reklama
reklama

Ale numer, jednak można krytykować sędziów! Wisła Płock - Nieomylni Oficjele ze Związku 4:0!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Miecznik

Ale numer, jednak można krytykować sędziów! Wisła Płock - Nieomylni Oficjele ze Związku 4:0! - Zdjęcie główne

foto Tomasz Miecznik

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW maju ub.r. Barlinek Industria Kielce wygrała z Orlen Wisłą Płock 27:24 i zdobyła mistrzostwo Polski. Przedstawiciele klubu z Płocka przeanalizowali mecz i wyliczyli, że sędziowie popełnili aż 34 błędy na korzyść kielczan i 6 na korzyść Wisły.
reklama

Wisła domagała się wyjaśnień od wrocławsko-głogowskiej pary arbitrów tego spotkania. W piśmie, które zatytułowała "przedsądowym wezwaniem" SPR Wisła wyznaczyła arbitrom termin na odniesienie się do dużej, jej zdaniem, dysproporcji błędów.

Odpowiedzi nie było, za to do akcji ruszyli oficjele z Kolegium Sędziów Związku Piłki Ręcznej w Polsce, którzy także otrzymali pismo z Płocka. A że "nieomylne leśne dziadki" ze związku nie tolerują żadnej krytyki, riposta była szybka.

Kolegium Sędziów nazwało praktyki Wisły niedopuszczalnymi. Posypały się kary pieniężne dla Wisły, a orzeczenia Komisji Dyscyplinarnej Związku Piłki Ręcznej w Polsce z dnia 17 października 2023 r. utrzymywały w mocy wcześniejsze, pierwszo-instancyjne decyzje Komisarza Ligi, w przedmiocie nałożenia kar pieniężnych za zarzucaną publiczną krytykę sędziów.

reklama

Ale na tym się nie skończyło. W piątek 5 lipca br. ukazała się informacja w sprawach wygranych wyroków Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim w sprawach dyscyplinarnych dotyczących zarzucanej krytyki sędziów.

- W dniu dzisiejszym Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim, po rozpoznaniu czterech skarg na cztery orzeczenia Komisji wydał w dniu dzisiejszym cztery odrębne wyroki, którymi uchylił wszystkie cztery zaskarżone orzeczenia Komisji i umorzył postępowania dyscyplinarne dotyczące ww. odpowiedzialności za zarzucaną uprzednio publiczną krytykę sędziów sportowych, zasądzając od Związku Piłki Ręcznej w Polsce stosowne koszty - informuje Wisła Płock.

reklama

Skąd taki werdykt? Trybunał uznał w całości zasadność zarzutów Wisły co do niezgodności z przepisem art. 54 Konstytucji RP postanowienia §26 Regulaminu Dyscyplinarnego Związku Piłki Ręcznej w Polsce, który stanowił zastosowaną przez Komisarza Ligi oraz Komisję Dyscyplinarną Związku Piłki Ręcznej w Polsce podstawę nałożenia kar przez organy dyscyplinarne ZPRP.

- Trybunał podzielił nasze stanowisko, że regulacja zawarta w Regulaminie Dyscyplinarnym ZPRP przewidując bezwzględny zakaz krytyki sędziów sportowych, nadmiernie ingeruje w chronioną konstytucyjnie i konwencyjnie wolność słowa, w tym wolność wyrażania poglądów i jako taka – jest niezgodna z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, a zatem nie może być podstawą nakładania kar, w tym dyscyplinarnych - czytamy w komunikacie Wisły Płock.

reklama

Zgodnie z art. 85 zdanie 2 Statutu Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy PKOL: „…W sprawach dyscyplinarnych ogłoszenie wyroku następuje publicznie…”

- Zwyciężyliśmy! - pisze Wisła.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama