reklama
reklama

Co z zaniedbanym terenem po cmentarzu żydowskim? Radna przypomina: prezydent obiecał działania

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości"Brak oświetlenia, monitoringu i przesiadujące grupy osób w godzinach wieczornych... Czy jest jakiś plan na zagospodarowanie przestrzeni przy cmentarzu żydowskim przy ul. Mickiewicza?" - pyta radna Wioletta Kulpa w interpelacji. Przewodnicząca płockich struktur PiS przypomina: "prezydent mówił o uporządkowaniu tego terenu".
reklama

Chodzi o pokaźne tereny zielone, które znajdują się u zbiegu ulic Mickiewicza i Traugutta w Płocku. To tam mieści się cmentarz żydowski i park. Słowo "park" to jednak duże nadużycie. Miejsce to już dawno przegrało walkę z czasem. W tej chwili tereny przy kierkucie nie zachęcają do spacerów.

Temat ten w swojej interpelacji poruszyła radna Wioletta Kulpa. Przypomniała, że jeszcze na początku kwietnia włodarz miasta zapowiedział tam konkretne działania.

reklama

- Prezydent informował o nowych nasadzeniach w Płocku, w tym samym zdaniu mówił, cytuję "uporządkujemy, także pod względem zieleni, teren cmentarza żydowskiego" - wraca w interpelacji Kulpa. - Sprawa ta zgłaszana była wielokrotnie przez mieszkańców i radę osiedla Kochanowskiego.

Radna przekonuje, że w tym miejscu jest po prostu niebezpiecznie. 

- Brak oświetlenia, monitoringu, przesiadujące grupy osób w godzinach wieczornych... Czy jest plan na zagospodarowanie tej przestrzeni na park, z oświetleniem, monitoringiem i małą architekturą? - pyta w interpelacji. - Czy prezydent miasta porozumiał się w tej sprawie z gminą żydowską w zakresie części upamiętniającej miejsce pamięci oraz części parkowej? - docieka.

reklama

Jak przekonują w urzędzie miasta, ratusz prowadzi intensywne działania w tym temacie. - Ich rezultatem będzie rewaloryzacja terenu - zapewnia wiceprezydent Artur Zieliński.

Skąd więc ta wieloletnia opieszałość? W urzędzie tłumaczą, że teren dawnego cmentarza w całości stanowi własność Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. 

- Dopiero na mocy zapoczątkowanej w 2019 roku współpracy pomiędzy Płockiem a Fundacją, możliwe stało się podjęcie działań mających na celu zagospodarowanie terenu dawnego cmentarza na cele rekreacyjne i udostępnienie go mieszkańcom Płocka - wyjaśnia zastępca prezydenta. 

Ze względu na charakter miejsca, urząd musi opracować koncepcję urządzenia terenu, uwzględniającą wytyczne Komisji Rabinicznej dotyczące ochrony cmentarzy żydowskich.

reklama

- Koncepcja zakłada adaptację terenu [...] na funkcje parkowe przy jednoczesnym uczczeniu jego dawnego funkcjonowania oraz granic - zdradza wiceprezydent Zieliński. - Kompozycja całości ma podkreślić specyficzny charakter tej przestrzeni.

W miejscu obecnego terenu zielonego ma powstać park z przestrzenią nawiązujacą do układu przedwojennego cmentarza. Pojawią się alejki spacerowe - w miejscu istniejących "przedeptów" - a wymiar symboliczny stworzy regularna siatka alei, która odtworzy główną aleję przedwojennego cmentarza. 

- Całość podkreślona będzie przez układ rabat wyniesionych oraz murków z gabionów - wymienia Artur Zieliński w odpowiedzi do interpelacji. - Historię terenu przybliżą też rozlokowane na terenie parku tablice informacyjne. 

reklama

Jak podkreślają w urzędzie, rozwiązania te zostały wstępnie zaakceptowane przez właściciela terenu. Kiedy zatem rozpoczną się prace?

- Obecnie prowadzone są roboty związane z inwentaryzacją zieleni występującej na obszarze oraz końcowymi korektami w zakresie ogólnej koncepcji - odpowiada zastępca prezydenta Płocka. - Po uzyskaniu finalnej akceptacji ze strony Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, możliwe będzie przystąpienie do prac projektowych i realizacyjnych - dodaje na zakończenie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama