Reklama

Reklama

Czy Płock straci na Polskim Ładzie? Andrzej Nowakowski: presja ma sens

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Czy Płock straci na Polskim Ładzie? Andrzej Nowakowski: presja ma sens  - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W ramach Funduszu Inwestycji Strategicznych Płock otrzyma 35 mln złotych dofinansowania na 2 inwestycje. Czy miasto straci na "Polskim Ładzie"?

Reklama

Samorządowcy z całej Polski kilka dni temu protestowali przed Sejmem. Wskazywali, że budżety miast skurczą się w ciągu dekady o 145 mld złotych. Dlaczego?

"Polski Ład" to kilka zmian w systemie podatkowym. Rząd chce zwiększyć kwotę wolną od podatku dla wszystkich z 8 tys. złotych do 30 tys. złotych, a II próg podatkowy podnieść z obecnych 85 tys. złotych do 120 tys. złotych (w I progu obowiązuje stawka 17%, w II 32%). Kilkanaście milionów Polaków ma zapłacić mniejszy PIT, ale jednocześnie uszczupli to budżety samorządów - część budżetu samorządów pochodzi z udziału w podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Jednostki samorządu terytorialnego mają 39% udziału w podatku PIT od osób zamieszkałych na terenie gminy. 

Rząd przygotował Program Inwestycji Strategicznych, w którym do rozdysponowania były 23 mld złotych. Samorządy, w ramach rekompensaty, mogły otrzymać dofinansowanie dla 3 inwestycji, w 3 progach: do 90 mln złotych, 30 mln złotych i 5 mln złotych. Miasto starało się o pieniądze na:

  • tzw. Nową Przemysłową - m.in. budowę nowego odcinka ul. Przemysłowej i uzbrojenie terenu pod inwestycje (szacunkowy koszt 95 mln złotych),
  • rozbudowę ul. Łukasiewicza na 2 odcinkach (szacunkowy koszt 50 mln złotych),
  • przebudowę ul. Kościuszki (szacunkowy koszt 10 mln złotych). 
Czytaj więcej: Nowy Ład. Płock otrzyma 35 mln złotych na 2 inwestycje

Miasto dostało dofinansowanie na 2 z 3 projektów, łącznie 35 mln złotych. 

- Presja ma sens. W przeciwieństwie II i III tarczy nie zostaliśmy całkowicie wykluczeni. Pewne środki trafią do mieszkańców Płocka - komentuje prezydent Andrzej Nowakowski. - Czas pokaże, na ile to rekompensata. Najprościej byłoby podzielić środki z "Polskiego Ładu" i zobaczyć ile przypada płocczanom. To tylko dywagacje. Cieszę się, że nasze wnioski zostały dobrze ocenione i otrzymamy dofinansowanie - dziękuję za to. W poprzednich 2 turach byliśmy wykluczeni. Szkoda, że 3. wniosek, dotyczący uzbrojenia terenów inwestycyjnych, nie został zakwalifikowany. Robimy swoje i te 2 inwestycje na pewno będziemy realizować przy wsparciu środków rządowych. 

Czy Płock straci na "Polskim Ładzie"? Jeszcze kilka tygodni temu prezydent Nowakowski wskazywał, że może to być nawet 50 mln złotych rocznie. 

- Kalkulator wskazywał, że stracimy 50 mln złotych, otrzymaliśmy 35 mln złotych rekompensaty. Rzeczywistość pokaże o ile środków mniej będziemy mieli w budżecie. Z reguły trudno to zweryfikować, bo może okazać się, że wpływy z PIT-u czy CIT-u będą wyższe lub niższe. Przyszłosć pokaże - odpowiada prezydent. 

Ile dostały inne miasta w województwie Mazowieckim?

  • Warszawa 114 mln złotych,
  • Radom 76 mln złotych,
  • Płock 35 mln złotych,
  • Ostrołęka 22,5 mln złotych, 
  • Siedlce 14,5 mln złotych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy