reklama
reklama

Kilka tysięcy ryb wylądowało w Wiśle. To pierwsza taka akcja w Płocku

Opublikowano:
Autor:

Kilka tysięcy ryb wylądowało w Wiśle. To pierwsza taka akcja w Płocku - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościTuż po godz. 9.00 z brzegu Wisły w Płocku do rzeki wpuszczono ponad 4500 ryb. To pierwsza akcja zarybiana wsparta przez Orlen.
reklama

Budowa tamy na Wiśle we Włocławku spowodowała ogromne zmiany w środowisku rzeki. Szacuje się, że ryby wędrowne straciły nawet 80% tarlisk w dorzeczu górnej Wisły. W Płocku Wisła przypomina bardziej jezioro, niż płynącą rzekę. 

W Wiśle nadal żyje dużo ryb, ale, by pomóc rzece, z inicjatywy Towarzystwa Promocji Ryb „Pan Karp" i przy wsparciu Orlenu odbyło się pierwsze zarybianie w Płocku. Do rzeki wpuszczono ponad 4500 ryb.

  • ok. 2200 sztuk kroczków karpi (2-latki),
  • ok. 2000 sztuk kroczków lina (2-latek),
  • ponad 200 sztuk szczupaków (tzw. narybek jesienny).

- ORLEN od wielu lat włącza się w różnorodne działania i akcje odbudowy flory i fauny, w tym w szczególności w odbudowę zagrożonych gatunków jak na przykład sokoła wędrownego. Dlatego naturalnym działaniem było wsparcie akcji zarybiania płockiego odcinka Wisły.  Edukacja i zwiększanie świadomości w zakresie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska motywuje pracowników Grupy ORLEN, ale także lokalne społeczności do podejmowania wielu proekologicznych działań.  Przykładem ostatnich akcji może być usuwanie inwazyjnego gatunku nawłoci kanadyjskiej w Kampinoskim Parku Narodowym czy sprzątanie terenu dookoła przyzakładowej hydroelektrowni w Płocku. Obydwie akcje odbyły się w ramach wolontariatu pracowniczego – wyjaśnia dr hab. inż. Arkadiusz Kamiński – Dyrektor Wykonawczy ds. Środowiska.

reklama

W wydarzeniu udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Płocku. Po powrocie dzieci z akcji zarybiana w szkole przeprowadzona została pogadanka połączona z prezentacją pokazująca dlaczego warto wpuszczać narybek do rzecz, stawów czy jezior.

- Dzieci są bardzo chłonne, uwielbiają uczyć się właściwych postaw ekologicznych, a także poznawać ciekawostki z życia naszej największej rzeki. To na pewno będzie procentować w przyszłości – powiedział Zbigniew Szczepański, Prezes Towarzystwa Promocji Ryb „Pan Karp”.

Organizatorem akcji było Towarzystwo Promocji Ryb „Pan Karp”, pod patronatem Instytutu Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza – Państwowego Instytutu Badawczego w Olsztynie.  Sponsorem zarybiania Wisły był ORLEN.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama