reklama

Warszawa w liczbach, czyli analiza miasta przez pryzmat statystyk

Opublikowano:
Autor:

Warszawa w liczbach, czyli analiza miasta przez pryzmat statystyk - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościZbierane i udostępniane dane statystyczne są bardzo wartościowym i przystępnym źródłem informacji na temat regionu lub konkretnego miasta. Jednocześnie, taki format prezentowania specyfiki miejsca może wpłynąć na ostateczny wybór punktu zamieszkania lub ulokowania swojego kapitału. W bieżącej publikacji sprawdzamy, jak kilka kluczowych informacji umieszczonych w specjalnym raporcie, ilustruje koniunkturę Warszawy. Zapraszamy do dzisiejszego zestawienia!

Ze statystyką przez Warszawę 2023

Właśnie tak brzmi tytułowy dokument, stworzony przez specjalistów Urzędu Statystycznego w Warszawie. Opublikowany arkusz posiada dość nietypowy model demonstrowania kluczowych komunikatów, bowiem opiera się na bardzo precyzyjnych i konkretnych liczbach.

Jest to także czytelna mapa dla wszystkich osób zainteresowanych samą aglomeracją. Wspomniane fakty umożliwiają intuicyjne dopasowanie specyfikacji terenu do osobistych upodobań i preferencji inwestorów. Przykład?

Jak korzystać z raportu?

Doskonałą ilustracją takiej strategii jest sekcja poświęcona aspektom geograficznym i środowiskowym. Według specjalistów, najmniejszy udział gruntów zabudowanych i zurbanizowanych jest domeną dzielnicy o nazwie Wilanów. To jednak nie koniec praktycznych wskazówek!

Dalsza część lektury pokazuje prosty plan poszczególnych dzielnic miasta z uwzględnieniem szczególnych walorów, w tym pomników przyrody. Także tutaj wspomniany Wilanów wyróżnia się sporą skalą wyjątkowych terenów oraz samych monumentów natury.

Podobną wartość prezentuje gęstość zaludnienia - kolejny raz przytoczony dystrykt cechuje się wyjątkowo niskim zakresem mieszkańców, co jedynie potwierdza dyskretny charakter. Wówczas miłośnicy harmonii, natury i równowagi skupią swe poszukiwania w serwisie https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/warszawa/wilanow/ właśnie na tym konkretnym obszarze Warszawy. Jakie inne wskaźniki zasługują na szczególne wyróżnienie?

Wiedza to potęgi klucz

Zdobywanie najlepszej edukacji wymaga jednocześnie odpowiedniego klucza do własnej stancji i dlatego kolejny aspekt dedykowany jest właśnie przyszłym żakom. Nic dziwnego, że młodzi ludzie wybierają właśnie ten punkt na mapie Polski - warszawskie uczelnie zdobywają nader wysokie lokaty w krajowych oraz międzynarodowych rankingach!

Zgromadzone dane potwierdzają takie tendencje. Ubiegły rok zakończył się bowiem wynikiem ponad 238 tysięcy zaangażowanych studentów, co oznacza wzrost o 10 tysięcy osób.

Sezon akademicki 2022/2023 zdominowany był przez kierunki dotyczące nauk społecznych, dziennikarstwa i informacji, a także biznesu, administracji oraz prawa. Zatem, jaki rejon miasta w kontekście rzeczywistej lokalizacji samej uczelni oraz poszczególnych filii stał się prawdziwym centrum życia studenckiego?

Również w tym przypadku czytelnik otrzymuje bardzo klarowny schemat skupienia żaków. Tutaj naturalnie wygrywa Śródmieście stolicy.

Zapał do pracy

Jednym z najważniejszych czynników migracji międzymiastowej jest ogląd ekonomiczny. Biorąc to pod uwagę, bieżąca analiza nie może pomijać kwestii rynku pracy. Co mówią statystyki miasta w tym zakresie?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wskaźnik bezrobocia. Okres 12 miesięcy pokazuje tutaj spadek osób zarejestrowanych z ponad 24 tysięcy na około 20 tysięcy. Przytoczone dane nawiązują do rozliczonych okresów, a aktualne dane znajdują się na stronie Urzędu Statystycznego Warszawy - aktualizowane komunikaty są niezwykle pozytywne i potwierdzają tendencję spadkową.

Raport zawiera listę przeciętnego wynagrodzenia brutto w określonych sektorach działalności, gdzie wszystkie parametry wskazują na ich wzrost. Jednak sprawozdanie prezentuje jeszcze jeden, niezwykle przydatny wskaźnik, a mianowicie przeciętne zatrudnienie według sekcji.

Punkt ten może być bowiem doskonałą wskazówką zapotrzebowania kadrowego, zwiększając nasze szanse na zatrudnienie. Co więcej, posiadanie odpowiedniego wykształcenia oraz zespołu kompetencji wzmacnia prawdopodobieństwo znalezienia indywidualnej niszy, a w konsekwencji - bardziej atrakcyjnego wynagrodzenia. Najpopularniejszy sektor nawiązuje zatem do handlu oraz naprawy pojazdów samochodowych, a obsługa rynku nieruchomości jest ostatnim, zdefiniowanym obszarem profesji.

Biznes turystyczny

Finalny temat wynika z odradzającego się zainteresowania Warszawą pod względem turystycznym. Inny raport opublikowany przez ekspertów wskazuje na ogromną ilość przyjezdnych, którzy w 2022 roku odwiedzili stolicę Polski - dane mówią o ponad 7 milionach krajan i niemal 2 milionach zagranicznych gości.

Takie wieści stanowią doskonałe podwaliny pod rentowną inwestycję. Pewne informacje można także wywnioskować z raportu "Ze statystyką przez Warszawę 2023"!

Pierwsza wskazówka wynika ze średniego czasu pobytu poszczególnych kategorii turystów. Przeciętny wynik w obiektach noclegowych wynosił wartość 1,7, co wskazuje na dość krótką i zwięzłą wizytę w Warszawie. Komunikat pozwala dostosować układ wynajmowanej nieruchomości, ale też mechanizm działania całego biznesu.

Inną przesłanką jest mapa turystycznych obiektów noclegowych, która transparentnie pokazuje natężenie w kontekście konkretnych dzielnic miasta. W ten sposób inwestor może zniwelować silną konkurencję regionu - specjaliści oznaczyli sporą ilość obiektów na terenie Śródmieścia, a także dzielnicy Włochy.

Specjalna mapa pomaga w przystosowaniu strategii przekazu. Żoliborz zdominowany jest przez polskich turystów, natomiast sąsiadująca Wola posiada już duże wpływy zagranicznych gości. Jak kształtują się ceny poszczególnych nieruchomości?

W tym zadaniu pomogą zgromadzone statystyki regionu portalu https://gethome.pl/. Analiza ofert pozwala określić średnią cenę kawalerek na wartość przekraczającą 660 tysięcy złotych, a zwiększenie przestrzeni dedykowanej turystom o dodatkowy pokój wymaga kolejnych 55 tysięcy złotych wkładu!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy