Reklama

Reklama

Wody Polskie zapowiadają pogłębianie Wisły. Prace jeszcze w tym roku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: MS

Wody Polskie zapowiadają pogłębianie Wisły. Prace jeszcze w tym roku - Zdjęcie główne

foto MS

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wody Polskie przeprowadzą prace, których celem ma być poprawa bezpieczeństwa powodziowego w Płocku i okolicach. Wisła zostanie pogłębiona m.in. na wysokości osiedla Radziwie w Kępie Polskiej czy Dobrzykowie.

Reklama

Prace, których koszt wyceniono na prawie 18 mln zł, mają rozpocząć się w sierpniu, kolejne zostaną przeprowadzone jesienią – to przez wzgląd na trwający okres lęgowy ptaków i okresy ochronne zwierząt. 

- Na samym początku sierpnia zamierzamy wydać około 1 mln zł na wszelkie działania bez pozwoleń wodno-prawnych - na zasadzie zgłoszenia – mówił Przemysław Daca, prezes Wód Polskich. – Jednocześnie złożymy wniosek o pozwolenie na właściwe działania pogłębiarskie za 17 mln zł. To bardzo dużo. Mamy nadzieję, że za te środki uda nam się zrobić jak najwięcej w tej części Wisły – przekonywał.

W pierwszej kolejności prace będą prowadzone w rejonie środkowego brzegu Wisły – w okolicy Płocka oraz Zbiornika Włocławskiego. Od drugiej połowy sierpnia prowadzone będzie wydobycie urobku w dwóch miejscach na Wiśle: w Maszewie i przy bramie przeciwpowodziowej w Płocku. 

- Prace pogłębiarskie na wysokości Płocka rozpoczynamy już w sierpniu i to jedno z siedmiu zadań, jakie będą realizowane na środkowej Wiśle – zapowiadał Daca. – Chcemy zwiększyć bezpieczeństwo powodziowe mieszkańców – podkreślał prezes Wód Polskich.

Od listopada działania te będą sukcesywnie kontynuowane. Pogłębienia będą prowadzone w miejscowościach: Rakowo, Wychódźc, Kępa Polska, Dobrzyków, Rokicie i w Płocku na wysokości osiedla Radziwie i Gmury. 

Wśród zaplanowanych zadań jest też wykonanie punktowych zabezpieczeń skarpy w 5 gminach: Słupno, Bodzanów, Mała Wieś, Gąbin i Iłów. Dodatkowo odcinki wałów mają zostać zabezpieczone siatką stalową. Pierwszeństwo mają te miejsca, gdzie zaobserwowana jest wzmożona działalność bobrów. 

Na inwestycje przeciwpowodziowe przeznaczonych zostanie 18 mln zł, z czego 5 mln zł pochodzi z rezerwy przeciwpowodziowej budżetu MSWiA. Pozostała część to środki Wód Polskich.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy