Jak rozpocząć przygodę z akwarystyką?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak rozpocząć przygodę z akwarystyką? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Pierwszym krokiem jest chęć posiadania własnego akwarium, ale skoro to czytasz, już tam jesteś. Zbiornik pełen rybek czy innych wodnych stworzeń może być niezwykłą ozdobą i ciekawym hobby, jednak temat ten jest rozległy i wymaga odpowiedniego przygotowania. Co warto wiedzieć na start o zakładaniu i prowadzeniu akwarium? Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci pierwsze kroki w akwarystyce.

Mały zbiornik, mały kłopot?

Wielkość zbiornika, który wybierzesz, ma znaczenie, gdyż na rynku znajdziesz wszystko, od Nano akwariów, których litraż nie przekracza 50 litrów, po duże 400-litrowe akwaria. Wielkość zbiornika będzie też zależna od tego, jaki rodzaj akwarium chcesz posiadać. Czy ma to być akwarium słodkowodne, morskie czy holenderskie? To oraz liczba zwierząt czy roślin powinny podyktować twój wybór. Im większa hodowla, tym większy zbiornik jest nam potrzebny.

Nie ulegaj jednak złudzeniu, że mały zbiornik to mniejszy „kłopot”. Choć oczywiście mniejsze akwarium to mniejsze koszta założenia czy prowadzenia, to wciąż małym akwarium trzeba się zajmować i to częściej, niż tym większym. Mowa tutaj o czyszczeniu czy podmienianiu wody, które to czynności w niewielkim akwarium należy wykonywać częściej, niż w takim kilkuset litrowym. Dlaczego? Głównie jest to spowodowane tym, że jakość wody szybciej obniża się w małych akwenach czy zbiornikach. Równowaga biochemiczna ekosystemu akwarium będzie bardziej stabilna w dużym akwarium.

Najpierw zalej zbiornik, potem kup zwierzęta

Dla niedoświadczonych akwarystów zakładanie pierwszego akwarium może skończy się bardzo nieszczęśliwie. Dużym błędem jest bowiem wpuszczenie ryb do akwarium, które dopiero co zostało zalane wodą. Niestety, ale w takim środowisku śmiertelność zwierząt jest naprawdę wysoka.

Każde akwarium na początkowym etapie istnienia potrzebuje czasu, żeby dojrzeć. Okres ten może wahać się od 10 do nawet 14 dni i w tym czasie wszystkie urządzenia akwarystyczne powinny działać. To czas, w którym w wodzie wytwarzają się potrzebne do przetrwania zwierząt kolonie bakterii. Dlatego w pierwszej kolejności kupić musimy wszystkie akcesoria akwarystyczne, zamontować je, zalać wodą zbiornik i uruchomić urządzenia, a dopiero po dwóch tygodniach będziemy mogli wpuścić do akwarium rybki.

Reaserch

Jeśli chcemy stworzyć harmonijne środowisko dla zwierząt i roślin w naszym akwarium, nie ma innej drogi, jak edukacja na temat konkretnych gatunków i ich wymagań. To powinna być praca, którą wykonamy, zanim jeszcze kupimy akwarium i wszystkie potrzebne akcesoria. Oczywiście pomóc nam w tym może obsługa sklepu zoologicznego czy doświadczeni akwaryści na forach internetowych, jednak powinniśmy przygotować się do tego, że w akwarystyce wiele jest do odkrycia. Czas poświęcony na reaserch na pewno nam się zwróci, jeśli jednak nie mamy ochoty na wyedukowanie się w tych tematach, być może posiadanie własnego akwarium po prostu nie jest dla nas.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy