Reklama

Reklama

Jest sprzeciw wobec zmian w ordynacji wyborczej do rad osiedli. - To po prostu haniebne!

Opublikowano: pt, 7 maj 2021 15:22
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To inicjatywa ponad podziałami. Lokalni samorządowcy, z różnych ugrupowań, sprzeciwili się wobec zmian w ordynacji wyborczej do rad osiedlowych. – Sposób w jaki ją zmieniono jest po prostu haniebny. Nikt nawet nie rozmawiał z tymi społecznikami – mówił Arkadiusz Iwaniak, poseł na Sejm RP, który także zadeklarował swój sprzeciw.

Reklama

O wprowadzonych zmianach już informowaliśmy. Dla przypomnienia: na kwietniowej sesji rady miasta, po burzliwej dyskusji, przyjęto nową ordynację wyborczą do Rad Mieszkańców Osiedla. Największa zmiana dotyczy sposobu głosowania. Do tej pory można było wybrać tylu kandydatów ile jest mandatów – czyli jedna osoba mogła oddać 15 głosów. Po wprowadzonej zmianie zacznie funkcjonować system „jeden na jednego”. 

Czytaj więcej: Zmiana ordynacji wyborczej. Kominek: to jest dopiero najczarniejszy dzień w płockiej demokracji

To pomysł Artura Jaroszewskiego, przewodniczącego rady miasta - pomysł, według dużej części rajców, błędy. Jednym z najgłośniej krytykujących był reprezentujący Polskie Stronnictwo Ludowe Tomasz Kominek. Odpierał on argumenty „odpolitycznienia” RMO i przekonywał, że taka zmiana może doprowadzić do upadku rad osiedlowych.

- Żeby się nie okazało, że gdy nie ma wspólnego kandydata i sąsiedzkiego organizowania się, to nie będzie wymaganych chętnych na powołanie rady – mówił podczas sesji. – Grupa, społeczność, kolektyw – te terminy do mnie przemawiają. Jeśli pozbawimy osiedlowych radnych tego elementu, to podetniemy skrzydła ludziom, którzy od samego porządku są w radach – przestrzegał.

W trakcie kwietniowej sesji krytyka padała też z ust przedstawicieli rad osiedlowych: Karola Krajewskiego z Podolszyc Południe czy Katarzyny Wiśniewskiej z RMO Wyszogrodzka. Wszyscy podpowiadali, że model głosowania „1 na 15” jest lepszy. Bezskutecznie. 

Temat ten wrócił w piątkowe południe. Wtedy to, przed budynkiem płockiego magistratu, zebrali się samorządowcy, by ponad podziałami politycznymi zadeklarować wspólne stanowisko. Apelują w nim do włodarza miasta i proszą o podjęcie interwencji w tej sprawie. Samorządowcy, z inicjatywy Tomasza Kominka, przygotowali pismo sprzeciwiające się wprowadzonym zmianom. Jak możemy w nim przeczytać:

„Projekt uchwały w sprawie zmiany Ordynacji wyborczej do RMO nie był w naszej ocenie inicjatywą oddolną, jak chciałby to widzieć pomysłodawca, a indywidualną aktywnością jego samego. Przed przystąpieniem do tworzenia projektu uchwały, nie odbyły się konsultacje z przedstawicielami RMO, które mogłyby potwierdzić lub zadać kłam tezie o potrzebie wprowadzenia zmian w ordynacji. Radni RMO mogli pochylić się nad sprawą dopiero, gdy kształt uchwały był już ustalony i podlegał jedynie kosmetycznym zmianom [...] Potraktowano niewłaściwie nie tylko radnych osiedlowych […] ale też radnych miejskich.”

Pomysł ten krytykowali licznie przybyli samorządowcy. Byli wśród nich zarówno radni miasta, rajcy osiedlowi, jak i parlamentarzysta z Płocka. 

- Zgodnie z tym co mówił Artur Jaroszewski, prace nad zmianami trwały od początku roku. Szkoda tylko, że pan przewodniczący nie znalazł czasu, by porozmawiać o nich z tymi, którzy w radach osiedlowych na co dzień pracują – wytykała Katarzyna Wiśniewska z rady osiedla Wyszogrodzka. – Pan przewodniczący jest ojcem tej uchwały. Mam nadzieję, że jako odpowiedzialny rodzic wystartuje w jesiennych wyborach do rad osieli i pokaże nam, tym którzy w jego opinii nie zawsze dobrze współpracują, jak to się robi – drwiła.

Stanisław Szkopek, wieloletni przewodniczący rady mieszkańców osiedla Kochanowskiego, także sprzeciwił się zmianom w ordynacji wyborczej RMO. Jego zdaniem, przygotowując tak ważny projekt niezbędna jest konsultacja z mieszkańcami, której w tym wypadku zabrakło. 

- Nie można psuć czegoś, co dobrze działa od lat – przekonywał Szkopek. - My nie uciekamy od rzetelnej rozmowy i debaty. Jesteśmy otwarci także na dyskusję na temat zmiany ordynacji, tylko jej nigdy nie było. To co się stało jest niegodne i chcę to otwarcie wyrazić – grzmiał.

Bunt płockich samorządowców wsparł także Arkadiusz Iwaniak, poseł na Sejm RP. Parlamentarzysta przypomniał, że kiedyś również zasiadał w radzie osiedla Międzytorze, był też radnym miasta, dlatego poruszany problem jest mu bliski. W opinii posła Iwaniaka, wpływanie na ordynację wyborczą w taki sposób tylko zniechęci potencjalnych kandydatów na osiedlowych rajców. Nie będzie też w nich chęci do działania.

- Czy system, który się sprawdza i jest akceptowalny od lat powinien być zmieniany? Czy zmian można dokonywać w sposób zakulisowy? Otóż nie! – przekonywał poseł SLD. - Rada osiedla to zespół ludzi, który się zbiera, razem przystępuje do wyborów i wspólnie pracuje. Diagnoza jest dość prosta: tam gdzie jest zgrana ekipa, która dodatkowo ma jakiś cel do działania, tam jest praca na rzecz osiedla – argumentował.

Przegłosowane zmiany to, w ocenie posła, „podcinanie skrzydeł” przyszłym społecznikom.

- Zmiana ordynacji w taki sposób, dla najniższego szczebla samorządności, tego, w którym ludzie oddają swój cenny czas w imię dobra osiedla, społecznie, jest po prostu haniebna – przekonywał Iwaniak. – Czy ktoś w ogóle spotkał się z tymi ludźmi i po prostu zapytał, czy chcą jakiś zmian? Czy ktoś rozmawiał z mieszkańcami? Przecież jeśli spojrzymy na frekwencję w wyborach do rad osiedlowych to jest ona kilkuprocentowa. Czy warto "gmerać" przy ordynacji tylko dlatego, że zmieniło się w ostatnim czasie barwy polityczne? Bo ja to tak w tej chwili odbieram. Niech ludzie grupują się na swoich osiedlach, robią wspólne ulotki i startują do wyborów – razem, bo mają wspólny cel – mówił.

Pismo, z podpisami wszystkich zebranych, trafiło już do płockiego magistratu. Adresatem dokumentu jest Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka.

Czytaj więcej: 20 lat temu zakładał w Płocku Platformę Obywatelską. Czy teraz z niej odejdzie?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (39)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 5 miesięcy temu | ocena +10 / -0

  RydzykFizyk

  Jeżeli protestują Pietrzak i Kominek to dobrze. To znaczy że zmiana ordynacji będzie służyć Płocczanom.

 • 5 miesięcy temu | ocena +3 / -0

  Tom

  Polityką tylko przeszkadza w działaniu Rad

 • 5 miesięcy temu | ocena +14 / -0

  Dobra zmiana

  Wstyd to robić takie akcje. Protestują ci którzy boją się o stratę swoich stołków. Głos 1 na 1 to gwarancja uczciwej rywalizacji. Jak wcześniej mieszkaniec w pojedynkę mógł wejść do rady w zestawieniu z kolesiami z PSL?

 • 5 miesięcy temu | ocena +19 / -0

  Wisła

  PSL to banda nierobów , to tacy urzędnicy tylko rozdają machają łapkami jak kuminek wyuczony od dziecka towarzysz udający patriotę społecznika rozdaje prezenty tu tam jeździ po PSL owskich gminach zdjëcia filmy itp robi karierę za nasze pieniądze wykopać tą patologie trzeba przy najbliżych wyborach

 • 5 miesięcy temu | ocena +26 / -0

  SLD-PSL

  SLD jest w Płocku słabiutkie. Iwaniak wie że może wprowadzić swoich ludzi do rad osiedli tylko w koalicji z silnym partnerem. Postawił na PSL. Dlatego popiera starą ordynację z możliwością głosowania na 15 osób. Zresztą wielu byłych skompromitowanych płockich działaczy SLD przeniosło się do PSL.

 • 5 miesięcy temu | ocena +39 / -0

  W godzinach pracy

  Ta troszcząca się o koryto ekipa wiecowała przed ratuszem w piątek do południa. W godzinach pracy! A przecież wszyscy pracują na wysokopłatnych stanowiskach w firmach i instytucjach podlegających miastu, powiatowi i województwu (Delegatura Urzędu Marszałkowskiego, Starostwo Powiatowe, MZGM, MOSiR, Komunikacja Miejska, itd.). Co na to ich pracodawcy? Co na to nadzorujący pracodawców prezydent Nowakowski i marszałek Struzik?

  • 5 miesięcy temu | ocena +19 / -1

   NN

   No przecież urlopy wzięli. Ba może nawet bezpłatne. Pozwolę sobie zażartować...

 • 5 miesięcy temu | ocena +25 / -0

  koryto +

  Kim trzeba być żeby należeć do psl? To najbardziej obrotowe gówno , zawsze i wszędzie z każdym byle by przy korycie.

 • 5 miesięcy temu | ocena +11 / -0

  Koryta

  PSL ucieka podział mazowsza jak najszybciej jedyna szansa dla Płocka to stolica Mazowsza

 • 5 miesięcy temu | ocena +21 / -4

  J#@#c SLD

  I to mówi gość który podpisał się pod opędzlowaniem Polski na rzecz eurokołchozu. Kolejny aparatczyk tfu ;p

 • 5 miesięcy temu | ocena +29 / -0

  Deal

  I bardzo dobrze. Do tej pory Rady Osiedli wybierały się same ty na mnie ja na ciebie. Skończy się łapanie się do Rad po znajomości i książeczce partyjnej.

 • 5 miesięcy temu | ocena +26 / -0

  Bo..

  tylko My nikt inny z poza KLANU. Mamy rodziny oraz dzieci które muszą mieć dobrą prace i zarobki. Nie mogą przecież pracować fizycznie albo za „najniższą krajową” bo byłby to dla nich wstyd i upokorzenie Lada moment pokończą szkoły , a my się zestarzejemy i ktoś nam musi pomagać. My za to przekażemy im nasze idee oraz nauczymy ich znanych tylko nam tzw. „Myków”. Tylko My bo my mamy duże doświadczenie- reszta się nie liczy. To jest tak proste jak budowa CEPA.

 • 5 miesięcy temu | ocena +17 / -0

  PSL Płock

  Kamysz się zgadza ale Kosiniak nie. Mamy problem.

 • 5 miesięcy temu | ocena +17 / -4

  Love and Rockets

  Co na to wszystko Rafał Czajkowski?

 • 5 miesięcy temu | ocena +26 / -0

  zenek

  Ciągle te same osoby przewijają się na zdjęciach, [ ludzie Struzika] .Czyżby już porządnych i odpowiedzialnych obywateli zabrakło w Płocku .

 • 5 miesięcy temu | ocena +24 / -0

  Władza deprawuje

  Takie tematy w Płocku są ustalane na linii Nowakowski - Struzik.

 • 5 miesięcy temu | ocena +21 / -0

  Bul

  Niemiłe jest odrywanie zielonego ryja od koryta.

 • 5 miesięcy temu | ocena +27 / -1

  PSL-KO

  Na mieście już głośno o ustawce PSL i KO: radni KO mają poprzeć PSL w temacie ordynacji do Rad Osiedli, a PSL poprze radnego KO na Dyrektora teatru.

 • 5 miesięcy temu | ocena +33 / -1

  międzytorze

  PSL-owskim nierobom koryto odpływa i łapią sie czego sie da. Dziadostwo,nieróbstwo i nepotyzm pasożytów z psl nie ma granic.

 • 5 miesięcy temu | ocena +39 / -1

  Ojciec.dyrektor.drugi

  PSL - owska mafia chce zagarnąć wszystko. Od rady osiedli po zarządy spółdzielni mieszkaniowych. Pchają się wszędzie. Nawet chcieli wziąć stołek prezesa PSS Społem. Bardzo dobre posunięcie Rady Miasta. Może będzie rzeczywista demokracja a nie mafia PSL. Amen

  • 5 miesięcy temu | ocena +31 / -0

   MSM

   Masz rację. Jeden z wiceprezydentów został namaszczony przez kolegów na członka rady nadzorczej w Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej (wybory niebawem) a potem planuje być nowym prezesem MSM. Wstydu nie mają.

 • 5 miesięcy temu | ocena +29 / -1

  Fantasta

  konsultować z radnymi osiedlowymi wybranymi systemem głosowania w ktorym.PSL jest mistrzem to jak pytać lisa czy zje kure.haha....rzadko.to.piszę, ale propozycja Jaroszewskiego powinna zostać. Nowakowski nie słuchaj PSL i Lewicy, są niewiarygodni haha

 • 5 miesięcy temu | ocena +34 / -4

  Brawo

  Panie Jaroszewski! Tak trzymać !

 • 5 miesięcy temu | ocena +33 / -1

  NN

  Kogoś wali, jedna osoba i dawała głosy na listę?? To miała być demokracja??! Tylko w wykonaniu psl-u. Gram tylko w to co wygrywam. A może właśnie nowa ordynacja spowoduje, że ludzie się zainteresują wyborami do rad? Teraz było jasne od początku, kto w nich będzie. Dosyć kominkowania!!

 • 5 miesięcy temu | ocena +34 / -1

  Bezpartyjni?

  Pokażcie mi w tej zbieraninie przed ratuszem kogoś kto nie jest działaczem partyjnym. Precz z taką ustawianą demokracją. Jeden wyborca = jeden głos.

 • 5 miesięcy temu | ocena +39 / -3

  Odpartyjnić Rady Osiedla

  No i znowu Wiśniewska , Krajewski, Szkopek. Zasłużeni działacze PSL.

  • 5 miesięcy temu | ocena +5 / -0

   mam pytanko

   a gdzie będą kandydować osoby, które mają inny adres, a mieszkają na innym osiedlu - jeśli ktoś ma tylko adres, a nie mieszka na tym osiedlu, to nie powinien kandydować z tego osiedla. Zgłoszonych kandydatów przypilnujemy i zredukujemy - kandydować tam, gdzie się przebywa i chce się pomagać w tym osiedlu.

  • 5 miesięcy temu | ocena +6 / -4

   Sprostowanie

   Od kiedy to Szkopek to PSL, chyba PIS mądralo. Ciekawe tylko czemu głosi inną opinię niż jego konkubina WK

 • 5 miesięcy temu | ocena +31 / -0

  Sprawa się rypła

  Ciekawe że skomlenia i protesty zaczęły się dopiero po przegranym głosowaniu nad uchwałą rady miasta. Dlaczego wcześniej nie było zastrzeżeń? Pewnie byli pewni że wygrają. Zwłaszcza że jeden radny po pijaku opowiadał o dealu KO i PSL: KO miała poprzeć PSL-owską wersję ordynacji, a radny KO miał zostać dyrektorem teatru. Ale sprawa się rypła.

 • 5 miesięcy temu | ocena +21 / -0

  tadzio

  Łatwiej czterokopytne oderwać od koryta, niż polskiego polityka.

 • 5 miesięcy temu | ocena +19 / -0

  Płock

  Rządzi się swoimi prawami w układzie zamknietym PO PSL nam wolno wazystko i rzyje się bardzo dobrze.

 • 5 miesięcy temu | ocena +34 / -0

  abc

  Pan Poseł Iwaniak mieszka w Brwilnie. Tam nie ma rady osiedla tylko sołtys. To nie dotyczy jego osoby.

  • 5 miesięcy temu | ocena +29 / -1

   Iwaniak nie mieszka w Płocku

   Pewnie Iwaniak zamierza przejść do PSL :-)

   • 5 miesięcy temu | ocena +29 / -0

    Zmiana barw politycznych

    A to teraz zrozumiałem jego wypowiedź.

 • 5 miesięcy temu | ocena +36 / -0

  ??

  Przecież to słuszne zmiany ordynacji , w kierunku uczynienia jej bardziej obywatelską i odpartyjnioną.Czegoś nie wiem?

  • 5 miesięcy temu | ocena +31 / -0

   Masz rację

   Nie ma bardziej sprawiedliwej ordynacji niż "1 wyborca = 1 głos". Dopiero teraz widać jak bardzo dotychczasowa ordynacja pasowała PSL-owi.

 • 5 miesięcy temu | ocena +30 / -4

  Józef Szwejk

  Jakoś tow. Iwaniak nie krzyczał jak ich pis w sejmie dymal bez wazeliny

  • 5 miesięcy temu | ocena +23 / -1

   Re: Józef Szwejk

   PO notuje dołujące wyniki sondaży ... nikt ich już poważnie nie traktuje, lol

 • 5 miesięcy temu | ocena +23 / -8

  Naród wam tego nie zapomni!

  Haniebne to było wejście w konszachty z PISem w Sejmie!