Higiena to podstawa – również w samochodzie!
Pierwsze, o czym trzeba pamiętać w kwestii dezynfekcji pojazdu, to fakt, że kabinę samochodową jest bardzo łatwo zanieczyścić. Zwykle nawet nie myślimy o tym, że choćby wsiadając do auta po zakupach czy zapłacie za paliwo na stacji benzynowej, już możemy przenieść do jego wnętrza drobnoustroje, które przeżyją tam nawet kilka dni.Dlatego właśnie mówiąc o dezynfekcji samochodu, podstawową sprawą jest nie sposób, w jaki można tego dokonać, ale jak sami zabezpieczamy się przed transmisją wirusów. Również we własnym aucie musisz więc przestrzegać najważniejszych zasad higieny.
- Często dezynfekuj ręce – najlepiej trzymać w samochodzie niewielką buteleczkę z płynem na bazie spirytusu i korzystać z niej po każdym wejściu do auta.
- Używaj jednorazowych rękawiczek – jeśli jesteś w sklepie lub na stacji benzynowej.
- Dezynfekuj przedmioty codziennego użytku – m.in. kluczyki, portfele, torebki, telefony komórkowe.
- Zdezynfekuj samochód, jeśli przewoziłeś pasażera – dotyczy to zwłaszcza osób, z którymi nie mieszkasz.
- Jeśli możesz, nie używaj auta przez jakiś czas – kwarantanna to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się wirusów, także w przypadku samochodów.
Dezynfekcja samochodu jest łatwiejsza, niż myślisz
Gdy już wiemy, że w samochodzie obowiązują dokładnie takie same zasady bezpieczeństwa, jak w każdym innym miejscu, pojawia się pytanie, jak zdezynfekować samochód? Okazuje się, że również w tym punkcie nie ma mowy o żadnej szczególnej filozofii. Wręcz przeciwnie – samodzielna dezynfekcja samochodu jest prosta i powinna być wykonywana jak najczęściej. A na czym polega?
Po pierwsze – sprzątanie
Na pewno regularnie odwiedzasz myjnię, gdzie fundujesz karoserii i szybom swojego samochodu solidne mycie. A czy równie często dbasz o jego wnętrze? Dokładne odkurzanie podłóg, dywaników i innych zabrudzonych elementów to bardzo istotna sprawa, a dodatkowo, jeśli masz taką możliwość, dobrze jest również wyprać tapicerkę w wysokiej temperaturze.
Po drugie – dezynfekcja
Po powierzchownym wysprzątaniu wnętrza można zabrać się za właściwą dezynfekcję. Spokojnie, nie potrzebujesz niczego szczególnego – wystarczy miękka ściereczka (np. z mikrofibry, taka sama, jaką ścierasz kurz w domu) oraz ciepła woda z mydłem lub płynem do naczyń. Możesz też sporządzić własny płyn do dezynfekcji z wody, spirytusu i olejku dla zneutralizowania zapachu.Tak przygotowany przetrzyj powierzchnię samochodowego wnętrza, skupiając się zwłaszcza na tych elementach, których najczęściej dotykasz. Zwróć więc szczególną uwagę na kierownicę, klamki, pasy bezpieczeństwa, dźwignię zmiany biegów i hamulca ręcznego, przyciski czy deskę rozdzielczą.
Po trzecie – czyszczenie klimatyzacji
Ta część jest nieco trudniejsza i nie musi być wykonywana bardzo często. Zaleca się, żeby czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie przeprowadzać raz do roku – wszystko dlatego, że w przewodach gromadzi się brud i kurz, które potem są wdmuchiwane do wnętrza auta. Jak się ich pozbyć?Najlepiej zlecić to specjalistom w myjniach lub serwisach, którzy do czyszczenia klimatyzacji, a także wnętrza całego auta, użyją ozonu. Wysoko utleniony gaz pozwala na skuteczne pozbycie się zarówno drobnoustrojów, jak i nieprzyjemnych zapachów.
Kiedy jeszcze trzeba pamiętać o dezynfekcji samochodu?
Oprócz opisanych wyżej domowych sposobów dezynfekcji auta, z których powinni korzystać wszyscy kierowcy, występują też przypadki, w których jest ona szczególnie istotna. Dotyczą one przede wszystkim sytuacji, w których z pojazdu korzysta większa liczba osób, a więc zwłaszcza środków transportu zbiorowego, ale również taksówek czy wynajmowanych samochodów na minuty.Ponadto na dokładną dezynfekcję auta powinni poświęcić trochę czasu nowi właściciele samochodów używanych czy powystawowych. Jeśli wiesz, że z takiego pojazdu ktoś wcześniej korzystał, dobrym pomysłem jest, żeby zaraz po zakupie umówić się na ozonowanie w najbliższym warsztacie. Koszt takiego zabiegu jest niewielki (zwykle ok. 50-100 zł), a poczucie bezpieczeństwa – zwłaszcza w dobie koronawirusa – znacznie cenniejsze.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.