Reklama

Reklama

20 lat temu zakładał w Płocku Platformę Obywatelską. Czy teraz z niej odejdzie?

Opublikowano: czw, 6 maj 2021 16:33
Autor: | Zdjęcie: Portal Płock

20 lat temu zakładał w Płocku Platformę Obywatelską. Czy teraz z niej odejdzie? - Zdjęcie główne

foto Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Obrady rady miasta w tym roku pokazały, że Arturowi Jaroszewskiemu nie zawsze po drodze jest z klubem Koalicji Obywatelskiej. Czyżby szykował się płocki transfer roku?

Reklama

Artur Jaroszewski jest niewątpliwie jednym z najbardziej rozpoznawalnych działaczy Platformy Obywatelskiej w Płocku. W 2001 roku, kiedy to powstała PO, Artur Jaroszewski był jednym z jej założycieli w tym mieście. Kandydował nawet w tym samym roku do Sejmu, ale mimo iż uzyskał drugi wynik na liście, do Parlamentu nie wszedł. PO w okręgu zdobyła wówczas tylko jeden mandat.

Od 2006 roku z sukcesem kandyduje natomiast do rady miasta. Już w 2006 roku został jej wiceprzewodniczącym, a w 2011 roku przewodniczącym. Tę funkcje pełni do dziś. Przez lata dał się poznać jako radny, który walczy o dostęp do rzetelnych informacji na temat stanu płockiego powietrza, dopomina się tworzenia parków i zieleńców, a także głośno krytykuje wycinkę drzew. Ale niejednokrotnie pokazał też, że podczas głosowania prawa miejscowego potrafi się „wyłamać” i zagłosować inaczej niż klub - w tej kadencji Koalicji Obywatelskiej, a w poprzednich Platformy Obywatelskiej. Przykładem jest chociażby sytuacja z marca 2017 roku, kiedy to przewodniczący rady miasta głosował przeciwko finansowaniu zabiegów in vitro z budżetu miasta.

I trzeba przyznać, że w tym roku głosować inaczej niż jego ugrupowanie polityczne, zdarza mu się częściej. W styczniu nie tylko sprzeciwił się zmniejszeniu obszaru chronionego Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Jaru Rzeki Rosicy, ale też, gdy rada miasta nie zgodziła się na przełożenie głosowania i poprzedzenie go konsultacjami społecznymi stwierdził, że: „niedopuszczenie społeczników do dyskusji o Jarze Rosicy to jedna z najbardziej wstydliwych decyzji rady miasta w historii płockiego samorządu”.

Na ostatniej – kwietniowej sesji – nie poparł natomiast wniosku radnego koalicyjnego Polskiego Stronnictwa Ludowego Tomasza Kominka – by w wyborach do osiedlowych rad można było głosować na 15 kandydatów. A wyjaśnijmy przy tym, że wcześniej można było właśnie popierać 15 osób. Dopiero w projekcie nowej ordynacji wyborczej, którego Jaroszewski jest współautorem, pojawił się zapis, iż można zagłosować tylko na jednego kandydata. Ta zmiana nie spodobała się PSL-owi i większości radnych KO. Ostatecznie jednak – głosami radnych PiS oraz Artura Jaroszewskiego i Tomasza Maliszewskiego – została utrzymana.

Czytaj więcej: Zmiana ordynacji wyborczej. Kominek: to jest dopiero najczarniejszy dzień w płockiej demokracji

Podczas sesji przewodniczący rady miasta tłumaczył, że pojedyncze osoby, które chciałyby coś zrobić dla swojego osiedla nie są w stanie dostać się do osiedlowych rad, bo przegrywają z grupami organizowanymi przez partie polityczne.

Zapytaliśmy o te rozbieżności Artura Jaroszewskiego.

- Jestem człowiekiem wolnym i podejmuję decyzję zawsze zgodnie ze swoim sumieniem. Nie uważam żeby w samorządzie istniała dyscyplina, która nakazywałaby mi głosować inaczej niż sumienie by mi nakazywało – odpowiedział szef rady miasta.

I być może na tym byśmy skończyli rozmowę, gdyby nie fakt, że w majowy weekend Artur Jaroszewski na swoim facebookowym profilu zamieścił natomiast grafikę z uwagami Polski 2050 – ruchu społeczno-politycznego powołanego przez Szymona Hołownię – do Krajowego Planu Odbudowy.

Czyżby Artur Jaroszewski miał dość PO i planował przejście do ruchu Hołowni?

- Jestem członkiem klubu Koalicji Obywatelskiej i członkiem Platformy Obywatelskiej od 2001 roku. I nic więcej nie odpowiem na to pytanie – wymijająco odpowiedział przewodniczący rady miasta.

Dodał jeszcze, że pod udostępnionymi przez niego uwagami Polski 2050 do Planu Odbudowy podpisałoby się wielu radnych PO.

Do wyborów samorządowych pozostało jeszcze dość sporo czasu. Najbliższe odbędą się bowiem na jesieni 2023 roku. Jednak gdyby Artur Jaroszewski chciał tworzyć płockie struktury nowego ruchu w Płocku rzeczywiście już teraz powinien zacząć działać.

W kraju było już kilka transferów z PO do Polski 2050. Na taki ruch zdecydowała się chociażby była minister sportu i turystyki w rządzie Donalda Tuska Joanna Mucha, Tomasz Zimoch czy Paulina Henning-Kloska.

Dla płockiej Platformy Obywatelskiej odejście Jaroszewskiego byłoby spora stratą. W wyborach samorządowych w 2018 roku zdobył 2052 głosy i tym samym uzyskał trzeci wynik w Płocku – za Wiolettą Kulpą z PiS i Jackiem Terebusem startującym z list PO. Nie da się ukryć, że to właśnie dzięki niemu Koalicja Obywatelska zdobyła w okręgu nr 1. aż trzy mandaty.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (26)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 5 miesięcy temu | ocena +6 / -4

  Brawo

  Mało jest tak oddanych miastu radnych jak przewodniczący Jaroszewski.

 • 5 miesięcy temu | ocena +12 / -2

  Symptomy?

  Obserwuję poglądy i działania Pana Jaroszyńskiego od wielu lat.Chęć uczynienia miasta obywatelskim ,miejscem nie tylko pracy ale i wypoczynku,zielonym,przyjaznym, z realnym monitoringiem skażeń ,zdrową wodą w kranie , do mnie przemawia.Szczególnie podoba mi się to stanowisko : ,,W budżecie miasta Płocka zarezerwowane zostały środki na prace przygotowawcze, dotyczące modernizacji płockiego lotniska na Kostrogaju. Planowana modernizacja dotyczyć ma między innymi przebudowy pasa startowego. Gdy lotnisko powstawało blisko 100 lat temu, zlokalizowane było daleko poza miastem. Dzisiaj przylega niemalże do zwartej zabudowy miejskiej oraz przemysłowej. Współcześnie tego typu obiekty powstają poza miastami, przynajmniej kilka kilometrów od terenów zabudowanych. Wybudowanie nowego lotniska sportowego w innej podpłockiej lokalizacji może być bardziej racjonalnym rozwiązaniem, zarówno przestrzennym jak i ekonomicznym. ". To symymptomatyczne (poza tym,że rozsądne). Stało się inaczej.Cóż, PO stała się partią oligarchii finansowej,wyalienowaną , obcą,oderwaną od realiów życia i potrzeb przeciętnego podatnika , mieszkańca i miasta i w szerszy kontekście kraju.

 • 5 miesięcy temu | ocena +8 / -0

  Wierni ideałom :-)

  Jakby przyjrzeć się bliżej to większość płockich "działaczy" PO było już w innych partiach na czele z Prezydentem he he.

 • 5 miesięcy temu | ocena +3 / -4

  Działacz

  Holownia skończy jak Nowoczesna. Nie ma pieniędzy, nie ma struktur, nie ma tradycji. Ci wszyscy co uciekli z PO do Holowni, to typowi zdrajcy, szczury uciekające z okrętu. Ale ten okręt nie zatonął jeszcze i nie zatonie. Trzeba tylko wymienić przewodniczącego Budkę na bardziej haryzmatycznego przywódcę typu Trzaskowski. A dla zdrajców powrotu do PO nie powinno być nigdy.

 • 5 miesięcy temu | ocena +11 / -2

  Realista

  Być w Platformie Obywatelskiej. Obecnie żaden powód do dumy.

  • 5 miesięcy temu | ocena +5 / -5

   Józef Szwejk

   A jaki jest powód do przynależności do pis-du? Ukrycie komunistycznej przeszłości? Posadki i synekury? Oj, dziecko, dziecko...

 • 5 miesięcy temu | ocena +8 / -1

  Odpartyjnić RO

  Dziwnym trafem plotki o przejściu przewodniczącego Jaroszewskiego do Hołowni zaczęły się pojawiać anonimowo na forum zaraz po głosowaniu nad ordynacją wyborczą do rad osiedli. Komuś bardzo musiał się nie spodobać wynik tego głosowania.

 • 5 miesięcy temu | ocena +3 / -10

  Działacz

  Co z tego, że zakładał Platformę w Płocku? Ten człowiek nie zna 2/3 osób z płockiej PO. Nie integruje się z nimi, chodzi swoimi ścieżkami. Przewodniczący Platformy powinien być bardziej otwarty dla swoich działaczy.

  • 5 miesięcy temu | ocena +8 / -3

   Działacz doinformowany

   Przewodniczącym PO w Płocku jest Pan Prezydent Nowakowski, a Wiceprzewodniczącymi Pan Wiceprezydent Siemiątkowski i Pani Poseł Gapińska.

   • 5 miesięcy temu | ocena +10 / -1

    Czytelniczka

    Same autorytety moralne i sami pracusie psia ich mać

   • 5 miesięcy temu | ocena +3 / -0

    Działacz

    Miało być Przewodniczący Rady Miasta. Przepraszam za pomyłkę.

 • 5 miesięcy temu | ocena +17 / -1

  Brawa

  Dwa razy Przewodniczący sprzeciwił się Prezydentowi oraz koalicji PO PSL. Nie zgodził się na machlojki z Zielonym Jarem i z upolitycznianie Rad Osiedli. Tego mu nie zapomną. Niestety w polityce wiecej liczy się poslusznosc parti niż dobro wspólne.

 • 5 miesięcy temu | ocena +10 / -2

  Fantasta

  Bardzo dobre, sterowane wywołanie tematu ;) Nie można odmówić Panu przewodniczącemu sprytu i nosa politycznego. Kontrolowany wyciek sprawia, że temat się oswaja. Jest dyskutowany. Za chwilę negocjacje w Ratuszu :) i decyzja, Potem zostaje szefem i rozdaje karty, ciągnie następnych i obiecuje miejsca na listach, a po wyborach 2023 zostaje posłem :) Ciekawe jak zachowa się kumpela Ela? Nabierze wody w usta?

  • 5 miesięcy temu | ocena +7 / -1

   Do Fantasty

   Chyba jesteś z zarządu płockiej PO :-).

   • 5 miesięcy temu | ocena +2 / -0

    Fantasta

    Ja jestem Suwerenem czyli Zarządem haha PO, PiS, PSL, PL2050, Lewicy i kogo tam jeszcze haha

 • 5 miesięcy temu | ocena +11 / -3

  Szacun

  O już widać że konkurenci pozdrawiają Przewodniczącego. Szacun za to, że ma odwagę na uczciwość i normalność. Dzisiaj o to trudno i w polityce i w samorządzie.

 • 5 miesięcy temu | ocena +10 / -10

  Plocczanka

  Typowy człowiek-stołek bez charyzmy ani umiejętności. Dla stanowiska zrobi wszystko. Moralne zero

 • 5 miesięcy temu | ocena +12 / -9

  Obserwator

  Ma ambicje do władzy ale nie ambicji, charyzmy i umiejętności aby zadbać o sprawy Płocka!

 • 5 miesięcy temu | ocena +18 / -0

  Koniec

  PO PSL im nie zależy na Polsce tylko na władzy

 • 5 miesięcy temu | ocena +22 / -2

  LaR

  PO śmierdzi trupem.

 • 5 miesięcy temu | ocena +25 / -0

  Obywatel

  Przyglądając się z zewnątrz trudno pojąć jak w jednym klubie radnych mogą być tak różni ludzie jak Jaroszewski, Pogonowski, Krasuska czy Jasion :-).

  • 5 miesięcy temu | ocena +12 / -2

   widz

   Wszystkim im chodzi o kasę więc musisz pojąc, że to jest główny argument!

 • 5 miesięcy temu | ocena +26 / -4

  Robi się ciekawie

  Miał rację zarówno gdy bronił Jaru Rosica jak i przy odpolitycznieniu rad osiedlowych. Raczej stanowi problem dla czyjegoś jednowładztwa.

 • 5 miesięcy temu | ocena +26 / -6

  Niemcom

  Już nie POmozecie niemiecka partia tonie. Jeszcze endriu w trzaskie wierzy ale to jeż koniec.

  • 5 miesięcy temu | ocena +1 / -1

   Czytelnik

   Faktycznie tak jest że niemieckie fundacje czyli niemiecki wywiad płacą mniej na utrzymanie swojej partii w Polsce bo te ich chłystki z PO się nie spisują jak należy

 • 5 miesięcy temu | ocena +26 / -11

  Czytelniczka

  Platforma tonie szczury uciekają z tonącego okrętu co cieszy. Oby nie przeszedł do innej partii po przeniesie wraz z sobą smród