Reklama

Reklama

Jeden rok, ale dwóch patronów? Ratusz bierze przykład z Sejmu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Portal Płock

Jeden rok, ale dwóch patronów? Ratusz bierze przykład z Sejmu - Zdjęcie główne

foto Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Płocki ratusz postanowił w tej sprawie wziąć przykład z... Sejmu. Urzędnicy proponują, by dwóch wybitnych Polaków ustanowić patronami przyszłego roku.

Reklama

Na najbliższej sesji rady miasta, która odbędzie się w czwartek 26 sierpnia, radni pochylą się nad projektem uchwały, dotyczącej ustanowienia roku 2022 Rokiem Władysława Broniewskiego. Okazję do takiego upamiętnienia poety stanowią rocznice, które przypadają w przyszłym roku. Otóż w 2022 roku mija 125 lat od urodzin, 60 lat od śmierci oraz 50 lat od odsłonięcia w Płocku pomnika Władysława Broniewskiego.

Co prawda Rok Władysława Broniewskiego obchodziliśmy już w 2012, ale jak wskazują autorzy projektu uchwały „warto przypomnieć o poecie, którego wrażliwość w postrzeganiu otaczającej rzeczywistości wyrosła z Tumskiego Wzgórza, uliczek Starego Miasta, z wielowiekowej, barwnej historii Płocka.

I w sumie w tym projekcie uchwały nie byłoby nic zaskakującego, gdyby nie odpowiedź na interpelację (propozycję) radnej Anny Derlukiewicz z kwietnia tego roku, dotyczącą ogłoszenia roku 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza. Radna argumentowała, iż Płock - będąc miastem kojarzonym z przemysłem rafineryjo-petrochemicznym - powinien stać się również miejscem popularyzacji polskiej historii badań i zastosowań ropy naftowej.

- Historia Polski obfituje w dokonania wielu wybitnych postaci. Wśród nich poczesne aczkolwiek często zapominane miejsce zajmuje Ignacy Łukasiewicz - pionier polskiego i światowego przemysłu naftowego, wynalazca i przemysłowiec, działacz patriotyczny i konspirator, społecznik i filantrop. W 2022 r. obchodzić będziemy 200. rocznicę jego urodzin oraz 140. rocznicę śmierci – czytamy w interpelacji.

W odpowiedzi czytamy natomiast, że "miasto Płock ma już w planie stosowną uchwałę upamiętniającą 200-lecie urodzin Łukasiewicza. Projekt dokumentu zostanie przedstawiony państwu radnym w ostatnim kwartale 2021 roku, podobnie jak to miało miejsce z uchwałami dotyczącymi 100-lecia obrony Płocka przed bolszewikami czy 100-lecia odznaczenia naszego miasta Krzyżem Walecznych".

Te dwie uchwały, o których mówi prezydent Roman Siemiątkowski w cytowanej odpowiedzi, były podejmowane kolejno w grudniu 2019 roku i grudniu 2020 i dotyczyły konkretnie w pierwszym przypadku "ogłoszenia roku 2020 Rokiem 100. rocznicy bohaterskiej Obrony Płocka 1920 roku", a w drugim "ogłoszenia roku 2021 Rokiem 100. rocznicy odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych w 1921 roku". Odpowiedź jasno wskazuje, że rok 2022 miał być Rokiem Ignacego Łukasiewicza. Czemu więc na sesji radni głosują uchwałę ustanawiającą patronem Władysława Broniewskiego?

Z tymi niejasnościami zwróciliśmy się do ratusza.

- Nasze plany nie zmieniły się. Chcemy ustanowić Ignacego Łukasiewicza patronem przyszłego roku w związku z dwustuleciem jego urodzin i tak jak planowaliśmy, uchwałę w tej sprawie przedstawimy radnym w ostatnim kwartale. To nie stoi na przeszkodzie, aby uczcić w ten sam sposób poetę Władysława Broniewskiego. W 2022 roku przypada także rocznica jego urodzin, dokładnie sto dwudziesta piąta – odpowiada Marta Komorkowska z zespołu prasowego urzędu miasta i dalej tłumaczy, że każdy rok może mieć kilku patronów. - To praktyka stosowana przez Sejm. Na przykład patronami obecnego roku są: kard. Stefan Wyszyński, Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński oraz Tadeusz Różewicz. Ponadto 2021 jest również rokiem Konstytucji 3 Maja. Z kolei w 2020 r. uhonorował w ten sposób: św. Jana Pawła II, hetmana Stanisława Żółkiewskiego, Romana Ingardena i Leopolda Tyrmanda. Poprzedni rok był też rokiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku i Zaślubin Polski z morzem w Pucku w 100. rocznicę tego wydarzenia.

Jeśli więc radni wyrażą zgodę, to rok 2022 będzie miał dwóch patronów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy