Reklama

Reklama

Nowy pomnik pamięci żołnierzy i powstańców? Płocczanin pracuje nad projektem

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: WOT Płock

Nowy pomnik pamięci żołnierzy i powstańców? Płocczanin pracuje nad projektem - Zdjęcie główne

Tablica pamiątkowa poświęcona rtm. Witoldowi Pileckiemu | foto WOT Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Żołnierz WOT st. kpr. Cezary Okraszewski chciałby, aby w Płocku powstał pomnik poświęcony Armii Krajowej, Powstańcom Warszawskim oraz Żołnierzom Wyklętym, w tym Narodowych Sił Zbrojnych. Po tablicy upamiętniającej rtm. Witolda Pileckiego, jest to kolejny projekt, nad którym pracuje.

Reklama

- Chciałbym, aby w Płocku powstało miejsce przypominające, zwłaszcza młodym ludziom, co znaczy być żołnierzem, czym jest służba ojczyźnie i jakimi wartościami kierowali się ci, którzy potrafili dla Polski ponieść najwyższą ofiarę - mówi st. kpr. Okraszewski z 64. batalionu lekkiej piechoty 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W 2019 r. z jego inicjatywy i według jego projektu na terenie parafii św. Józefa powstała tablica pamiątkowa poświęcona rtm. Witoldowi Pileckiemu, patronowi 6. MBOT.

- To jedyne miejsce w Płocku przypominające postać i ofiarę rotmistrza - żołnierza, bohatera i patrioty. Chciałbym, aby w Płocku  powstało także miejsce upamiętniające żołnierzy AK, Powstańców Warszawskich, Żołnierzy Wyklętych, w tym działającą na północnym Mazowszu 11. Grupę Operacyjną NSZ - podkreśla terytorials z Płocka.

Przy projekcie pomaga także kpr. Rafał Nagadowski, także żołnierz 64. batalionu lekkiej piechoty.

Możliwe, że elementem pomnika będzie las, który w tamtym czasie dawał schronienie, jak w przypadku żołnierzy 11. Grupy Operacyjnej NSZ. Wstępny plan zakłada, że pomnik mógłby zostać odsłonięty na terenie Radziwia, w pobliżu Mostu Legionów Piłsudskiego.

Kiedy może powstać pomnik?

- Mam nadzieję, że w tym roku i zostałby odsłonięty może w marcu przy okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych albo w sierpniu, podczas kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego - przewiduje st. kpr. Okraszewski.

Cezary Okraszewski ma 48 lat, jest operatorem instalacji w PKN ORLEN. Interesuje się historią. Jest także podoficerem sekcji współpracy cywilno-wojskowej w 64. batalionie lekkiej piechoty w Płocku.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy