Siła nabywcza jest miarą dochodu rozporządzalnego po odliczeniu podatków i darowizn charytatywnych, a także obejmuje wszelkie otrzymane świadczenia państwowe.
- Badanie wskazuje poziomy siły nabywczej na osobę, na rok w euro i jako indeks. Siła nabywcza GfK opiera się na nominalnym dochodzie rozporządzalnym populacji, co oznacza, że wartości nie są skorygowane o inflację - informują wiadomościhandlowe.pl.
Jak to wygląda na poziomie krajów?
Średnia siła nabywcza na mieszkańca w Europie wynosi 18 768 euro. W czołówce są mieszkańcy Liechtensteinu, Szwajcarii i Luksemburga. Na końcu listy znajdują się Kosowo, Białoruś i Ukraina.
W Polsce średnia siła nabywcza na mieszkańca w 2024 r. wynosi 12 561 euro. Oznacza to 27 miejsce w rankingu (awans o 1 lokatę). Ale to wciąż o 1/3 poniżej średniej europejskiej.
W Polsce aż 1,4 mln pracowników otrzymuje wynagrodzenie zaledwie na poziomie płacy minimalnej, więc do Europy wciąż nam daleko.
A jak wygląda sytuacja w poszczególnych miastach? Ranking ponownie otwiera Warszawa, gdzie siła nabywcza jest o ponad 58 proc. wyższa od średniej krajowej i wynosi ok. 20 tys. euro.
- Siła nabywcza przeciętnego Polaka rośnie szybciej niż siła nabywcza przeciętnego Europejczyka. To cieszy, ale niepokoi utrzymujące się dysproporcje w potencjale nabywczym pomiędzy powiatami – podkreśla Agnieszka Szlaska- Bąk, Client Business Partner, NIQ, cytowana przez wiadomoscihandlowe.pl.
W Polsce na drugim miejscu jest Sopot, na trzecim - Wrocław, na czwartym - Katowice.
Co ciekawe, na bardzo wysokim piątym miejscu w Polsce jest Płock. W czołówce są także m.in. Poznań, Kraków, Bielsko-Biała i Gliwice.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.