- Chciałbym, aby w Płocku powstało miejsce przypominające, zwłaszcza młodym ludziom, co znaczy być żołnierzem, czym jest służba ojczyźnie i jakimi wartościami kierowali się ci, którzy potrafili dla Polski ponieść najwyższą ofiarę - mówi st. kpr. Okraszewski z 64. batalionu lekkiej piechoty 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
W 2019 r. z jego inicjatywy i według jego projektu na terenie parafii św. Józefa powstała tablica pamiątkowa poświęcona rtm. Witoldowi Pileckiemu, patronowi 6. MBOT.
- To jedyne miejsce w Płocku przypominające postać i ofiarę rotmistrza - żołnierza, bohatera i patrioty. Chciałbym, aby w Płocku powstało także miejsce upamiętniające żołnierzy AK, Powstańców Warszawskich, Żołnierzy Wyklętych, w tym działającą na północnym Mazowszu 11. Grupę Operacyjną NSZ - podkreśla terytorials z Płocka.
Przy projekcie pomaga także kpr. Rafał Nagadowski, także żołnierz 64. batalionu lekkiej piechoty.
Możliwe, że elementem pomnika będzie las, który w tamtym czasie dawał schronienie, jak w przypadku żołnierzy 11. Grupy Operacyjnej NSZ. Wstępny plan zakłada, że pomnik mógłby zostać odsłonięty na terenie Radziwia, w pobliżu Mostu Legionów Piłsudskiego.
Kiedy może powstać pomnik?
- Mam nadzieję, że w tym roku i zostałby odsłonięty może w marcu przy okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych albo w sierpniu, podczas kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego - przewiduje st. kpr. Okraszewski.
Cezary Okraszewski ma 48 lat, jest operatorem instalacji w PKN ORLEN. Interesuje się historią. Jest także podoficerem sekcji współpracy cywilno-wojskowej w 64. batalionie lekkiej piechoty w Płocku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.