Street workout na własnym podwórku - o czym należy pamiętać przy budowie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Street workout na własnym podwórku - o czym należy pamiętać przy budowie? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Street workout przebył długą drogę do miejsca, w jakim znajduje się teraz. Oparte na kalistenice ćwiczenia fizyczne znane były już w starożytności oraz w średniowieczu. Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie tego typu ćwiczeń fizycznych, w różnych celach, a wiele miast inwestuje w strefy służące do street workoutu. Niektórzy decydują się również na budowę tego typu miejsc na własnych, prywatnych posesjach. Na co zwrócić uwagę przy kreowaniu takiej przestrzeni? Oto trzy rzeczy, na które warto zwrócić uwagę!

1. Przygotowanie projektu

Na początku warto zastanowić się, co ma znaleźć się w podwórkowym parku do street workout. Na typowe wyposażenie takiego miejsca do ćwiczeń składają się takie przyrządy jak drążki do podciągania, wszelkiej maści drabinki, pozwalające rozwinąć interesujące nas partie ciała czy opony oraz inne przedmioty, działające jako obciążniki w różnego rodzaju ćwiczeniach.

Po stworzeniu listy przedmiotów, które przydadzą się do budowy parku ćwiczeń na prywatnej posesji, ważne jest odpowiednie rozplanowanie przyrządów na terenie przeznaczonym na ogrodzie/podwórku. Ważne, by pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej ilości miejsca, tak, by ćwiczenia nie sprawiały problemu, np. przez obijanie się o rurki czy drążki, choć równie istotną kwestią jest to, by wszystkie przyrządy były ze sobą połączone (np. drążki oraz przyrządy do robienia tzw. dipów). Przy planowaniu, warto zasugerować się parkami do ćwiczeń, zbudowanymi i zaprojektowanymi przez specjalistyczne firmy, lub zdecydować się na pomoc fachowców, którzy znają się na rzeczy.

2. Zakup/wytworzenie potrzebnych przyrządów

Niesamowicie ważną kwestią przy budowie parku do street workout jest bezpieczeństwo. Dlaczego? Nieodpowiednio przygotowane lub stworzone sprzęty nie tylko mogą zniwelować oczekiwane efekty treningu, ale doprowadzić do groźnych kontuzji, a nawet do utraty zdrowia. Jako, że kalistenika opiera się na wykorzystaniu własnej masy ciała, ważną kwestią jest dobór przyrządów zarówno pod względem wysokości, na jakiej powinny się znajdować wszelkiego rodzaju drążki, poręcze czy drabinki, jak i pod względem ich wytrzymałości.

Gdy decyzja padnie na zbudowanie parku od zera, należy zadbać o to, aby materiały, z których budujemy tzw. "małpi gaj", jak potocznie określa się parki do street workout, były wykonane z solidnych surowców - nadadzą się więc wszelkiego rodzaju metale takie jak stal czy żelazo. W przeciwnym przypadku (gdy decydujemy się na zakup odpowiednich sprzętów), poza surowcem wykorzystanym do stworzenia przyrządów, należy sprawdzić czy posiadają one odpowiednie atesty i certyfikaty. Druga opcja jest droższa, ale maksymalnie ogranicza możliwość odniesienia kontuzji z winy sprzętu.

Przygotowanie terenu i montaż

Ostatnim, niesamowicie ważnym elementem budowy tego typu miejsca jest przygotowanie terenu. Jak to zrobić?

  1. Po pierwsze - zadbaj o odpowiednie fundamenty.
    Odpowiednie osadzenie w ziemi wszelkiego rodzaju przyrządów, takich jak drążki jest istotne z wielu powodów, choć wszystkie mają na celu jedno - maksymalne zniwelowanie szansy na to, że park do street workoutu złoży się jak zapałek z kart. Podczas montażu, należy bardzo poważnie podejść do kwestii przygotowania fundamentów pod sprzęt - wykopanie odpowiedniej ilości rowów, które będą miały właściwe, określone w projekcie wymiary.
  2. Po drugie - montaż i zabetonowanie drążków.
    Kolejna istotna kwestia, która minimalizuje szkody, zarówno te materialne, jak i zdrowotne. Odpowiedni montaż wyklucza szansę na to, że drążek spadnie użytkownikowi na głowę podczas ćwiczeń, dlatego warto pochylić się nad prawidłowym montażem różnego rodzaju wsporników, śrub i kapturków. Ważne jest również, aby zalać rowy, w których umieszczone będą drążki cementem, co minimalizuje ryzyko złożenia się całej konstrukcji pod ciężarem ćwiczącego.
  3. Po trzecie - kwestia podłoża.
    W tym wypadku należy zapomnieć o wszelkiego rodzaju betonie, asfalcie czy kostce brukowej - upadek na takie podłoże może ponieść za sobą bardzo złe konsekwencje. Dobrym pomysłem jest wyłożenie terenu podwórkowego parku do street workout sztuczną, bądź prawdziwą trawą lub żwirem.
Partnerem artykułu jest firma K-Sport Polska

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy