Jak wyrzeźbić klatkę piersiową?
W kontekście ćwiczeń fizycznych bardzo ważną kwestią jest zdrowa dieta. Tylko zróżnicowana dieta zapewni odpowiednią podaż wymaganych składników odżywczych i makroelementów. Klatka piersiowa, szczególnie w przypadku mężczyzn, stanowi niejako wizerunek. Również panie coraz częściej decydują się na wzmocnienie tej części ciała poprzez ćwiczenia fizyczne. Warto pamiętać, żeby regularnie dostarczać cenne białko w diecie. Dzięki niemu możliwa jest kreacja mięśni, a więc budowanie masy mięśniowej w zrównoważonym tempie. Nie można jednak rezygnować z innych składników. Nasz organizm, niezależnie od płci potrzebuje również zdrowych tłuszczów oraz węglowodanów. Dieta stanowi podstawę zdrowego trybu życia. Dzięki niej również efekty ćwiczeń będą szybciej widoczne, a same mięśnie lepiej zarysowane.
Domowe ćwiczenia - co warto wiedzieć?
Aby jednak same ćwiczenia na klatkę piersiową były efektywne, muszą angażować mięśnie powierzchniowe i głębokie. Nie ma zatem znaczenia, czy zdecydujemy się na wykonywanie ćwiczeń na siłowni, czy we własnym domu. Jeśli dane powtórzenia uwzględniają mięśnie piersiowe (większy i mniejszy), podobojczykowe, międzyżebrowe oraz mięsień zębaty przedni, z pewnością pozytywnie wpłyną na efekt wizualny w postaci zarysowanych mięśni.
Zaczynając ćwiczyć klatkę piersiową, bardzo ważne jest ustalenie planu treningowego. Nie musi być szczegółowy, powinien raczej uwzględniać dni wolne od ćwiczeń. Warto zaznaczyć, że codzienne ćwiczenie nie jest najlepszym wyborem. Mięśnie muszą mieć czas na regenerację, co będzie możliwe przy ustaleniu optymalnego tempa. Osobom, którym zależy na efekcie, ale jednocześnie dbają o regenerację, rekomenduje się wykonywanie ćwiczeń trzy razy w tygodniu w domowym zaciszu.
Rozgrzewka przed ćwiczeniami
Przed każdym treningiem należy wykonać obowiązkową rozgrzewkę. Dzięki niej mięśnie zostaną rozgrzane i odpowiednio przygotowane do ćwiczeń. Co ważne, zmniejszy to również ryzyko wystąpienia kontuzji. Według ekspertów podczas domowego treningu klatki piersiowej najbardziej na urazy narażone są barki oraz łokcie.
Rozgrzewka powinna zacząć się od wymachów w płaszczyźnie prostopadłej oraz równoległej do tułowia. Warto również zadbać o rozgrzanie stawu biodrowego (szczególnie gdy plan treningowy uwzględnia pompki).
Efektywne ćwiczenia - nie zapomnij o obciążeniu!
1. Pompki. To zdecydowanie najpopularniejsze ćwiczenie na klatkę piersiową. Nie warto jednak ich wykonywać bez rozgrzewki, ponieważ można nabawić się kontuzji. Same pompki są bardzo efektywnym ćwiczeniem. Należy jednak zwrócić uwagę na technikę ćwiczenia, które często wykonywane jest nieprawidłowo. Najwęższy rozstaw dłoni pozwoli na trenowanie bicepsów. Aby kłaść nacisk na klatkę piersiową, należy rozstawić je nieco szerzej.
2. Dipy. Ćwiczenie można wykonywać ze specjalnymi uchwytami lub bez. Jeśli korzystamy np. z krzeseł, należy upewnić się, czy są one stabilne. Aby poprawnie wykonać to ćwiczenie, należy chwycić obiema dłońmi za opieranie krzesła, unieść nogi i wykonywać po kilka powtórzeń w każdej serii.
Po wykonaniu tych podstawowych ćwiczeń można przejść do dalszej części treningu, tym razem z obciążeniem. Ćwiczenia z hantlami na klatkę piersiową dają dużo lepsze efekty. Zastosowanie hantli w codziennym treningu pozwoli na lepsze zarysowanie mięśni.
3. Rozpiętki. To ćwiczenie izolowane, które pozwala na skupieniu się na docelowej grupie mięśniowej. Należy położyć się na ławce i wziąć hantle. Nogi powinny zostać ugięte w kolanach. Ramiona należy odwodzić w bok. Następnie należy rytmicznie opuszczać je jak najniżej.
4. Wyciskanie hantli na ławce, leżąc głową do góry. Poprawnie wykonane ćwiczenie może być alternatywą dla wyciskania sztangi.
5. Przyciąganie hantli do klatki piersiowej, stojąc. Klasyczne ćwiczenie, jednak bardzo skuteczne w kontekście treningu klatki. Warto zwrócić uwagę na rytmiczne uginanie łokci. Nie warto na początku przesadzać z obciążeniem, lepiej sukcesywnie je zwiększać. Powyższe ćwiczenia wchodzą w skład sprawdzonego zestawu, który wykonywany jest codziennie przez setki osób. Warto uwzględnić je w swoim planie, aby szybko zobaczyć efekty.
Niezbędny sprzęt - co warto kupić do treningu klatki?
Dla osób, które chcą poprawnie wykonywać pompki, niezbędne mogą być uchwyty. Dzięki nim można mieć pewność, że wykonuje się je technicznie. Dobrym pomysłem może być również zakup dipsów. Dla domowego treningu komfortowa może okazać się ławeczka. Nie zajmuje sporo miejsca, ale jest niezbędnym podparciem w trakcie wykonywania serii ćwiczeń. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepszy sprzęt okaże się niepotrzebny, jeśli ćwiczenia nie będą wykonywane regularnie. W przypadku partii treningowej, jaką jest klatka piersiowa, efekty przy regularnych ćwiczeniach można zauważyć stosunkowo szybko. Mięśnie zaczynają się zarysowywać już po kilku tygodniach. Jeśli szukasz dalszych wskazówek treningowych, zajrzyj na stronę Fit2fit.pl.
Po każdym treningu należy obowiązkowo wykonać rozciągnie. Niestety jest ono często pomijane. Poprawnie wykonane rozciąganie mięśni może zapobiec zakwasom na drugi dzień. Przy każdym ćwiczeniu należy zwracać uwagę na technikę. Doświadczeni kulturyści i trenerzy zawsze powtarzają, że lepiej zacząć od mniejszego obciążenia, ale samo ćwiczenie wykonywać poprawnie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.