6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rotmistrza Witolda Pileckiego funkcjonuje od 1 lipca 2017 roku i ma swoją siedzibę w Radomiu. Wojska Obrony Terytorialnej nie są wojskiem w klasycznym tego słowa znaczeniu - ochotnicy spotykają się raz na miesiąc na szkolenie i raz do roku na poligonie. W czasie pokoju mają wspierać państwo w sytuacjach kryzysowych, jak np. powodzi, a w czasie wojny mają bronić swoich "małych ojczyzn". WOT to nic innego, jak lekka piechota.
Starania o obecność WOT-u w Płocku władze miasta czyniły już od dawna, widząc korzyści z obecności wojska w mieście. Takie siły mogą się przydać choćby w przypadku powodzi. Nie było jednak nici porozumienia z poprzednimi ministrami obrony narodowej. W 2019 roku WOT otrzymał co prawda budynek po dawnej komendzie policji przy ul. Słowackiego, ale ta nieruchomość jest zrujnowana, na co uwagę zwracały władze Płocka. Poza tym nie oferuje tego, co budynki Akademii Mazowieckiej - jest tu boisko do piłki nożnej, nowa aula.
Akademia Mazowiecka od kilku lat ma nowe budynki w centrum miasta i tych w Trzepowie już nie potrzebuje. Od 2019 roku budynki są na sprzedaż.
Wojsko wraca do Płocka
Wieloletnie starania przyniosły w końcu skutek. W poniedziałek 14 lipca Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrody narodowej, ogłosił, do Trzepowa pod Płockiem przeniesiony zostanie batalion, który do tej pory miał swoją siedzibę w Pomiechówku (tuż obok Modlina). Wicepremier chwalił Wojska Obrony Terytorialnej, choć jeszcze kilka lat temu opowiadał się za ich likwidacją.
- Wojska Obrony Terytorialnej są emanacją siły społeczeństwa, które chce służyć. Osobowy wstępujące do WOT-u poświęcają swój czas i energię, by służyć społeczeństwu. Są wyrazem jego siły
- mówił Władysław Kosniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej.
Wicepremier podpisał dziś list intencyjny z Sylwestrem Ziemkiewiczem, starostą powiatu płockiego, w sprawie ulokowania w regionie batalionu lekkiej piechoty wchodzącej w składze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
- Około 300 osób to mieszkańcy Płocka i okolic, którzy już służą lub przygotowują się do służby w brygadzie. Dlatego właśnie m. in. przenosimy dowództwo batalionu z Pomiechówka tutaj do Płocka
- mówił Kosiniak-Kamysz.
Wojsko dobiło też innego dealu - Akademia Mazowiecka zapewni szkolenia z zakresu pierwszej pomocy.
- Postanowiliśmy również przeprowadzić wspólne ćwiczenia dla wszystkich żołnierzy Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z zakresu udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach nagłych, pomocy przedmedycznej - które każdy żołnierz musi dziś posiadać takie umeiętjności. Efekty dzisiejszego spotkania przekroczyły moje oczekiwania. Udało się pozyskać grunty, podpisać list intencyjny, a także otrzymać deklarację wsparcia ze strony Starosty Płockiego i całej wspólnoty powiatu płockiego — za co bardzo serdecznie dziękuję
- mówił wicepremier.
Pierwsi żołnierze WOT-u mają pojawić się w Płocku mają na przełomie 2025/26 roku. W pełynm zakresie batalion ma zacząć funkcjonować w czerwcu 2026 roku.
Komentarze (0)