Reklama

Reklama

Czy prezydent Andrzej Nowakowski otrzyma absolutorium i wotum zaufania?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Czy prezydent Andrzej Nowakowski otrzyma absolutorium i wotum zaufania? - Zdjęcie główne

Andrzej Nowakowski | foto Michał Wiśniewski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tego dowiemy się podczas czwartkowej sesji rady miasta. Co jeszcze jest w programie czerwcowych obrad?

Reklama

Jak co roku czerwcowa sesja rady miasta będzie w dużej części poświęcona ocenie prezydenta miasta. Radni wezmą na warsztat sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2020 oraz raport o stanie miasta Płocka. Ten pierwszy dotyczy finansów miasta, rada sprawdza czy gromadzenie dochodów i realizacja wydatków, były zgodne z uchwalonym budżetem. Wcześniej opinię na ten temat wydaje Regionalna Izba Obrachunkowa. Debata nad sprawozdaniem z wykonania budżetu za poprzedni rok kończy się głosowaniem nad udzieleniem prezydentowi absolutorium. Uchwałę tę podejmuje się bezwzględną większością głosów. Czyli żeby Andrzej Nowakowski otrzymał absolutorium „za” musi zagłosować co najmniej 13 radnych. Nieudzielenie absolutorium może skutkować przeprowadzeniem referendum w sprawie odwołania prezydenta. Należy jednak przy tym pamiętać, że w głosowaniu tym radni oceniają tylko wykonanie budżetu za zeszły rok, a nie prezydenta jako takiego.

Drugi materiał – raport o stanie miasta Płocka – cytując za Ustawą o samorządzie gminnym „obejmuje podsumowanie działalności wójta w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego”. Po jego przedstawieniu ma miejsce debata, a następnie głosowanie nad wotum zaufania dla prezydenta miasta. Uchwałę tę również podejmuje się bezwzględną większością głosów. Co ważne, niepodjęcie uchwały o udzieleniu wójtowi wotum zaufania jest równoznaczne z podjęciem uchwały o nieudzieleniu wójtowi wotum zaufania. Gdyby Andrzej Nowakowski takiego wotum nie uzyskał, to w tym roku nie spotkają go z tego tytułu żadne konsekwencje. Ale w przypadku nieudzielenia gospodarzowi miasta bądź gminy wotum zaufania w dwóch kolejnych latach, rada może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie jego odwołania.

Poza tym w czwartek radni pochylą się jeszcze nad wieloma projektami uchwał. Między innymi podejmą decyzję, czy miasto może zamienić się działkami ze spółką Rynex. Miasto chciałoby przekazać spółce zabudowane nieruchomości przy ul. Bielskiej i działki przy ul. Miodowej, ul. Chopina i al. Kobylińskiego, a otrzymać plac przy Teatrze Dramatycznym na budowę sali koncertowej.

Radni będą głosowali także uchwały dotyczące: przyjęcia lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży pobierających naukę na terenie miasta Płocka pod nazwą „Płockie Talenty”, a także przyjęcia programu polityki zdrowotnej pn. „Program profilaktycznych szczepień przeciw meningokokom dla mieszkańców miasta Płocka w latach 2021-2022”.

Początek obrad w czwartek o godz. 10.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy