Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 6 maja 2021 roku, obowiązek zasłaniania ust i nosa, który obowiązywał w Polsce od 10 października 2020 roku, został zniesiony. Zmiany dotyczą jednak tylko i wyłącznie przebywania na świeżym powietrzu i tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego min. 1,5 m. Oznacza to, że przebywając w miejscach dużych skupisk ludzi – a więc na przykład na płockich deptakach – gdzie nie ma możliwości zachowania takiego odstępu, nadal musimy nosić maseczkę. Takich wyjątków jest zresztą o wiele więcej.
Obowiązek zasłaniania ust i nosa w dalszym ciągu obowiązuje m.in. w:
- środkach transportu publicznego (w autobusach KM Płock, pociągach czy taksówkach);
- w zamkniętych pomieszczeniach (z klatkami schodowymi, windami czy garażami włącznie);
- w budynkach użyteczności publicznej.
W praktyce oznacza to więc, że maseczkę będziemy musieli założyć we wszystkich urzędach, kościołach, bankach czy szkołach.
Doprecyzowano także listę przypadków, w których możemy odsłonić twarz. To chociażby przypadki, w których musimy umożliwić weryfikację naszej tożsamości, jeśli jest to niezbędne do świadczenia jakiejś usługi, kiedy spożywamy posiłek w miejscu pracy, restauracji czy kawiarni, czy kiedy ma to umożliwić komunikowanie się z osobą z niepełnosprawnościami.
Zakrywać ust i nosa nie muszą także osoby z lekarskim zaświadczeniem, które potwierdza, że noszenie maseczki może wpłynąć negatywnie na zdrowie. To chociażby osoby z zaawansowanymi schorzeniami układu oddechowego, krążenia, z niewydolnością oddechową, czy z zaburzeniami psychicznymi. Z tego obowiązku zwolnieni są także:
- kierowcy środków komunikacji publicznej;
- dzieci poniżej 5. roku życia;
- duchowni odprawiający mszę w kościele;
- żołnierze, trenerzy sportowi i sędziowie w trakcie pracy;
- osoby zdające egzamin i egzaminatorzy (pod warunkiem zachowania dystansu min. 1,5 m);
- motocykliści w kaskach;
- oraz osoby biorące ślub w kościele lub urzędzie stanu cywilnego.
Także od 15 maja otwarte zostały ogródki restauracyjne, które mogą działać pod warunkiem spełnienia rygorów sanitarnych i w dystansie społecznym. Rząd apeluje jednak, by korzystając z tych przywilejów zachować rozsądek, umiar i by pamiętać, że koronawirus to wciąż realne zagrożenie dla naszego zdrowia.
Pełną listę zmian w restrykcjach, obostrzeniach znajdziemy w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 6 maja 2021 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.