Reklama

Reklama

Holandia, Niemcy, Warszawa, gmina Słupno. Gdzie znikają płocczanie?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Miecznik

Holandia, Niemcy, Warszawa, gmina Słupno. Gdzie znikają płocczanie? - Zdjęcie główne

Płock "skurczył się" o kilkanaście tysięcy osób | foto Tomasz Miecznik

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pod koniec lat 90. w Płocku mieszkało ponad 130 tys. osób, w 2021 r. było to już tylko 117,6 tys. osób. To spadek aż o prawie 10 proc. Z czego wynika taka sytuacja?

Reklama

Co kwartał Urząd Statystyczny w Warszawie publikuje dane, m.in. dotyczące Płocka. Najnowsza publikacja obejmuje trzeci kwartał 2021 r. Część danych dotyczy demografii.

Pod koniec lat 90. Płock liczył ponad 130 tys. mieszkańców, np. w 2014 r. było ich już tylko 122.224, a w końcu 2020 r. - 118.268 osób.

Dane Urzędu Statystycznego - najnowsze, ale pokazujące w tym przypadku stan w połowie ub.r. - mówią już o 117,6 tys. osób. Spadek na przestrzeni lat jest więc wyraźny, podobnie jest w wielu polskich miastach.

Wpływ na taką sytuację ma z pewnością ujemny przyrost naturalny, zresztą nie tylko w Płocku. według ostatnich danych w Płocku wyniósł minus 7,68 na tysiąc mieszkańców.

Coraz mniej płocczan. Z czego to wynika?

Część płocczan uważa, że miasto się wyludnia, bo ludzie - głównie młodzi, np. po studiach - nie mają tu szans na dobrą pracę, więc przenoszą się do dużych miast, Warszawy, Poznania, Gdańska, Wrocławia, gdzie mają większe perspektywy na rozwój, dobrą posadę i płacę.

Duża grupa z pewnością szuka dobrze płatnej pracy zagranicą, choć akurat z tego grona zdecydowana większość płocczan wyjeżdża czasowo, więc nie znika z urzędowych kartotek. Chyba, że dana osoba czy rodzina decyduje się wyjechać na stałe.

Ale w tej dyskusji pojawiają się także opinie, że sytuacja wcale nie jest zła, ubywa mieszkańców Płocka, bo coraz większa grupa - głównie osób zamożnych - buduje lub kupuje domy poza Płockiem, np. w gminie Słupno, by cieszyć się lepszymi warunkami, np. ogrodem, zielenią, ciszą. Bez straty dla miasta, bo nadal w nim pracują, uczą się, wydają pieniądze.

Niestety, co do liczby wyjeżdżających na stałe zagranicę lub przenoszących się do okolicznych gmin trudno o konkretne dane, nie ma takich statystyk.

Co dalej? Na sytuację wpływ może mieć wiele czynników. W 2017 r. dla potrzeb Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju powstało specjalne opracowanie, przygotowane przez Polską Akademię Nauk. Na podstawie różnych danych demograficznych wyliczono, że w 2050 r. w Płocku mieszkać będzie już tylko 86,5 tys. osób.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy