Reklama

Reklama

Wybory do Rad Mieszkańców Osiedli zarządzone. Będą w październiku

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Wybory do Rad Mieszkańców Osiedli zarządzone. Będą w październiku - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tym razem podczas sesji miejskich radnych, w punkcie dotyczącym wyborów do osiedlowych rad, dyskusji nie było. Rada miasta, prawie jednogłośnie, zarządziła je na 24 października.

Reklama

Przypomnijmy, że miesiąc wcześniej rada miasta uchwaliła nową ordynację wyborczą do RMO. Rozgorzała wówczas dyskusja na temat sposobu głosowania. Przewodniczący rady miasta Artur Jaroszewski – jako autor projektu uchwały – wpisał zasadę „jeden głosujący na jednego kandydata”. We wcześniejszych wyborach można było głosować na tylu kandydatów, ile jest miejsc w radzie, czyli na 15.

Przewodniczący klubu PSL Tomasz Kominek złożył wniosek, by przywrócić zasadę „1 na 15”. Ten wniosek jednak przepadł. A następnie – większością głosów – została przyjęta ordynacja z zasadą „1 na 1”.

Podczas majowej sesji radni pochylili się nad dwiema następnymi uchwałami dotyczącymi wyborów do RMO. Pierwsza z nich traktowała o zarządzeniu głosowania na 24 października i harmonogramie działań je poprzedzających.

I tak:

8 września – 19 września – przyjmowanie przez Miejską Komisję Wyborczą zgłoszeń kandydatów na członków rad osiedli odrębnie dla każdego okręgu wyborczego.

Najpóźniej do 24 września – zamknięcie przez Miejską Komisję Wyborczą listy zgłoszeń kandydatów na członków do rad osiedli, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego.

Najpóźniej do 24 września – podanie przez Miejską Komisję Wyborczą do publicznej wiadomości wyborców poprzez rozplakatowanie uchwały o utworzeniu obwodów głosowania.

Najpóźniej do 9 października - podanie przez Miejską Komisję Wyborczą do publicznej wiadomości wyborców w formie obwieszczeń informacji o listach kandydatów na członków rad osiedli, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego.

Najpóźniej do 9 października – powołanie przez Miejską Komisję Wyborczą składów osobowych Obwodowych Komisji Wyborczych.

Do 14 października – wydawanie pełnomocnictw do głosowania.

24 października (niedziela) – Wybory do RMO – głosowanie w godz. 7 – 19.

Prawie wszyscy radni poparli uchwałę zarządzającą wybory. Jedynie Tomasz Kominek i Małgorzata Struzik nie oddali głosu.

Dodajmy przy tym, że podczas posiedzenia Organizacyjnej Komisji Rady Miasta, radni ustalili, że do tematu terminu wyborów wrócą w sierpniu. Wówczas, jeśli sytuacja pandemiczna w kraju nie będzie sprzyjała wyborom, głosowanie zostanie przełożone.

Druga uchwała dotyczyła powołania obwodowych komisji wyborczych. Radni uchwalili, że ich członkowie otrzymają 150 zł wynagrodzenia za pracę podczas wyborów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy