyzji o Ustaleniu Lokalizacji Linii Kolejowej, opracowanie dokumentacji budowlanej, uzyskanie Pozwolenia na Budowę - wyliczają w CPK.
Decyzja o rozpoczęciu kolejnych etapów prac, a także terminarz realizacji inwestycji zależy od wyników prac nad Zintegrowaną Siecią Kolejową. Oznacza to, że ostateczny przebieg jak i termin wykonania prac budowlanych zostanie ustalony w kontekście rozwoju całej sieci transportowej w Polsce.
Prace analityczne potrwają do końca pierwszego kwartału 2026 roku.
Budowę linii kolejowej w Płocku obiecywał m.in. Rafał Trzaskowski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.