Nowy rok to dla wszystkich szpitali wyzwanie pod względem podwyżek. Rosną wynagrodzenia w służbie zdrowia, a do tego koszty leków, odczynników laboratoryjnych czy ogrzewania. Tylko za prąd szpital na Winiarach zapłaci o 500-700 tys. złotych więcej, niż w 2021 roku. Dyrektor Stanisław Kwiatkowski chce renegocjować ryczałt.
- Od 1 lipca 2021 roku musieliśmy obligatoryjnie dać spore podwyżki, bo zmieniło się minimalne wynagrodzenie w służbie zdrowia. Od 1 lipca tego roku znów rosną pensje. Wzrosło wynagrodzenie lekarzy, które wynikało z jesiennego protestu, które objęło wszystkich lekarzy. To ponad 18 mln złotych. Rachunki za prąd są coraz większe, rosną ceny leków czy odczynników medycznych. Opłata za odpady komunalne to wzrost o 40 proc. Średnia podwyżka jest w granicach 20 proc. Potrzebujemy wzrostu ryczałtu o ok. 30-35 mln złotych, żeby szpital się bilansował. To wzrost o 13 proc. i taki będziemy negocjować - mówi dyrektor Kwiatkowski.
Czytaj więcej: Lekarze zawarli kompromis. W sporze zbiorowym są za to pielęgniarki. - W szpitalu buzuje
Szpital wysłał pismo w tej sprawie do Narodowego Funduszu Zdrowia, a także do wiadomości marszałka sejmu, wojewody i parlamentarzystów z naszego okręgu. Ryczałt na 2022 rok jest przecież podpisany. Czy jest tu jeszcze pole do negocjacji? Niewykluczone, że NFZ takiej podwyżki nie da, o ile w ogóle jakąkolwiek.
- Może tak być - przyznaje dyrektor. - Szpital od kilku lat nie wychodzi na 0. Koszty są większe. W 2020 roku zadłużenie wyniosło ok. 5 mln złotych, myślę, że 2021 rok zamkniemy z ok. 5-7 mln stratą. Jeśli teraz dojdzie 30 mln złotych...
Płocki szpital nie jest jedynym, który boryka się z rosnącymi kosztami. Sytuacja dotyczy praktycznie wszystkich placówek na Mazowszu. Przykładowo Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu otrzymało fakturę na gaz o 275 proc. większą.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.