reklama
reklama

75 przychodni. Mieszkańcy Płocka polubili teleporady?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

75 przychodni. Mieszkańcy Płocka polubili teleporady? - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościUrząd Statystyczny w Warszawie przygotował najnowsze opracowanie dotyczące ambulatoryjnej opieki zdrowotnej w Płocku w 2022 roku.
reklama

Z opracowania wynika, że w mieście jest 75 przychodni oraz 14 praktyk lekarskich i stomatologicznych (tych, które podpisały umowy z NFZ lub przychodniami). 

60 z nich posiada pochylnie lub podjazdy ułatwiające niepełnosprawnym wejście do budynku, 10 - drzwi wejściowe automatycznie otwierane, 39 - windy, 42 posadzki antypoślizgowe, a 5 - udogodnienia dla słabowidzących i niewidomych. Z wymienionych placówek pięć nie posiada żadnych udogodnień dla osób z niepełnosprawnością. 

W ub.r. w 89 placówkach na terenie Płocka udzielono pacjentom ponad 1 mln 223 tys. porad, o 2,9 proc. mniej niż rok wcześniej. Na mieszkańca przypada niespełna 11 porad w roku, czyli prawie jedna w miesiącu. 

reklama

Jak to się rozkłada jeśli chodzi o miejsce lub porę usługi?

Otóż na podstawową opiekę zdrowotną przypada ponad 600 tys. poradu, czyli prawie połowa ogółu (spadek o ponad 4 proc. w porównaniu z rokiem 2021).

Z opieki specjalistycznej skorzystało 590 tys. osób, minimalnie więcej niż rok wcześniej, aż nocnej lub świątecznej - tylko 24 tys. osób. Tu spadek wynosi aż ok. 28 proc. 

reklama

Dodajmy, że w opiece specjalistycznej ubyło o 3 proc. wizyt lekarskich, natomiast zdecydowanie przybyło tych stomatologicznych - aż o niespełna 27 proc. 

- Teleporady stanowiły 10,5 procenta ogółu porad w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej w Płocku - informuje Urząd Statystyczny w Warszawie.

Przeważnie im większe miasto, tym więcej teleporad. W województwie mazowieckim ten wskaźnik wyższy jest jedynie w Warszawie. Pytanie, czy pacjenci uznają taką formę za wygodniejszą (np. w przypadku typowych, niezbyt groźnych objawów), czy też decydują się na teleporadę z konieczności, bo np. nie ma już niejsca na liście wizyt "miejscowych".

W Płocku wśród korzystających z podstawowej opieki zdrowotnej jest niemal 60 proc. kobiet, jedna trzecia pacjentów to osoby w wieku 65 lat i starsze. Tu wskaźnik teleporad wyniósł aż 18 proc. 

reklama

Natomiast procentowo z opieki nocnej i świątecznej - porównaniu z podstawową - korzysta w Płocku więcej dzieci i młodzieży do 18. roku życia. W opiece podstawowej ta grupa stanowi 22 proc. ogółu, a w nocnej i świątecznej - już ponad 31 proc.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama