Reklama

Reklama

Takiego urządzenia miejski szpital do tej pory nie miał. Dziś to podstawowe narzędzie diagnostyczne

Opublikowano: pt, 1 kwi 2022 21:13
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Szpital miejski wzbogacił się o warty blisko 2,5 mln złotych tomograf komputerowy. - Posiadanie własnego tomografu komputerowego zwiększa bezpieczeństwo pacjentów. Do tej pory woziliśmy pacjentów do innych pracowni - mówił doktor Paweł Sobieski, ordynator oddziału chirurgii w Płockim Zakładzie Opieki Zdrowotnej.

Reklama

Badanie tomografem komputerowym to jedna z podstawowych czynności diagnostycznych w XXI wieku. Szpital przy Kościuszki do tej pory takiego urządzenia jednak nie miał. Nowy, wart blisko 2,5 mln złotych tomograf, ufudnował samorząd województwa. 

- Dzięki tej współpracy nasi pacjenci będą mogli być dużo lepiej leczeni w naszym szpitalu. Ogromne podziękowania, panie marszałku - mówił prezydent Andrzej Nowakowski. 

Zakup tomografu komputerowego dla szpitala miejskiego jest elementem programu walki z Covid-19, na który samorząd województwa wydał już prawie 500 mln złotych. Tomograf przydaje się przy diagnostyce chorych na Covid-19, ale nie tylko. Technicznie tomograf jest użyczony szpitalowi, ale to tylko kwestia zachowania zasad projektu Unii Europejskiej. 

- Aparat do końca używalności będzie własnością spółki - zapewnił Adam Struzik, marszałek województwa. 

Dziś to podstawa

W XXI wieku tomograf komputerowy jest jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych 

- W niektórych przypadkach zasadniczym i głównym. W leczeniu Covid-19 tomografia klatki piersiowiej jest podstawowym badaniem diagnostycznym, służy też do prognozowania stanu pacjenta - opisywał Paweł Sobieski, ordynator oddziału chirurgii w Płockim Zakładzie Opieki Zdrowotnej. - Ilość danych z takiego urządzenia jest bardzo duża. Po analizie danych można uzyskać np. obraz nerki z zewnątrz w ciągu zaledwie kilku minut. Samo badanie trwa ok. 30 sekund. Cała czynność, w zależności czy jest to badanie z podaniem kontrastu czy bez, trwa około 20 minut. 

Sprzęt to jedna, ważna część działalności szpitala, ale do obsługi urządzeń i opieki nad pacjentami potrzebny jest też personel.  

- Jak wszędzie są jakieś problemy, ale na dziś sytuacja jest stabilna, umożliwia normalne funkcjonowanie szpitala - zapewnia Marek Stawicki, prezes zarządu PZOZ. - Zawsze jakieś drobne problemy się pojawiają, ale nie ma problemów, które skutkowałyby niemożnością udzielania świadczeń. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy