Funkcja ANC to nic innego jak funkcja aktywnej redukcji hałasu (z ang. Active Noise Cancellation), która pozwala użytkownikowi słuchawek na odcięcie się od otaczających go dźwięków z zewnątrz. W jaki sposób jednak dochodzi do redukcji szumu otoczenia? Jest to możliwe dzięki wytworzeniu przeciwfali ciśnienia. Fala akustyczna z zewnątrz trafia do specjalnego mikrofonu pod powierzchnią obudowy słuchawki, tworzy sygnał, ten z kolei jest przetwarzany i przesyłany do przetworników w słuchawkach, które natomiast wytwarzają wspomnianą przeciwfalę. To skutkuje wyciszeniem obu fal i ostatecznie – redukcją dźwięku z zewnątrz.
Jak jednak można się domyślić, taki proces wymaga sporej precyzji. Należy się zatem przygotować na to, że dobrej jakości słuchawki ANC nie będą należały do najtańszych. Z drugiej strony – są warte każdej ceny, jeśli ktoś potrzebuje całkowicie odizolować się od dźwięków z zewnątrz, na przykład ze względu na pracę czy złe samopoczucie w głośnych miejscach. Co bardzo istotne, słuchawki ANC będą skutecznie redukowały hałas z zewnątrz nawet w momencie, gdy użytkownik nie będzie odtwarzać żadnych dźwięków z telefonu czy komputera. To bardzo ważne dla osób, które szukają słuchawek idealnych nie tylko do słuchania, ale także – do skupienia się czy odcięcia od irytujących dźwięków (np. odgłosów budowy na osiedlu czy remontu u sąsiada zza ściany).
Słuchawki z funkcją ANC – komu najbardziej się przydadzą?
Słuchawki z funkcją aktywnej redukcji hałasu są absolutnym must have dla osób, które pracują w pomieszczeniach typu open space lub pracują zdalnie – np. z własnego mieszkania, w którym przebywają jednocześnie pozostali domownicy. Dzięki redukcji hałasu mogą mieć pewność, że nic nie zakłóci im np. konferencji wideo czy rozmowy telefonicznej z użyciem słuchawek. Funkcję ANC docenią zwłaszcza osoby, których partner lub partnerka również pracują zdalnie – i to na przykład w tym samym pomieszczeniu.
Słuchawki ANC to także świetny produkt dla osób, które często przebywają w zatłoczonych, głośnych miejscach, a chcą skupić się na dźwięku dochodzącym ze słuchawek. Redukcja hałasu jest w takich sytuacjach zbawienna. Różne modele słuchawek ANC są dostępne na stronie https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=sluchawki_bezprzewodowe_douszne_anc.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze słuchawek dousznych ANC?
Po pierwsze – dobrze, jeśli są to słuchawki bezprzewodowe, bo wygoda ich użytkowania jest nieporównywalna. Można się z nimi swobodnie przemieszczać, nie trzeba też obawiać się zaplątania się w kable i tym samym – uszkodzenia przewodów. Bezprzewodowe słuchawki są też zdecydowanie najbardziej komfortowe, jeśli chodzi o korzystanie z nich podczas poruszania się poza biurem czy domem.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, jeśli chodzi o bezprzewodowe douszne słuchawki ANC? Warto na przykład sprawdzić, jaka jest pojemność akumulatora – i jak długo można korzystać ze słuchawek bez konieczności ich ładowania. Należy przy tym pamiętać, że inny może być czas pracy akumulatora w przypadku gdy użytkownik słucha po prostu muzyki, inny z kolei – gdy włączona jest funkcja ANC. Jak łatwo się domyślić, włączona redukcja szumu spowoduje, że średni czas pracy akumulatora na jednym ładowaniu będzie krótszy. Istotny może okazać się również czas ładowania baterii – zwłaszcza dla osób, które słuchawki wykorzystują w pracy czy na spotkaniach służbowych.
Przy okazji osoby, które chcą kupić słuchawki douszne bezprzewodowe z funkcją ANC powinny też sprawdzić specyfikację Bluetooth i efektywny zasięg przemieszczania się ze słuchawkami.
Przed zakupem słuchawek z funkcją redukcji hałasu warto zatem zwrócić uwagę na kilka najistotniejszych kwestii – reszta (estetyka, komfort noszenia, kształt itd.) będzie zależała już od indywidualnych preferencji i nie powinna mieć większego wpływu np. na to, jak dobrze słuchawki będą wyciszały dźwięki z otoczenia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.