Wysokość miesięcznego zasiłku chorobowego wynosi standardowo 80 proc. podstawy wymiaru, w przypadku wszystkich chorób, w tym za okres pobytu w szpitalu, ale już 100 proc. podstawy wymiaru, jeżeli niezdolność do pracy wynika z wypadku w drodze do pracy lub z pracy, ciąży, badań i zabiegów związanych z dawstwem komórek, tkanek lub narządów.
- L4 w czasie ciąży pozwala na uzyskanie 100 proc. wynagrodzenia podstawowego. Aby skorzystać z tego świadczenia, należy dostarczyć do pracodawcy zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciążę, oznaczone kodem „B” w dokumentacji medycznej. Zaświadczenie to jest podstawą do obliczenia zasiłku chorobowego w pełnej wysokości podstawy wymiaru wynagrodzenia - donosi gazetaprawna.pl.
Na zasiłek w pełnej wysokości w tym przypadku można liczyć do 270 dni.
Kto jeszcze może liczyć na świadczenie na L4 w 100 procentach? Osoba, która doznała wypadku w drodze do pracy lub z pracy, po odpowiednim zgłoszeniu pracodawcy oraz dostarczeniu dokumentacji.
- Konieczne jest także m.in, aby wypadek został uznany za zdarzenie losowe, a nie wynikające z winy pracownika (np. niezachowania zasad bezpieczeństwa). Zasiłek może być przyznawany na cały okres niezdolności do pracy, jednakże czas jego wypłaty nie może przekroczyć 182 dni - precyzuje gazetaprawna.pl.
Jest jeszcze jedna sytuacja, w której można liczyć na pełną rekompensatę za nieobecność w pracy. Dotyczy to osób poddających się badaniom lekarskim związanym z dawstwem komórek, tkanek lub narządów, a także samej procedurze pobrania.
- Zasiłek chorobowy w tym przypadku wypłacany jest przez cały czas niezdolności do pracy, pod warunkiem, że nie zostanie przekroczony maksymalny okres zasiłkowy wynoszący 182 dni - pisze gazetaprawna.pl.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.