CO2 w akwarium - jego zastosowanie, skutki niedoboru i nadmiaru
CO2 (dwutlenek węgla) to jeden z najważniejszych czynników odpowiedzialnych za prawidłowy i szybki wzrost roślin w akwarium. Bez węgla rośliny nie mają możliwości rozwoju, a w konsekwencji nie wytwarza się tak ważny proces fotosyntezy. Gdy w wodzie brakuje węgla, dochodzi do deformacji młodych liści, całkowitego zatrzymania wzrostu roślin, a w konsekwencji do powstawania glonów m.in. nitkowych oraz podwyższenia pH wody.
Ryzykowne jest również zbyt duże stężenie CO2 w akwarium - o ile nie szkodzi on roślinom, może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia, a nawet utraty życia ryb, krewetek czy ślimaków. Pierwszym sygnałem, że poziom węgla jest za wysoki, jest wzmożona nerwowość ryb, pływanie przy powierzchni i płochliwość.
Aby dostarczać dwutlenek węgla w prawidłowych proporcjach (20-30 mg/l) konieczne jest zaopatrzenie akwarium w specjalistyczny sprzęt, stała obserwacja poziomu CO2 i zachowania ryb w naszym zbiorniku.
Jak dostarczać CO2 do akwarium?
Większość potrzebnych do prawidłowego wzrostu roślin makroelementów takich jak azot, potas, fosfor i magnez łatwo aplikować do wody za pomocą gotowych nawozów. Wyjątek stanowi węgiel, którego dostarczenie do akwarium w prawidłowej formie i ilości wymaga dodatkowego sprzętu.
Na rynku akwarystycznym dostępne są różnego rodzaju systemy do aplikacji dwutlenku węgla:
- Bimbrownia CO2 do akwarium
To najprostsza metoda dostarczania CO2 do akwarium, którą można zastosować w zbiornikach o maksymalnej pojemności 65 litrów. Wiele osób próbuje mieszankę wykonać w domu, lecz w sklepach specjalistycznych kupisz także gotowy zestaw CO2 do akwarium, oparty na pracy naturalnych bakterii. W przypadku średnich i większych zbiorników konieczne będzie znalezienie innej metody dostarczania CO2 do akwarium.
- Reaktor CO2 do akwarium
Urządzenie polecane dla dużych zbiorników powyżej 500 l. Reaktor CO2 do akwarium montuje się na wężu, który wychodzi z filtra. Woda, która wydostaje się z filtra, następnie trafia do komory, w której znajduje się również CO2 powstałe z butli. Pomieszanie tych składników powstaje woda bogata w dwutlenek węgiel, która trafia do akwarium.
- Zestaw CO2 do akwarium
Jeśli ten proces wydaje Ci się być zbyt skomplikowany lub nie dysponujesz tak dużym zbiornikiem, alternatywą może być gotowy zestaw CO2 do akwarium. Dają one możliwość stałego dostarczania CO2 do akwarium dzięki pracy kilku elementów zestawów, w skład których wchodzi m.in. butla CO2 do akwarium, reduktor, zaworek precyzyjny, wężyk PU czy dyfuzor. Choć nazwy te brzmią skomplikowanie, gotowy zestaw CO2 do akwarium jest prosty w obsłudze i polecany także początkującym akwarystom. Węgiel dostarczany jest przez to urządzenie automatycznie, nie dopuszczając do wytworzenia jego niedoborów oraz nadmiaru w wodzie.
Posiadanie zaawansowanego sprzętu nie zwalnia z obserwacji i sprawdzania poziomu dwutlenku węgla w akwarium. Najprostszym i tanim sposobem jest zaopatrzenie się w jednorazowe testy bądź takie montowane na stałe w akwarium.
Gdzie kupić sprzęty i akcesoria do dostarczania CO2?
Prawidłowy poziom CO2 to jeden z wyznaczników, które zapewnią rozwój i życie faunie i florze, które zamieszkają w twoim akwarium. Już na początku swojej przygody z akwarystyką musisz dbać o jego aplikację i stale kontrolować ilość dostarczanego dwutlenku węgla. Pomoże Ci w tym specjalistyczny sprzęt oraz akcesoria, które dobierzesz do potrzeb twojego akwarium dzięki wsparciu profesjonalistów, którzy zarządzają sklepem Aquario. Od twojego stopnia wtajemniczenia i chęci nauki zależeć będzie, czy skorzystasz z gotowych zestawów do CO2, czy postanowisz sam skompletować niezbędny sprzęt.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.