Reklama

Reklama

Akcjonariusze PGNiG za połączeniem z PKN Orlen. To kolejny krok w kierunku fuzji

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Materiały prasowe

Akcjonariusze PGNiG za połączeniem z PKN Orlen. To kolejny krok w kierunku fuzji - Zdjęcie główne

foto Materiały prasowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prawie wszyscy akcjonariusze PGNiG wyrazili zgodę na połączenie z grupą Orlen. To kolejny krok w kierunku fuzji obu koncernów. Kończy się tym samym proces pozyskiwania zgód korporacyjnych, który otwiera drogę do finalizacji całego przedsięwzięcia.

Reklama

Połączenia PGNiG z PKN Orlen chciało aż 99,99 proc. akcjonariuszy. Jak podkreśla Daniel Obajtek, sternik PKN Orlen, to ważna chwila w historii koncernu.

 - Ta decyzja jest przypieczętowaniem kolejnego ważnego etapu w tworzeniu koncernu multienergetycznego energetycznego – mówił Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen. - Budujemy zdywersyfikowaną grupę, której siłą będą zróżnicowane źródła zysków, nie tylko produkcja rafineryjna i petrochemiczna, ale także wydobycie, wytwarzanie energii nisko- i zeroemisyjnej oraz sprzedaż detaliczna do ok. 100 mln klientów w Europie. Mamy duże doświadczenie w realizacji procesów akwizycyjnych, które procentuje, pozwalając nam skutecznie integrować kluczowe spółki paliwowo-energetyczne. To konieczne dla dalszego intensywnego rozwoju połączonej grupy i zagwarantowania Polsce bezpieczeństwa 

Zgodę na przeprowadzenie transakcji wydał wcześniej Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Taką wolę wyrazili również akcjonariusze PKN Orlen.

W wyniku tej fuzji, a wcześniej także dzięki połączeniu z grupą LOTOS, udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie wzrośnie do ok. 50 proc, co oznacza, że kontrola nad nim zostanie dodatkowo wzmocniona. 

Jak przekonują w koncernie z Zakładem Produkcyjnym w Płocku, połączenie PKN Orlen i PGNiG da dać gwarancję stabilnych dostaw surowców, w tym gazu ziemnego. Połączenie spółek powinno umożliwić optymalizację i integrację własnego wydobycia węglowodorów na rynkach, na których spółki już dzisiaj są obecne - w szczególności na norweskim, ale też m.in. kanadyjskim i pakistańskim oraz polskim. 

Fuzja ma oznaczać także korzyści dla polskiej gospodarki, inwestorów, akcjonariuszy i dla klientów indywidualnych. 

- Łącząc doświadczenie i kapitał obu podmiotów możliwe będzie stworzenie szerokiego wachlarza produktów oraz zintegrowanie kanałów komunikacji i dystrybucji, co pozwoli przygotować atrakcyjniejszą i bardziej kompleksową ofertę produktową dla ok. 100 milionów klientów w Europie, obejmującą energię elektryczną, gaz, ciepło, usługi energetyczne, ubezpieczenia, paliwa konwencjonalne, niskoemisyjne i alternatywne – czytamy w komunikacie PKN Orlen

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy