reklama
reklama

W nocy nie jest czynna żadna apteka w Płocku. Czy to się zmieni? Pomoże Orlen?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

W nocy nie jest czynna żadna apteka w Płocku. Czy to się zmieni? Pomoże Orlen? - Zdjęcie główne

zdjęcie poglądowe | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościInterpelację w sprawie przywrócenie całodobowego funkcjonowania apteki na terenie Płocka złożyła radna miejska Małgorzata Ogrodnik.
reklama

To skutek wielu sygnałów od mieszkańców. Po zmianach prawa farmaceutycznego na terenie Płocka nie funkcjonuje żadna apteka całodobowa. 

- Mieszkańcy, którzy skorzystają z nocnej pomocy lekarskiej lub wizyty w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym od godziny 23:00 do 7:00 rano nie mają możliwości zrealizowania otrzymanych recept. To stwarza realne zagrożenie pogorszenia się stanu zdrowia, szczególnie osób starszych i małych dzieci dla których każda godzina podjęcia leczenia i włączenia leków jest bardzo istotna - podkreśla radna.

Płock. Nocą wszystkie apteki są zamknięte

W Płocku znajdują się dwa szpitale, przyjmujące pacjentów nie tylko z Płocka, ale i okolicznych powiatów.

reklama

- Niezbędne jest podjęcie wspólnych działań władz samorządowych zmierzających do zapewnienia pacjentom możliwości zakupu leków i realizacji recept przez całą dobę - dodaje Małgorzata Ogrodnik.

Radna proponuje podjęcie rozmów ze Starostwem Powiatowym w Płocku oraz Samorządem Województwa Mazowieckiego, a także zwrócenie się do zarządu Grupy Orlen o włączenie się do tego projektu w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu i realizowanej polityki współpracy ze społecznościami lokalnymi.

Ratusz przygotował długą, bardzo szczegółową odpowiedź na interpelację.
 
Zmiany w prawie farmaceutycznym od 1 stycznia 2024 r. sprawiły, że godziny pracy aptek ogólnodostępnych na danym terenie określała właściciel, a nie rada powiatu. Praca apteki ogólnodostępnej po godz. 23:00 wynika z decyzji właściciela tej apteki albo jest realizowana w drodze dyżuru rozszerzonego. 

reklama

- Decyzję o dyżurach pełnionych w wymiarze rozszerzonym, wykraczającym ponad zakres godzinowy wynikający z art. 2 pkt 73 oraz pkt 74 ustawy Prawo farmaceutyczne, podejmuje zarząd powiatu / prezydent miasta na prawach powiatu, w sytuacji uzasadnionej, po przeprowadzonej przez siebie analizie poziomu zaspokajania potrzeb, o których mowa w art. 94 ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne - zaznacza wiceprezydent Płocka Łukasz Jankowski.

A jego odpowiedzi wynika, że NFZ zapłaci tylko za dyżury ustawowe i uzasadnione, nie zapłaci np. za ustawowy dyżur nocny realizowany między godzinami 19:00 a 23:00, jeżeli w tym samym czasie na terenie powiatu są apteki, które pracują normalnie, zgodnie ze swoim rozkładem godzin pracy przyjętym przez właściciela.

reklama

- Z taką sytuacją spotykamy się w Płocku. NFZ nie zapłaci również za dyżury realizowane po godz. 23:00 - dodaje Jankowski.

Przygotowując nowelizację ustawy Ministerstwo Zdrowia przeanalizowało dane statystyczne dotyczące poszczególnych godzin. Okazało się, że istotny ich spadek zakupów następuje po godz. 21:00, a w zasadzie całkowity zanik zakupu leków refundowanych po godz. 23:00 do 7:00 rano.

W tym roku, bazując na statystyce za 2023 rok, miasto Płock przeanalizowało tzw. ekspedycję apteczną we wszystkich płockich aptekach. Dane udostępniło Centrum e-Zdrowie Warszawa i Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ.

- Analiza wykazała, że w płockich aptekach od godz. 23:00 do godz. 7:00 rano dnia następnego następuje spadek zakupu produktów leczniczych, w tym realizacji recept refundowanych - mówi wiceprezydent.

Zakupy w godz. 19:00 - 7:00 stanowiły 1,34 - 2,7 proc., a w grupie recept refundowanych zaledwie 0,74- 1,6 proc. 

- Są przykłady, że w dni wolne od pracy w godzinach od 23:00 do 7:00 rano dnia następnego, w 2023 r. płockie apteki ogólnodostępne realizowały średnio jedną do trzech recept w ciągu nocy - wylicza Jankowski. 

Na tej podstawie prezydent Płocka ocenił, że w roku 2024 finansowanie w płockich aptekach ogólnodostępnych ekspedycji aptecznej po godz. 23:00, w tym w dni wolne od pracy, ze środków publicznych w ramach dyżuru rozszerzonego, nie odpowiada faktycznym potrzebom i jest nieuzasadnione pod względem finansowym.

Płock. Czy będą nocne dyżury aptek?

Co dalej? Obecnie miasto, w w oparciu o rozkłady godzin pracy płockich aptek ogólnodostępnych zaplanowane przez właścicieli na 2025 r., przystępuje do analizy poziomu zaspokajania potrzeb. 

Na podstawie tej analizy prezydent Płocka będzie podejmował ewentualną decyzję o wyznaczeniu w roku przyszłym apteki do dyżuru rozszerzonego.

- Na dziś nie ma deklaracji, że ewentualny dyżur rozszerzony będzie trwał od godz. 23:00 do godz. 7:00 rano. Taką decyzję muszą uzasadniać faktyczne potrzeby mieszkańców Płocka - podkreśla Jankowski.

W ratuszu wyliczyli, że zabezpieczenie przez płockie apteki ogólnodostępne usług farmaceutycznych w wymiarze zaproponowanym w interpelacji, tj. przez całą dobę, w tym od godz. 23:00 do godz. 7:00 rano dnia następnego w ramach dyżuru rozszerzonego przez cały rok, to koszt ok. 480 tys. zł.

NFZ za to nie zapłaci, koszt musiałby ponieść Urząd Miasta Płocka.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama