Reklama

Reklama

Skwer, rondo i park w Płocku z nowymi nazwami

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Miecznik

Skwer, rondo i park w Płocku z nowymi nazwami - Zdjęcie główne

foto Tomasz Miecznik

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W najbliższy czwartek podczas sesji Rady Miasta Płocka rajcy pochylą się nad ponad 20 tematami.

Reklama

W porządku obrad są m.in. punkty, dotyczące nadania trzech nowych nazw.

Skwer Żelazowskiego

Już w końcu 2021 r. do prezydenta wpłynęło pismo dotyczące nazwania skweru przy ul. Polnej i Kwiatowej imieniem Harcmistrza Ładysława Żelazowskiego.

Ładysław Żelazowski ur. się w 1903 r., całe dorosłe życie poświęcił miastu Płocku. Pracował w Małachowiance jak nauczyciel WF, podjął służbę harcerską, a kolejną jego pasja było krókofalarstwo. Zorganizował pierwszy w Płocku kurs spadochronowy i szybowcowy.  

W czasie wojny zajmował się m.in. nasłuchem i kolportażem wiadomości nadawanych z Londynu do okupowanego kraju. Walczył w Powstaniu Warszawskim, trafił do obozu jenieckiego, a po wojnie wrócił do Płocka i swoich pasji. W pracy społecznej czynnie uczestniczył w życiu osiedla Na Skarpie. Ładysław Żelazowski zmarł 5 października 1993 r.

Rondo Badowskiego

W sierpniu na posiedzeniu Zespołu ds. Nazewnictwa zaproponowano nadanie nazwy dla ronda u zbiegu al. Armii Krajowej i ul. Gen. Władysława Sikorskiego - imieniem Kazimierza Badowskiego.

Badowski cały życie zawodowe związany był z Płockiem, rozpoczynał od pracy w Mazowieckich Zakładach Rafineryjnych i Petrochemicznych, od 1968 r. prowadził inwestycje miasta jako dyrektor Okręgowej Dyrekcji Inwestycji Miejskich. W tym czasie powstał szpital, teatr, Politechnika, następnie osiedle Podolszyce.

Pracę zawodową Kazimierz Badowski łączył z działalnością społeczną, wielokrotnie honorowany różnymi odznaczeniami. Zmarł 2 lipca br. w Płocku.

Park Broniewskiego

Już w lipcu br. radni Daria Domosławska i Tomasz Kominek złożyli interpelację w sprawie nadania nazwy "Ogród Władysława Broniewskiego" - części parku wokół "Dębu Broniewskiego".Uzasadniali, że rok 2022 to w Płocku rok właśnie Broniewskiego, mamy obecnie także 125. rocznicę urodzin oraz 60. rocznice śmierci poety.

Członkowie Zespołu ds. Nazewnictwa pozytywnie zaopiniowali wniosek, o jego losach zdecydują w czwartek radni.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy