reklama
reklama

Praca od 8 do 16 to już przeszłość? Są nowe przepisy!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: MW/PortalPlock

Praca od 8 do 16 to już przeszłość? Są nowe przepisy! - Zdjęcie główne

foto MW/PortalPlock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościTe rządowe decyzje mogą wpłynąć na codzienność milionów Polaków! W życie weszły nowe przepisy, których celem jest zwiększenie dostępności instytucji publicznych. W praktyce może to oznaczać... koniec pracy od 8 do 16!
reklama

Urzędy dłużej otwarte – co się zmienia?

26 kwietnia weszło w życie rozporządzenie, które zmienia godziny pracy urzędów. Jedną z najważniejszych zmian, wprowadzonych rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów, jest obowiązek wydłużenia godzin pracy urzędów przynajmniej raz w tygodniu do godziny 18:00. To odpowiedź na społeczne postulaty o lepszą dostępność administracji.

reklama

Urzędy nie będą mogły zamykać się o 16:00. Nowe godziny pracy już obowiązują” – podkreślono w oficjalnym komunikacie. Nowe zasady pozwolą osobom pracującym w standardowych godzinach 9:00–17:00 na załatwienie spraw bez konieczności brania urlopu czy korzystania z dni wolnych.

reklama

Praca zmianowa i soboty? Tak, to możliwe

Nowelizacja przepisów otwiera także drogę do organizowania pracy w systemie zmianowym – niektóre urzędy mogą zaczynać dzień już o 7:00 i kończyć nawet wieczorem. Dodatkowo pojawiła się możliwość pracy w soboty – choć nie jest to obowiązek, może być wdrażana tam, gdzie występuje duże natężenie ruchu, np. w urzędach paszportowych, wojewódzkich czy skarbowych.

reklama

Godziny rozpoczynania pracy mogą być ustalane między godziną 7:00 a 10:00, z zachowaniem co najmniej 8-godzinnego dnia pracy” – czytamy w przepisach. To daje kierownikom urzędów większą swobodę w dopasowaniu harmonogramu do potrzeb lokalnej społeczności.

reklama

Kogo obejmują zmiany?

Nowe zasady dotyczą szerokiego spektrum jednostek administracji rządowej, w tym:

  • ministerstw,

  • urzędów wojewódzkich,

  • inspekcji,

  • Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw,

  • Urzędu Prokuratorii Generalnej RP,

  • Regionalnych Izb Obrachunkowych,

  • Instytutu Pamięci Narodowej,

  • komend i inspektoratów podległych administracji centralnej,

  • jednostek wojskowych i Żandarmerii Wojskowej.

  • Skala zmian jest więc szeroka – może objąć dziesiątki tysięcy urzędników i miliony petentów.

    Samorządy na razie poza reformą

    Choć przepisy nie obejmują bezpośrednio samorządów, toczą się dyskusje o ich rozszerzeniu. Zespół ds. deregulacji, kierowany przez Rafała Brzoskę, postuluje, by podobne rozwiązania wprowadzić również w gminach i powiatach.

    W urzędach gminnych i powiatowych także powinien funkcjonować co najmniej jeden długi dzień pracy dla mieszkańców” – apeluje zespół. Samorządowcy jednak nie jednomyślni. Argumentują, że najlepiej znają potrzeby lokalnych społeczności i powinni mieć swobodę w organizacji czasu pracy.

    A co z samorządami? Urzędy już pracują dłużej

    Choć nowe regulacje dotyczą wyłącznie administracji rządowej, wiele mówi się o ich rozszerzeniu na samorządy. Zespół ds. deregulacji, którym kieruje Rafał Brzoska, postuluje wprowadzenie podobnych zasad także w gminach i powiatach.

    „W urzędach gminnych i powiatowych także powinien funkcjonować co najmniej jeden długi dzień pracy dla mieszkańców” – przekonuje zespół. Postulat ten spotyka się jednak z oporem ze strony samorządowców, którzy twierdzą, że to oni najlepiej znają potrzeby swoich mieszkańców i to lokalne władze powinny decydować o godzinach pracy.

    Część samorządów już teraz stosuje elastyczne rozwiązania. Płock już teraz wprowadza rozwiązania zwiększające dostępność dla mieszkańców. Część jednostek miejskich działa dłużej niż do 16:00, umożliwiając załatwianie spraw w bardziej elastycznych godzinach.

    • Biuro Obsługi Klienta i wydawanie korespondencji
      pl. Stary Rynek (wejście od ul. Zduńskiej)
      poniedziałek – środa: 8:00–15:30
      czwartek: 8:00–16:30
      piątek: 8:00–14:30

  • Stanowiska Obsługi Klienta
    al. Piłsudskiego 6
    poniedziałek – piątek: 8:00–17:00

  • Urząd Stanu Cywilnego
    ul. Kolegialna 9
    poniedziałek – środa: 8:00–15:00
    czwartek: 8:00–16:00
    piątek: 8:00–14:00

  • Urząd Miasta Płocka
    poniedziałek – środa: 7:30–15:30
    czwartek: 7:30–16:30
    piątek: 7:30–14:30

  • Co to oznacza?

    Na pierwszy rzut oka zmiany mogą wydawać się drobne, ale ich wpływ na codzienne życie jest istotny. Osoby pracujące zawodowo, rodzice, mieszkańcy mniejszych miejscowości – wszyscy oni mogą teraz łatwiej zorganizować wizytę w urzędzie bez rezygnacji z innych obowiązków.

    Dłuższe godziny otwarcia to mniej stresu, mniej kolejek i większy komfort dla obywateli. Jak podkreślają władze: „Nowe godziny pracy już obowiązują – i mają służyć nie tylko efektywności administracji, ale przede wszystkim wygodzie mieszkańców".

    reklama
    reklama
    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ

    Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

    e-mail
    hasło

    Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

    reklama
    Komentarze (0)

    Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

    Wczytywanie komentarzy
    reklama
    reklama
    logo