Rozliczenie dofinansowania z tarcz PFR krok po kroku
Proces rozliczenia przebiegnie łagodniej, jeśli będziesz pamiętać o kilku kwestiach. W pierwszej kolejności należy podkreślić, że Oświadczenie o rozliczeniu musi zostać złożone pomiędzy pierwszym i dziesiątym dniem (roboczym) po upływie 12 miesięcy od wypłaty subwencji. Czym innym jest natomiast moment spłaty, który może pokrywać się z płatnością podatku VAT – harmonogram spłaty udostępni bank działający w imieniu PFR.Wskazanie proponowanych warunków zwrotu leży po stronie banku, który pośredniczył w zawieraniu umowy. W każdym przypadku analizowane i brane pod uwagę są określone dane, pozyskiwane m.in. z ZUS czy Ministerstwa Finansów.
To Ty określasz, czy przyjmujesz propozycję. Zanim zdecydujesz się na podpisanie dokumentu, sprawdź, czy wszystkie dane zgadzają się ze stanem faktycznym. Nawet niewielkie rozbieżności mogą prowadzić do powstania znacznych różnic w końcowym rozliczeniu. Po zaakceptowaniu warunków weryfikacja jest jeszcze przeprowadzana przez PFR.
Co mnie czeka?
Powyższy proces może zakończyć się na kilka sposobów. W jednym przypadku po rozpatrzeniu oświadczenia PFR umorzy w pełni wypłaconą subwencję. W praktyce jednak taka szansa jest zagwarantowana jedynie dla przedsiębiorców prowadzących działalność w określonych branżach.W mniej pomyślnej sytuacji PFR określi kwotę, którą trzeba zwrócić. W przypadku niespełnienia kryteriów udzielenia pomocy może okazać się, że musisz oddać wszystkie środki. Korzystniejsze rozstrzygnięcie może polegać na wezwaniu do zwrotu jedynie części pieniędzy (np. 25%). W każdym przypadku jednak istnieje ryzyko, że środki zostały już spożytkowane, a przedsiębiorca nie ma czego zwrócić.
Skąd wziąć pieniądze na zwrot dofinansowania z tarcz PFR?
Pozyskanie znacznych środków w krótkim czasie może okazać się nie lada wyzwaniem. Martwisz się, że spłata subwencji będzie stanowić zbyt duże obciążenie dla Twojego biznesu? W takich przypadkach warto zastanowić się nad możliwymi formami pozyskania finansowania.Do dyspozycji masz standardowe formy, takie jak kredyty czy pożyczki. W celu ograniczenia kosztów i formalności niektórzy przedsiębiorcy decydują się z kolei na faktoring.
Kiedy skorzystać z faktoringu?
Faktoring będzie dobrym wyborem w przypadku, gdy nie masz wolnych środków pieniężnych na dokonanie zwrotu dofinansowania z tarcz PFR bądź martwisz się, że na skutek wykonania zobowiązania Twoja płynność finansowa zostanie zachwiana. Termin spłaty dofinansowania jest ustalony w harmonogramie przesłanym przez bank. Zwrotu subwencji dokonuje się w miesięcznych ratach. Termin spłaty może przypadać na 25 dzień miesiąca, więc może się pokrywać z momentem płatności podatku VAT. Pamiętaj, że subwencję zwraca się w aż 24 ratach – to dwa lata obciążenia, w czasie których faktoring pomoże utrzymać się na powierzchni.Uwalniając środki z faktur, korzystając np. z faktoringu jawnego, otrzymujesz gwarancję monitoringu należności kontrahenta (faktor, np. NFG, motywuje go do terminowej spłaty Twoich faktur, a Ty masz środki na regulację zobowiązań, m.in. spłaty subwencji z tarczy antykryzysowej).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.