Dwie młode pary głuszców zwyczajnych przyjechały z francuskiego Parc Animalier de Sainte-Croix.
- Ten dostojny ptak niegdyś występował w Polsce w puszczach, ale został praktycznie wytępiony przez myśliwych. Głuszec w czasie godów urządza samicom koncerty swych pieśni, podczas których na jakiś czas.... głuchnie - stąd jego nazwa. Jest wtedy łatwym łupem dla myśliwych, bo nie usłyszy nawet wystrzału strzelby - informuje płockie zoo.
Głuszce to największe ptaki grzebiące Europy. Samce są znacznie większe od samic, osiągają rozmiary dużej gęsi i wagę ok. 6,5 kg, mają jasny zakrzywiony dziób i czerwoną plamę nad oczami. Upierzenie korpusu samca jest czarne z długimi, szarymi cętkami.
Głuszce znane są z widowiskowych tokowisk.
- Samce przyjmują pozę z wyciągniętą szyją, rozłożonym ogonem, napuszonymi piórami i opuszczonymi skrzydłami. W kulminacyjnym momencie toków nie przerywają swej pieśni, kogut może powtórzyć miłosne arie nawet 200 razy w ciągu jednego poranka. Pieśń głuszca trwa ok. 10 sekund i złożona jest z 4 faz: klapania, trelowania, korkowania i szlifowania. Co ciekawe, podczas fazy szlifowania samce na chwilę głuchną i jest to najlepszy moment, aby obserwator mógł podejść bliżej do tego ostrożnego i płochliwego ptaka - informuje płockie zoo.
Głuszec obecnie występuje w północnej Europie i Azji środkowej. W Polsce obserwuje się go na terenach Lasów Janowskich, Puszczy Solskiej i Augustowskiej, lasach Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, w Gorcach i Tatrach, a także w Sudetach i Borach Dolnośląskich.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.