Pamięci EEPROM

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pamięci EEPROM - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości EEPROM to rodzaj nieulotnej pamięci komputerowej, przy czym do jej kasowania stosuje się prąd elektryczny. Posiada ona ograniczoną liczbę zapisów i kasowań, same odczyty są nieograniczone. Z powodzeniem przechowuje dane nawet po zaniku zasilania. Jej nowszą wersją jest pamięć typu Flash.

Jak działa pamięć typu EEPROM?

Pamięć typu EEPROM jest układem wielokrotnego zapisu. Zarówno jej programowanie, jak i wymazywanie odbywa się z użyciem prądu elektrycznego. Układ jest programowany poprzez przebicie cienkiej warstwy izolatora i wpuszczenie do bramki pamiętającej określonego ładunku elektrycznego. Powoduje on zatkanie tranzystora, niezależnie od stanu drugiej bramki. Aby skasować informacje, wystarczy odprowadzić ładunek. 

Jakie są zalety pamięci EEPROM?

EEPROM – w odróżnieniu od standardowej pamięci – nie trzeba naświetlać promieniami UV. Dzięki temu może być przeprogramowana już w urządzeniu docelowym z użyciem odpowiedniego programu. Inną zaletą, której nie posiada starszy rodzaj pamięci – czyli EPROM – jest możliwość selektywnego kasowania tylko konkretnych komórek pamięci. Dane przechowywane w pozostałych komórkach pozostaną nietknięte. 

Pamięć EEPROM może wytrzymać nawet do stu tysięcy cykli kasowania. Jest ona tania w produkcji także dlatego, że obudowa nie musi posiadać okienka do naświetlania promieniami UV, jak ma to miejsce w przypadku pamięci EPROM. 

Po wyłączeniu zasilania ten typ pamięci nie traci swojej zawartości, może też być w łatwy sposób przeprogramowany. 

Jakie są rodzaje pamięci EEPROM?

Obecnie w sklepach elektronicznych, m.in. internetowym sklepie tme.eu, możesz kupić pamięci EEPROM zróżnicowane pod względem wielu różnych parametrów. Pojemność pamięci może wynosić od 128 b do aż 4 Mb. Dostępnych jest też wiele różnych rodzajów obudowy. Podstawowy podział dotyczy jednak rodzaju interfejsu, który może być równoległy lub szeregowy. W przypadku pamięci szeregowych pojemności nie są duże, najczęściej do kilkudziesięciu kilobajtów. Mają one również niewielkie zapotrzebowanie na energię i często są stosowane do przechowywania podstawowych danych m.in. o numerze seryjnym urządzenia, danych konfiguracyjnych i produkcyjnych. Niektóre pamięci szeregowe posiadają zaprogramowany 48- lub 64-bitowy unikalny adres, mogący służyć też jako adres MAC urządzenia. 

Pamięci równoległe mają najczęściej 8-bitową szynę danych oraz szynę adresową. Działają one szybciej i łatwiej od swoich szeregowych odpowiedników, są jednak większe, gdyż posiadają większą liczbę pinów i zazwyczaj stosuje się je rzadziej niż pamięci szeregowe. 

Programowalność komórek pamięci EEPROM wynosi średnio około 100 tysięcy cykli. Im więcej cykli, tym szybciej następuje ucieczka ładunku elektrycznego i kasowanie zapisanych danych. 

Nowocześniejszą wersją EEPROM są pamięci typu Flash, które cechują się znacznie krótszym czasem zapisu danych. 

Gdzie stosowana jest pamięć EEPROM?

Pamięci EEPROM mają szerokie zastosowania w sprzęcie elektronicznym. Stosuje się je m.in. w:

  • elektronice przemysłowej,
  • urządzeniach pomiarowych,
  • układach sterowania,
  • systemach ochrony i alarmowych,
  • czujnikach,
  • ładowarkach akumulatorów,
  • urządzeniach IoT. 
Można je także znaleźć w sprzęcie medycznym i motoryzacyjnym, komputerach, urządzeniach RTV i AGD oraz innej elektronice konsumenckiej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy