Reklama

Reklama

Śmieciowy problem. Płocczanin: odpowiedzialność zbiorowa to brak segregacji. Ratusz tłumaczy

Opublikowano: ndz, 14 lis 2021 12:49
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Śmieciowy problem. Płocczanin: odpowiedzialność zbiorowa to brak segregacji. Ratusz tłumaczy - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dwukrotny wzrost opłaty śmieciowej może niebawem dotknąć wielu płocczan, którzy sumiennie sortują odpady. - Czy ktoś w Urzędzie Miasta Płocka i Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej zastanowił się, że nałożenie wyższych, czyli karnych opłat za wywóz śmieci spowoduje zanik ich segregacji? Tyle lat poświęciliśmy na edukację dotyczącą segregacji odpadów, a teraz przez jedną złą decyzję Urzędu wszystko może pójść na marne... - dziwi się płocczanin w liście, który wpłynął na naszą skrzynkę mailową. W ratuszu odpowiadają, że to ich ustawowy obowiązek i w zasadzie innego wyjścia nie ma.

Reklama

Jeszcze kilka lat temu sortowanie śmieci było dobrowolne, ale od kilkunastu miesięcy to już obowiązek. Jeszcze półtora roku mogliśmy deklarować sortowanie śmieci, dziś nie mamy wyboru - taki obowiązek nakłada ustawa. Każdy musi sortować śmieci, a za odbiór odpadów płacimy 26 złotych miesięcznie. Co jednak zrobić, kiedy nie wszyscy stosują się do obowiązku? 

Problemu nie ma w przypadku zabudowy jednorodzinnej, bo tu jak na dłoni widać czy śmieci są posortowane czy też nie. A przypomnijmy, że zgodnie z założeniami ustawowywmi powinniśmy sortować śmieci na aż 5 frakcji:

 • bio,
 • papier,
 • tworzywa sztuczne,
 • szkło,
 • odpady zmieszane. 

Dla wielu mieszkańców bloków sortowanie to problem, bo zmieszczenie 5 pojemników, w często niewielkich kuchniach, jest po prostu uciążliwe. Ale skoro trzeba, to sortują - jedni z troski o planetę, inni zwyczajnie wolą płacić mniej. Sęk w tym, że w przypadku zabudowy wielorodzinnej trudno o zachowanie dyscypliny, a w przypadku jej braku wyjście jest jedno - podniesienie opłaty wszystkim mieszkańcom danej wspólnoty z 26 zł do 52 zł.

Urzędnicy regularnie przeprowadzają kontrole i kilka tygodni temu na klatkach wielu bloków pojawiła się informacja, że jeśli nieprawidłowości w sortowaniu będą się pojawiały, opłata wzrośnie do 52 złotych. Płocczanie, którzy sumiennie segregują śmieci, mogą czuć się oszukani. Tak sytuację przedstawia nasz czytelnik.

- Ja i moja rodzina segregujemy odpady, więc nie czujemy się winni zaistniałej sytuacji. Pewnie były osoby niesegregujące, ale nasuwa się również pytanie, czy są to na pewno śmieci mieszkańców bloku? Fakt zamykanego zsypu w wieżowcu o niczym nie świadczy. Wiele razy wyrzucając śmieci, spotykałem drzwi, które nie były zamknięte na klucz - pisze.

Wskazuje, że dostęp do zsypu ma wiele osób, poza tym do altan śmietnikowych notorycznie podrzucane są śmieci, co  z resztą potwierdzają w ratuszu. 

- Jaki ja mam wpływ na to, co i jak wyrzuca sąsiad? Żaden. Nie mam na to wpływu, a i tak mam za niego odpowiadać. Mimo braku dowodów, zostaliśmy poinformowani, że będziemy płacić karę. Najbardziej pokrzywdzone oczywiście czują się osoby sumiennie segregujące odpady. Oni zapłacą za tych niesegregujących. Nie jest wygodne posiadanie trzech, czy nawet czterech pojemników na śmieci w ciasnej kuchni w bloku. I to właśnie obecnie traci sens. Czy ja mam segregować dalej śmieci, płacąc wyższą opłatę za brak segregacji? Zdecydowanie nie będę już tego robił. Wrzucę do jednego kosza na śmieci i wszystko będę wynosił do jednego pojemnika - nie ukrywa czytelnik.

Trudno odmówić płocczaninowi racji i można spodziewać się, że tak samo pomyśli mnóstwo mieszkańców, którzy zapłacą więcej. Skoro i tak zapłacą jak za niesegregowane, to po co segregować? Można odwoływać się do poczucia przyzwoitości, ekologii, dbania o planatę, tylko czy to wystarczy? I tak i nie. Opłata nie musi być podniesiona na zawsze. Kontrole będą prowadzone cały czas. 

- Nie chodzi o to, by karać w nieskończoność. Kiedy segregacja wróci, wróci też podstawowa stawka - mówi Dyśkiewicz. 

Śmieciowy problem dotyka nie tylko Płocka. W ratuszu wskazują, że tak jest w każdym mieście, a samorząd musi działać zgodnie ustawą.  O sprawę zapytaliśmy Piotra Dyśkiewicza, zastępcę prezydenta ds. komunalnych. 

- Kiedy ustawa była procedowana jako miasto i Związek Miast Płocki zgłaszaliśmy uwagi, że wprowadzony system [odpowidzialności zbiorowej - red.] nie będzie racjonalny. Jesteśmy zobowiązani do prowadzenia kontroli. W ustawie są zapisy, które pozwalają na wprowadzenie 4-krotności opłaty podstawowej. Nasi radni ustalili, że będzie to 1-krotność. Nie mamy dobrowolności, musimy przeprowadzać kontrole - mówi Piotr Dyśkiewicz. - W systemie ujęliśmy koszt pojemników, to jest po stronie miasta. Sposób zabezpieczenia altan jest już w gestii administracji. Zapisy ustawy nie pozwalają nam na dowolność, musimy się do nich stosować. Zgłaszamy uwagi, monitorujemy to, co się dzieje. Dopóki nie zostaną wprowadzone przemyślane rozwiązania systemowe, ten problem będzie nas dotykał. System jest wielce niesprawiedliwy, ale ministerstwo pozostaje głuche na nasze apele. 

Cała Polska głowi się, jak rozwiązać problem odpowiedzialności zbiorowej w blokach. Pionierem jest Ciechanów - tam wprowadzany jest system z kodami kreskowymi przypisanymi do mieszkańców. 

- Innowacje techniczne ułatwiają nam życie, ale pozwalają też osiągnąć ważne dla ekologii cele. Po wprowadzeniu systemu inteligentnych pojemników na odpady na jednym z ciechanowskich osiedli poziom segregacji wzrósł do 90%. Dobra jakościowo selektywna zbiórka jest jednym z czynników, który pozwala mniej płacić za odbiór odpadów. W Ciechanowie mamy jedną z najniższych opłat w Polsce, a nasz system gospodarki odpadami jest zbilansowany finansowo. Dzięki promesie inwestycyjnej praktycznie bezkosztowo będziemy mogli wdrożyć inteligentne pojemniki na kolejne obszary zabudowy wielorodzinnej – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński cytowany przez stronę Urzędu Miasta w Ciechanowie. 

Póki co do płockiego ratusza nie zgłaszają się mieszkańcy, którzy są pokrzywdzeni, ale to zapewne kwestia czasu.

Warto też wspomnieć o wymogach segregacji dla gminy. Zgodnie z unijną dyrektywą, od 2020 roku 50% odpadów wytworzonych przez mieszkańców gminy powinno zostać poddanych recyklingowi, a za kilka lat śruba będzie jeszcze bardziej przykręcona. W 2025 roku do recyklingu ma trafiać 65% odpadów, a w 2030 roku 70%. Jeśli samorządy nie dadzą rady sprostać wymogom, zapłacą karę, więc więcej zapłacimy pewnie wszyscy. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (29)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 18 dni temu | ocena +5 / -0

  Mieszkaniec bloku

  Jeśli możecie zróbcie zdjęcia śmietników koło was, otwartych altanek, wyłamanych zamków i drzwi. Przesyłajcie je do Redakcji, Urzędu Miasta Płocka i Spółdzielni. Musimy zareagować stanowczo, bo faktycznie podwyższenie opłat spowoduje zaprzestanie segregacji przez mieszkańców bloków. Czemu Urzędnicy nie mogą tego zrozumieć? "Kiedy segregacja wróci, ... Rozwiń

  • 17 dni temu | ocena +1 / -0

   Artur

   No i trudno, nie chcemy segregować to będziemy płacić aby ktoś za nas posegregował. Trzeba będzie rozbudować sortownię, zwiększyć zatrudnienie. Moim zdaniem należy obniżyć stawkę za segregowane , a jeszcze bardziej zwiększyć stawkę za niesegregowane.

 • 18 dni temu | ocena +6 / -0

  Dziadek

  Kto w Płocku rządzi? ***** i złodziej na to wychodzi

 • 18 dni temu | ocena +5 / -0

  Babcia bozena

  Wyjebane mam ja wyrzucam wszystko do Wisły

  • 18 dni temu | ocena +1 / -0

   Tylko pytam

   zużyte baterie z wibratora też?

 • 18 dni temu | ocena +10 / -0

  Mamoń

  Wiedziałem że Andrzej jest głupi ale nie wiedziałem że aż do tego stopnia

 • 18 dni temu | ocena +9 / -0

  Precz z Nowakowskim

  Zbiorowo to sobie mogą uprawiać orgie w ratuszu z Andrzejem. Niech ten idiota się najpierw nauczy prawa a nie zamierza okradać ludzi

 • 19 dni temu | ocena +17 / -1

  mieszkaniec

  Altana śmietnikowa przy bloku na Kolegialnej do której wynoszę śmieci jest otwarta, t.z. są drzwi ale bez zamka każdy ma do niej dostęp. wielokrotnie ja i sąsiedzi widzieliśmy jak do altany wrzucali różne śmieci osoby nie zamieszkałe w tym bloku. Najpierw niech spółdzielnia zrobi porządek z altaną drzwi zamykane na klucz, który mają tylko mieszkańc... Rozwiń

  • 18 dni temu | ocena +5 / -0

   aaa

   Zbieracze wybijają te zamki i znowu jest otwarta. Mamy 21 wiek, śmietniki powinny być na pin.

 • 19 dni temu | ocena +10 / -9

  Alicja

  Problem jest ogromny. Ale co ma zrobić nasz Prezydent? Wiem, że on jest tym wszystkim bardzo zatroskany. Nie martwcie się Płocczanie on chce dla nas dobrze. Ma nie tylko śmieci na głowie. Ciągle zastraszają go "zieloni" i musi też wykazać się sadzeniem nowych drzewek. Już nawet chodzi osobiście wtyka drzewka na cześć swoich urodzin. Wszyscy tylko g... Rozwiń

  • 18 dni temu | ocena +3 / -0

   Do Alicji

   Ja nie widzę śmieci na jego głowie. Jest kompletnie goła i pusta.

  • 18 dni temu | ocena +10 / -0

   Ela

   Za głupi jest żeby wyjechać do Brukseli. On co najwyżej może wyjechać do Brochocina

 • 19 dni temu | ocena +22 / -2

  Dyrektor w ratuszu

  Przecież odpowiedzialność zbiorowa nie jest konstytucyjna. To jak to jest? Prezydent Nowakowski z PO zamierza działać niezgodnie z Konstytucją, którą tak przed PiSem broni? Jeśli Płocczanie zmuszeni będą do płacenia tak horendalnych opłat, to będzie ostatnia kadencja tego pozoranta.

  • 18 dni temu | ocena +9 / -0

   Monika

   To posypią się pozwy zbiorowe na urzędników którzy wydali takie rozporządzenie. Koniec tematu

 • 19 dni temu | ocena +17 / -2

  Misio

  Pamiętajcie kochani! Wszystkie śmieci segregujemy!!! Ja już się nauczyłem poprawnie segregować! W dwa pojemniki - śmieci palne w dzień i śmieci palne w nocy! Je...ać polski ład i czyste powietrze. Za chwilę będziemy przy świeczkach siedzieć w imię ekopojebów. Pozdrawiam tych, ktorzy skorzystali z dopłat i wymienili piece na gazowe!

 • 19 dni temu | ocena +26 / -1

  PO

  Dyrektorzy spółek w Płocku zarabiają prawie 2x więcej niż w Warszawie, więc może pieniędzy zamiast w kieszeni Płocczan poszukać w ograniczeniu etatów lub cięciu wynagrodzeń...

 • 19 dni temu | ocena +34 / -1

  Sipdop

  To może za to że sąsiad nie zatrzymał się na czerwonym niech mandat zapłaci cały blok w którym ten mieszka? Gorszego ku... jak jakaś odpowiedzialność zbiorowa chyba nie można wymyśleć. Po ewentualnym podniesieniu cen za śmieci, nie mam zamiaru więcej ich segregować. Dodam tylko, że robiłem to na długo przed ustawowym obowiązkiem. a jak przyjdzie mi... Rozwiń

 • 19 dni temu | ocena +3 / -17

  Malczyk

  Nigdy nie będę segregował śmieci, zużywam mnóstwo wody i prądu, palę w piecu oponami. Zapłacę za śmieci i z 200 zł od osoby bo mnie stać i w dupie mam środowisko

  • 18 dni temu | ocena +3 / -0

   Zielony

   Popieram robię to samo. W dupie mam chore teorie o zmianie klimatu itd. Robią nas w ***** tłukąc niezły szmal haha dziura ozonowa, topniejące lodówce hahaha. Tylko dureń w to wierzy i daje się okradać.

  • 19 dni temu | ocena +10 / -1

   Podziwiam...

   ... że też Ci się tam zmieści?!?!

   • 18 dni temu | ocena +5 / -1

    Malczyk

    Wysyłam cały syf do nowych Rumunek

 • 19 dni temu | ocena +15 / -1

  Prawda

  Złodziejstwo

 • 19 dni temu | ocena +18 / -2

  Dokręcacz śruby

  w 2035r. - 90% śmieci musi być poddane recyklingowi. w 2040 - 120%, a w 2050r - 200%. Że co? Ze się nie da? Da się - przywiezie się śmieci z innej gminy. Albo z zagranicy!!!

 • 19 dni temu | ocena +23 / -1

  Wkurwiony

  Jutro piszę maila do redakcji ze zdjęciami jak te "pojemniki do segregacji" wyglądają co któryś dzień. Nie mam zamiaru płacić ani złotówki więcej. Należy po prostu częściej sprzątać z altan i je odpowiednio zabezpieczyć

  • 18 dni temu | ocena +1 / -0

   Grzejnik

   A co ty myślisz że przyjdzie z redakcji jakaś lafirynda i tam posprząta? Daj spokój. Weźcie prezesa spółdzielni za mordę i niech zmienia zamki na cyfrowe

 • 19 dni temu | ocena +29 / -0

  Msm

  Niech spróbuje UMP podnieść mi opłaty sedregującemu odpady a spotkamy się w sądzie. Dopóki altany śmietnikowe nie będą zabezpieczone przed podrzucaniem przez "obcych" nie zamierzam płacić opłaty karnej.

  • 18 dni temu | ocena +5 / -0

   Zygmunt

   Wysyłamy zbiorowe pozwy i zobaczymy ***** mac. Koniec z tym dziadostwem.. Niech te kurwy wezmą się za porządek w altanach śmieciowych, wymienią zamki pozbędą się bezdomnych i wtedy się mądrzą bo mieszkańcy Płocka nie dadzą się tym złodziejom z ratusza wyruchac.

 • 19 dni temu | ocena +32 / -0

  ***** ***

  Pan prezes jeden z drugim muszą wziąć oprócz pensji ok 30 tys miesięcznie, premię wysokości 50 tyś na rok gdzie szary pracownik tyle zarabia przez cały rok

  • 19 dni temu | ocena +19 / -0

   Monika

   Racja. Złodziejstwo