Miejski radny Krzysztof Gorzkowski złożył w ratuszu interpelację w sprawie placu zieleni należącego i przyległego do Cmentarza Żydowskiego od strony ul. Traugutta.
- Wnoszę o przeznaczenie już częściowo przygotowanego terenu na park dla mieszkańców osiedla Kochanowskiego oraz innych osiedli, gdzie będzie można odpocząć, spotkać się ze znajomymi i porozmawiać w cieniu kwitnących drzew - postuluje Krzysztof Gorzkowski.
To seniorzy zwrócili się do niego z prośbą o działanie w tym kierunku, zamontowanie ławek, postawienie pojemników na odchody zwierzęce i odpady komunalne. Ale tak, by nie naruszyć struktury wierzchniej gruntu.
Jak informuje PLOT, założony w 1845 r. cmentarz przy ul. Mickiewicza miał ok. 3,7 ha powierzchni. Znajdował się tam pomnik z 1949 r. ku pamięci pomordowanych w obozach zagłady w Treblince, Majdanku, Oświęcimiu, Bełżcu i Sobiborze. Twórcą pomnika był płocczanin, inż. Arie Lejb Perlmuter.
Pomnik został on rozebrany w 1970 r., a w 1980 r. odsłonięto nowy pomnik. Na niewielu zachowanych nagrobkach znajdują się napisy w języku polskim i hebrajskim. W "murze płaczu", umieszczono fragmenty płyt nagrobkowych, pochodzących prawdopodobnie ze starego cmentarza żydowskiego, który mieścił się tuż przy liceum im. W. Jagiełły, który Niemcy doszczętnie zniszczyli i zmienili w park, a większość nagrobków wykorzystali do brukowania ulic.
Co sądzą w ratuszu o pomyśle seniorów i radnego Gorzkowskiego? Otóż trwa już opracowywanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej zagospodarowania ww terenu. Pracami projektowymi zajmuje się firma Landscape Studio z Warszawy.
- Dokumentacja zakłada adaptację terenu dawnego cmentarza na funkcje parkowe przy jednoczesnym uczytelnieniu jego dawnej funkcji oraz granic - informuje wiceprezydent Płocka Artur Zieliński.
Kompozycja całości założenia składa się z dwóch, nakładających się na siebie wymiarów: użytkowego, czyli terenu zieleni o funkcji parkowej oraz symbolicznego, czyli przestrzeni nawiązującej do układu przedwojennego cmentarza.
- Naturalne w charakterze rabaty, swobodny układ alejek oraz wygodne, mocowane na gabionach drewniane siedziska i inne meble stworzą przestrzeń parkową sprzyjającą biernej rekreacji - podkreśla Zieliński.
Wymiar symboliczny tworzyć ma regularna kompozycja składająca się z szerokiej alei, będącej odtworzeniem głównej alei przedwojennego cmentarza oraz poprzecznych pasów niskich, koszonych traw, nawiązujących do jego bocznych alejek. Całość ma zostać podkreślona układem rabat wyniesionych ograniczonych murkami z gabionów. Historię miejsca przybliżą rozlokowane na terenie tablice informacyjne.
Wiceprezydent nie określił, kiedy całość prac ma zostać zakończona.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.