Reklama

Reklama

Artur Jaroszewski odpiera zarzuty o utajnienie wyniku konsultacji

Opublikowano: czw, 13 maj 2021 13:46
Autor: | Zdjęcie: Portal Płock

Artur Jaroszewski odpiera zarzuty o utajnienie wyniku konsultacji - Zdjęcie główne

foto Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Szef płockiej rady miasta Artur Jaroszewski odpowiada na sprzeciw miejskich i osiedlowych radnych, a także posła Arkadiusza Iwaniaka wobec zmiany ordynacji wyborczej w wyborach do osiedlowych rad. - Wielka szkoda, że radny firmujący protest, przez pół roku „bohatersko milczał” w tej sprawie, a żalić zaczął się dopiero po przegranym głosowaniu… - pisze przewodniczący Jaroszewski.

Reklama

Przypomnijmy, że na kwietniowej sesji rady miasta, po burzliwej dyskusji, przyjęto nową ordynację wyborczą do Rad Mieszkańców Osiedla. Największa zmiana dotyczy sposobu głosowania. Do tej pory można było wybrać tylu kandydatów, ile jest mandatów – czyli jedna osoba mogła oddać 15 głosów. Po wprowadzonej zmianie zacznie funkcjonować system „jeden na jednego”. Pomysłodawcą tego sposobu głosowania jest przewodniczący rady miasta Artur Jaroszewski. 

Czytaj więcej: Zmiana ordynacji wyborczej. Kominek: to jest dopiero najczarniejszy dzień w płockiej demokracji

W piątek 7 maja odbył się przed ratuszem protest wobec tych zmian.

Czytaj więcej: Jest sprzeciw wobec zmian w ordynacji wyborczej do rad osiedli. - To po prostu haniebne!

Teraz Artur Jaroszewski postanowił na ten sprzeciw odpowiedzieć. Tekst jego autorstwa publikujemy pod spodem w całości.

Rady Osiedli – Ordynacja Równych Szans

Na ostatniej sesji Rada Miasta Płocka większością głosów podjęła uchwałę w sprawie nowej ordynacji wyborczej do Rad Mieszkańców Osiedli. Wydłużono kadencję RMO do 5 lat, dostosowując ją do długości kadencji Rady Miasta. Ale przede wszystkim przyjęto najbardziej uczciwy, sprawiedliwy, przejrzysty i równy system wybierania radnych osiedlowych: każdy wyborca będzie miał jeden głos.  

Rady Mieszkańców Osiedli to jednostki pomocnicze samorządu. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym rada gminy określa organizację i zakres działania jednostki pomocniczej. W Płocku mamy 21 osiedli i co kilka lat wybieramy na każdym z nich 15-osobowe Rady Osiedli. 

Niektóre Rady Osiedli funkcjonują bardzo dobrze, niektóre – słabo. W jednych radni osiedlowi współpracują na rzecz wspólnego osiedla, w innych nieustannie trwają kłótnie. A jeszcze inne nie mogą obradować przez wiele miesięcy z powodu braku quorum...

Ponieważ w 2021 roku upływa kadencja rad płockich osiedli, przed Radą Miasta Płocka stanęła decyzja o ogłoszeniu nowych wyborów oraz o ewentualnych zmianach w przepisach regulujących funkcjonowanie Rad Osiedli. 

Od blisko roku radni Rady Miasta Płocka rozmawiali o tym, co zrobić, aby Rady Osiedli mogły działać lepiej. Pierwsze spotkanie odbyło się w sierpniu 2020 roku. Zaproszeni byli wszyscy radni. W spotkaniu brali udział – oprócz radnych – także urzędnicy Urzędu Miasta Płocka, zajmujący się na co dzień współpracą z Radami Osiedli, w tym prawnik z Ratusza. Jedenastu radnych zgłaszało swoje uwagi i wnioski. Najwięcej z nich dotyczyło długości kadencji (4 lub 5 lat) oraz ordynacji wyborczej (według starych zasad każdy wyborca mógł zagłosować na maksymalnie 15 kandydatów – padały propozycje, aby każdy wyborca miał tylko 1 głos). Zgodnie ustalono, że wszystkie zgłoszone uwagi przeanalizuje ratuszowy prawnik przy udziale urzędników. Niektóre propozycje zmian nie mogły być zaakceptowane z uwagi na polskie ustawodawstwo. Tak powstał projekt zmian w Statutach Rad Osiedli oraz w Ordynacji wyborczej do Rad Mieszkańców Osiedli. 

W październiku 2020 roku Rada Miasta Płocka jednogłośnie podjęła Uchwałę o przeprowadzeniu konsultacji społecznych z mieszkańcami Płocka dotyczących projektu uchwały w sprawie ordynacji wyborczej do Rad Mieszkańców Osiedli i projektu uchwały w sprawie uchwalenia Statutów Osiedli. Konsultacje odbyły się zgodnie z treścią uchwały przyjętej przez Radę Miasta. Konsultacjami zajmował się urzędnik, który od lat w ramach swoich obowiązków służbowych zajmuje się współpracą Urzędu Miasta z Radami Osiedli. Na moją specjalną prośbę konsultacje zaczęły się od poinformowania wszystkich Rad Osiedli o ich ogłoszeniu.

W wyniku listopadowych konsultacji do Urzędu Miasta wpłynęły ogólnie 32 uwagi. Dotyczyły one trzech kwestii: sposobu głosowania („1 wyborca = 1 głos” lub „1 wyborcza = 15 głosów”), długości kadencji (4 lata lub 5 lat) oraz ujednolicenia kwestii zameldowania/zamieszkania. Uwagi dotyczące starego sposobu głosowania („1 wyborca = 15 głosów”) pochodziły głównie od osób współpracujących z dotychczasowymi Radami Osiedli, uwagi opowiadające się za nową ordynacją („1 wyborca = 1 głos”) pochodziły od osób spoza Rad Osiedli.

Z przekazu od urzędnika zajmującego się konsultacjami wiem, iż w ciągu pięciu miesięcy od zakończenia konsultacji tylko jedna osoba interesowała się ich wynikiem, uzyskując pełne informacje.

Od dnia zakończenia konsultacji czyli od końca listopada 2020 roku do końca  kwietnia 2021 roku nikt inny nie pytał o wyniki konsultacji ani zajmującego się nimi urzędnika, ani mnie jako przewodniczącego Rady Miasta.

W dniu 8 kwietnia 2021 roku odbyło się posiedzenie Komisji ds. Organizacji Pracy Rady Miasta, której zakresem zadań są m.in. Statuty Osiedli i ordynacja wyborcza do Rad Osiedli. W skład tej komisji wchodzą przedstawiciele wszystkich klubów radnych. W posiedzeniu komisji mógł wziąć udział każdy radny. Stosowną informację z tygodniowym wyprzedzeniem otrzymali wszyscy radni Rady Miasta. W  posiedzeniu Komisji ds. Organizacji wzięli udział jej członkowie, przewodniczący Rady Miasta oraz urzędnicy zajmujący się współpracą z RMO (w tym prawnik z Urzędu Miasta).

Członkowie Komisji Organizacyjnej uzyskali  odpowiedzi na wszystkie zadane pytania. Komisja pozytywnie zaopiniowała projekty uchwał w sprawie ordynacji wyborczej do RMO, w sprawie Statutów RMO oraz w sprawie zarządzenia wyborów do RMO. Obrady Komisji Organizacyjnej, tak jak każdej komisji, były ogólnodostępne dla wszystkich zainteresowanych w internecie.

Radni mieli zająć się tematem RMO na sesji pod koniec kwietnia 2021 roku. Tradycyjnie w tygodniu przed sesją odbywają się posiedzenia komisji Rady Miasta, na których omawiane są projekty wszystkich uchwał. Każdy radny jest członkiem dwóch komisji. Na moją prośbę w posiedzeniach komisji uczestniczył pracownik Urzędu Miasta zajmujący się problematyką RMO. Według uzyskanych informacji na komisjach nie było żadnych pytań dotyczących przebiegu konsultacji.

Na sesji Rady Miasta Płocka w dniu 29 kwietnia radni w demokratyczny sposób podjęli uchwałę w sprawie ordynacji wyborczej z nowym sposobem głosowania „1 wyborca = 1 głos”. Za było 14 radnych, przeciw 10. 

Wybory zaplanowane są na październik bieżącego roku.

Po uchwaleniu przez Radę Miasta nowej ordynacji kilkoro radnych miejskich zorganizowało przed ratuszem protest, podając jako argument między innymi rzekome utajnianie wyników konsultacji. Przeczą temu przedstawione wyżej fakty. Wielka szkoda, że radny firmujący protest, przez pół roku „bohatersko milczał” w tej sprawie, a żalić zaczął się dopiero po przegranym głosowaniu…

Chciałbym przy okazji podziękować tym wszystkim radnym osiedlowym, którzy z zaangażowaniem pracowali na rzecz swoich „małych ojczyzn”. Jestem przekonany, że większość z Państwa nie będzie miała żadnych problemów z wyborem do rad osiedli bez względu na ordynację wyborczą. 

Za to trudno będzie przejść pozytywnie wyborczą weryfikację tym, którzy do rad osiedlowych dostali się wyłącznie dzięki sile liderów 15-osobowych grup, a nie dzięki swojej pracy. Oni zapewne ustąpią miejsca w radach nowym ludziom. I na tym polega demokracja.

Artur Jaroszewski

Przewodniczący Rady Miasta Płocka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (18)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

  Gosia

  Przestaną się w końcu niektórzy ślizgać. Może warto przedstawić zestawienie ile kto w każdej ro zrobil.

 • 4 miesiące temu | ocena +1 / -0

  plock

  Lepiej nie startować z ramienia bo później przejeba... w robocie

 • 4 miesiące temu | ocena +2 / -13

  Hehe

  Przewodniczacy niebawem przekona się na czym polega demokracja jak zostanie zdjęty ze stanowiska.

 • 4 miesiące temu | ocena +2 / -2

  Towarzysze

  Bedzie jak dawniej wolne sądy żeby nam zylo się dobrze.

 • 4 miesiące temu | ocena +15 / -1

  Jestem za...

  Pana Artura Jaroszewskiego znam od czasu, gdy został radnym Rady Miasta Płocka. I choć nie jestem fanką formacji politycznej, którą Pan Przewodniczący reprezentuje to bardzo Go szanuję i cenię za merytorykę, obiektywizm, inteligencję, spokój, opanowanie podczas prowadzenia obrad. Gdyby został kiedyś ogłoszony konkurs (a może będzie) na najlepszego przewodniczącego Rady Miasta Płocka bez wahania bym zagłosowała za Panem Arturem. Popieram w całej rozciągłości zmianę w ordynacji wyborczej do rad osiedlowych, mam nadzieję, że zmiana ta przywróci normalność i zatryumfuje prawdziwa demokracja. Panie Arturze dziękuję, że Pan jest w Radzie Miasta, szkoda że w tym gremium jest tak mało radnych Panu podobnych. Pozdrawiam serdecznie.

 • 4 miesiące temu | ocena +0 / -13

  Płocki Człowiek

  No tak trzeba teraz zmienić ludzi w radach osiedlu na swoich - Panie Przewodniczący ....

 • 4 miesiące temu | ocena +1 / -14

  Oluniaa

  Uważam, że rady osiedla ostatnio zaczęły bardzo dobrze funkcjonować, na pewno częściej na swoim osiedlu widziałam przy pracy społecznej radnego osiedlowego, niż miejskiego. Bez sensu Pan Przewodniczący w to ingerował i ingieruje.

 • 4 miesiące temu | ocena +1 / -10

  Mieszkaniec

  Spójrzcie frekwencję wyborów do rad osiedli... Zobaczymy jaki teraz będzie problem i nieporozumienie, już w ogóle rady osiedli nie będę funkcjonowaly.. Pan Przewodniczący miesza w środowisku , które swoje prace wykonuje społecznie - ZA DARMO. Zobaczymy ilu będzie takich chętnych do pracy przez całą kadencję 5 lat.

 • 4 miesiące temu | ocena +16 / -0

  Odpolitycznić rady osiedla

  Najwyższa pora odpartyjnić rady osiedli. Brawa dla 14 radnych, wstyd dla 10.

 • 4 miesiące temu | ocena +15 / -0

  Jasiu

  Krótko, popieram, nareszcie skończą się układanki "po rodzinie"

 • 4 miesiące temu | ocena +3 / -0

  A.

  niektórzy to nawet czytać nie potrafią

 • 4 miesiące temu | ocena +22 / -0

  do radnego P.

  Oj Łukaszu, Łukaszu. Zapowiadałeś się na przyzwoitego, a zostałeś PSLowską marionetką.

 • 4 miesiące temu | ocena +23 / -0

  Bohatersko milczał :-)

  A któż to tak bohatersko milczał: Kominek, Struzikowa czy Pietrzak?

  • 4 miesiące temu | ocena +19 / -0

   Pietrzak

   A kto to jest Pietrzak? Jest taki radny?

 • 4 miesiące temu | ocena +1 / -8

  kochani wierni w PIS

  może by zorganizować zrzutkę dla Morawieckiego, żeby nie poszedł siedzieć za 76 mln z naszych podatków, które się nie należały na wybory kopertowe, które się nie odbyły? Wiadomo, że Marian jest Pancerny i nie odpuści, a lewica do wszystkiego się przyczepi, byleby hot doga na Orlenie skonsumować.

  • 4 miesiące temu | ocena +4 / -5

   Józef Szwejk

   ...rwa...rwie łba nie urwie. Plastikowy Marian pomacha szabelką a potem ogon potulnie podkuli. Zakład?

 • 4 miesiące temu | ocena +19 / -0

  tadzio

  Łatwiej czterokopytne oderwać od koryta niż płockiego osiedlowego radnego od koryta

 • 4 miesiące temu | ocena +25 / -0

  gaja

  tak powinno być , popieram Pana Jaroszewskiego