Reklama

Reklama

Pamięci EEPROM

Opublikowano: 29 sierpnia 2021 08:29
Autor:

Pamięci EEPROM - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rozmaitości EEPROM to rodzaj nieulotnej pamięci komputerowej, przy czym do jej kasowania stosuje się prąd elektryczny. Posiada ona ograniczoną liczbę zapisów i kasowań, same odczyty są nieograniczone. Z powodzeniem przechowuje dane nawet po zaniku zasilania. Jej nowszą wersją jest pamięć typu Flash.

Reklama

Jak działa pamięć typu EEPROM?

Pamięć typu EEPROM jest układem wielokrotnego zapisu. Zarówno jej programowanie, jak i wymazywanie odbywa się z użyciem prądu elektrycznego. Układ jest programowany poprzez przebicie cienkiej warstwy izolatora i wpuszczenie do bramki pamiętającej określonego ładunku elektrycznego. Powoduje on zatkanie tranzystora, niezależnie od stanu drugiej bramki. Aby skasować informacje, wystarczy odprowadzić ładunek. 

Jakie są zalety pamięci EEPROM?

EEPROM – w odróżnieniu od standardowej pamięci – nie trzeba naświetlać promieniami UV. Dzięki temu może być przeprogramowana już w urządzeniu docelowym z użyciem odpowiedniego programu. Inną zaletą, której nie posiada starszy rodzaj pamięci – czyli EPROM – jest możliwość selektywnego kasowania tylko konkretnych komórek pamięci. Dane przechowywane w pozostałych komórkach pozostaną nietknięte. 

Pamięć EEPROM może wytrzymać nawet do stu tysięcy cykli kasowania. Jest ona tania w produkcji także dlatego, że obudowa nie musi posiadać okienka do naświetlania promieniami UV, jak ma to miejsce w przypadku pamięci EPROM. 

Po wyłączeniu zasilania ten typ pamięci nie traci swojej zawartości, może też być w łatwy sposób przeprogramowany. 

Jakie są rodzaje pamięci EEPROM?

Obecnie w sklepach elektronicznych, m.in. internetowym sklepie tme.eu, możesz kupić pamięci EEPROM zróżnicowane pod względem wielu różnych parametrów. Pojemność pamięci może wynosić od 128 b do aż 4 Mb. Dostępnych jest też wiele różnych rodzajów obudowy. Podstawowy podział dotyczy jednak rodzaju interfejsu, który może być równoległy lub szeregowy. W przypadku pamięci szeregowych pojemności nie są duże, najczęściej do kilkudziesięciu kilobajtów. Mają one również niewielkie zapotrzebowanie na energię i często są stosowane do przechowywania podstawowych danych m.in. o numerze seryjnym urządzenia, danych konfiguracyjnych i produkcyjnych. Niektóre pamięci szeregowe posiadają zaprogramowany 48- lub 64-bitowy unikalny adres, mogący służyć też jako adres MAC urządzenia. 

Pamięci równoległe mają najczęściej 8-bitową szynę danych oraz szynę adresową. Działają one szybciej i łatwiej od swoich szeregowych odpowiedników, są jednak większe, gdyż posiadają większą liczbę pinów i zazwyczaj stosuje się je rzadziej niż pamięci szeregowe. 

Programowalność komórek pamięci EEPROM wynosi średnio około 100 tysięcy cykli. Im więcej cykli, tym szybciej następuje ucieczka ładunku elektrycznego i kasowanie zapisanych danych. 

Nowocześniejszą wersją EEPROM są pamięci typu Flash, które cechują się znacznie krótszym czasem zapisu danych. 

Gdzie stosowana jest pamięć EEPROM?

Pamięci EEPROM mają szerokie zastosowania w sprzęcie elektronicznym. Stosuje się je m.in. w:

  • elektronice przemysłowej,
  • urządzeniach pomiarowych,
  • układach sterowania,
  • systemach ochrony i alarmowych,
  • czujnikach,
  • ładowarkach akumulatorów,
  • urządzeniach IoT. 

Można je także znaleźć w sprzęcie medycznym i motoryzacyjnym, komputerach, urządzeniach RTV i AGD oraz innej elektronice konsumenckiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.