Przetrwały otwór owalny to pozostałości po krążeniu płodowym. Środowisko naukowe udowodniło, że to połączenie między przedsionkami serca jest powiązone z występowaniem wielu schorzeń, w tym udaru niedokrwiennego mózgu. Zamknięcie otworu może zapobiega powracaniu incydentów.
Po raz pierwszy w historii szpitala na Winiarach taki zabieg przeprowadzono w Płocku.
- Procedurze skutecznego, przezskórnego wszczepienia „parasolki” zamykającej ubytek, poddano dwoje młodych pacjentów po udarach mózgu - przekazał szpital. - Procedurę przeprowadził zaproszony, doświadczony operator dr n. med. Maciej Zarębiński kierownik Klinicznego Oddziału Kardiologii Inwazyjnej w Szpitalu Zachodnim w asyście dr n. med. Małgorzaty Wojciechowskiej (asysta echokardiograficzna) oraz lek. Romualda Korzeniaka, kierownika Pracowni Hemodynamicznej. Dzięki współpracy całego personelu, w tym pielęgniarek: Marty Nisztor i Małgorzaty Zajączkowskiej oraz technika radiologicznego Arkadiusza Rajewskiego, zabiegi przebiegały bardzo sprawnie i skutecznie.
Dr hab. n. med. Agnieszkę Wsół, prof. AM, kierownik Klinicznego Oddziału Kardiologicznego zapowiada, że to nie jedyna nowość wśród zabiegów kardiologicznych w płockim szpitalu. W ostatnim czasie do katologu zabiegów oferowanych przez kardiologię na Winiarach weszły rotablacja, litotrypsja, walwuloplastyka i ablacja. Oddział chwali się też skróceniem kolejek na zabiegi.
- Ponadto w ramach Oddziału, jak i Poradni Kardiologicznej WSzZ w Płocku, wykonywane są regularnie echokardiograficzne badania przezprzełykowe (m.in. w celu wykluczenia PFO jako przyczyny udaru mózgu) - informuje szpital.
Placówka zapowiada kolejne nowe procedury już za kilka miesięcy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.