Reklama

Reklama

Rok 2022 ma być w Płocku rokiem...

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Karolina Burzyńska

Rok 2022 ma być w Płocku rokiem... - Zdjęcie główne

Pomnik Władysława Broniewskiego | foto Karolina Burzyńska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości … wybitnego – urodzonego w naszym mieście - poety, zakochanego w Wiśle i w Mazowszu, autora słynnego wiersza „Bagnet na broń”, absolwenta Jagiellonki, patrona Książnicy Płockiej. Mowa oczywiście o Władysławie Broniewskim.

Reklama

Ale żeby przyszły rok został ogłoszony Rokiem Władysława Broniewskiego jeszcze radni muszą wyrazić zgodę. A nad takim projektem pochylą się podczas najbliższej sesji rady miasta – w czwartek 26 sierpnia.

Okazję do takiego upamiętnienia poety stanowią rocznice, które przypadają w przyszłym roku. Otóż w 2022 roku mija 125 lat od urodzin, 60 lat od śmierci oraz 50 lat od odsłonięcia w Płocku pomnika Władysława Broniewskiego.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały: „Ustanowienie roku 2022 Rokiem Władysława Broniewskiego będzie kolejną okazją do przypomnienia więzi łączących tego nietuzinkowego poetę, wciąż inspirującego młodych twórców i na nowo odkrywanego przez krytyków, z naszym miastem (…).

Przypomnijmy, że Rok Władysława Broniewskiego obchodziliśmy już w Płocku – dokładnie w 2012 roku - ale jak wskazują autorzy projektu uchwały „warto przypomnieć o poecie, którego wrażliwość w postrzeganiu otaczającej rzeczywistości wyrosła z Tumskiego Wzgórza, uliczek Starego Miasta, z wielowiekowej, barwnej historii Płocka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy