Podajesz numer PESEL w różnych miejscach? Czy zawsze jest to bezpieczne?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pexels.com

Podajesz numer PESEL w różnych miejscach? Czy zawsze jest to bezpieczne? - Zdjęcie główne

foto pexels.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości W wielu sytuacjach musisz udostępnić numer PESEL osobom trzecim. Gdy jednak dostanie się on w ręce oszustów, możesz mieć poważne kłopoty finansowe. Jak więc skutecznie zabezpieczyć PESEL przed nieuprawnionym wykorzystaniem? Podstawa to ostrożność w udostępnianiu numeru, lecz przydatne będą też specjalne usługi, które chronią Twój PESEL.

Jak zabezpieczyć swój PESEL i dlaczego warto to zrobić?

Realizacja recepty w aptece, rejestracja na wizytę lekarską, zameldowanie w hotelu czy wypożyczanie różnego rodzaju sprzętu – to tylko niektóre sytuacje, gdy potrzebny jest numer PESEL. Ilekroć trzeba go udostępnić innym, warto zachować ostrożność. Jeśli bowiem PESEL wpadnie w ręce oszustów, może posłużyć do zaciągnięcia zobowiązań finansowych – szczególnie pożyczek – na Twoje dane.

Dla bezpieczeństwa unikaj m.in. dyktowania PESEL-u czy numeru dowodu osobistego na głos w miejscach publicznych takich jak na przykład apteka (lepiej podać dokument farmaceucie). Swoje dane w internecie podawaj z kolei wyłącznie na zaufanych stronach. Upewnij się też, że faktycznie jest to witryna np. instytucji państwowej, firmy ubezpieczeniowej czy powszechnie znanego sklepu, a nie strona o bardzo podobnym adresie, która się pod nią podszywa. Uważaj również na fałszywe wiadomości, których celem jest wyłudzenie danych.

Jak wynika ze statystyk z raportu infoDOK Związku Banków Polskich, problem jest poważny. W Polsce na cudze dane co godzinę próbuje się wyłudzić prawie 30 tysięcy złotych. Tylko w ostatnim kwartale 2020 roku udaremniono około 2 tysięcy takich oszustw, łącznie na ponad 67 milionów złotych. Nie zawsze jednak instytucje finansowe w porę wykrywają wyłudzenia. Gdy już do niego dojdzie, wyplątanie się z zobowiązań pochłania sporo czasu, nerwów i pieniędzy.

Usługi zabezpieczające PESEL – dlaczego warto?

Nawet jeśli zachowujesz wyjątkową ostrożność, udostępniając wrażliwe dane, często dobrym rozwiązaniem będą usługi, które pomogą Ci chronić PESEL. Oszuści wymyślają bowiem coraz to nowe sposoby wyłudzania informacji. Coraz częściej dochodzi też do wycieków i wykradania danych z instytucji, które je przechowują.

Przykładem takiej usługi jest Zabezpiecz PESEL oferowana przez Orange we współpracy z Krajowym Rejestrem Długów BIG S.A. (sprawdź: https://www.orange.pl/view/zabezpieczpesel). Kosztuje tylko 9,99 zł miesięcznie, a do tego pierwszy miesiąc można ją przetestować za 0 zł. Z usługi mogą skorzystać klienci, którzy mają abonament komórkowy lub pakiet Orange Love.

Co daje Ci usługa Orange Zabezpiecz PESEL?

Zabezpiecz PESEL od Orange to zestaw usług, w tym między innymi całodobowy monitoring, który obejmuje:

  • powiadomienie o użyciu Twojego PESEL-u, które pozwala wcześnie wykryć próbę wyłudzenia;
  • powiadomienie o dopisaniu Cię do Krajowego Rejestru Długów;
  • powiadomienie o założeniu firmy na Twoje dane;
  • powiadomienie o zmianie wiarygodności firmy, którą obserwujesz (np. pracodawcy czy kontrahenta).
Dzięki usłudze Zabezpiecz PESEL możesz też sprawdzić, kto w ciągu 12 miesięcy wykorzystał Twój PESEL.

W razie próby posłużenia się Twoimi danymi otrzymasz także profesjonalne wsparcie zespołu specjalistów. Poinformują Cię oni, jak postępować w danej sytuacji oraz dostarczą i pomogą wypełnić zestaw dokumentów, które wyjaśnią sytuację na Twoją korzyść. Po aktywacji Zabezpiecz PESEL dostajesz również dostęp do panelu, który pozwala Ci wygodnie zarządzać usługami.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy