Kontynuacja programu “Mój Prąd” - kiedy startuje 3 nabór?

Opublikowano:
Autor:

Kontynuacja programu “Mój Prąd” - kiedy startuje 3 nabór? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Już niebawem, bo 1 lipca 2021 roku startuje kolejna, trzecia odsłona programu “Mój Prąd”. O dotację ubiegać się mogą osoby, które zainwestowały we własną instalację fotowoltaiczną po 31 stycznia 2020 roku. To oznacza, że nie trzeba czekać na rozpoczęcie naboru i można zainwestować już teraz. Jak będzie wyglądał nabór do nowej edycji programu? Czy zmieniły się warunki otrzymania dotacji?

„Mój Prąd” - na czym polega wsparcie?

Głównym celem programu „Mój Prąd” jest zmaksymalizowanie produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki prosumenckiej w Polsce. Do tej pory zostały przeprowadzone dwa nabory – pierwszy z nich trwał od 30.08.2019 do 20.12.2019 r., drugi od 13.01.2020 do 06.12.2020 r. Wsparcie obejmowało mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 do 10 kWp. Dotychczas wnioskodawcy mogli ubiegać się o dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, ale nie więcej niż 5 tys. zł.

Warunki programu „Mój Prąd 3.0”

Warunki nowej edycji nie są jeszcze do końca znane. To co jest pewne, to to, że do nowej edycji programu „Mój Prąd” zostaną zakwalifikowane instalacje fotowoltaiczne, które zostały zakończone po 31 stycznia 2020 roku. Dotacja tak jak poprzednio przeznaczona jest dla osób fizycznych, wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby. Do wsparcia kwalifikują się instalacje w przedziale mocy od 2 do 10 kWp. Projekty muszą być zakończone i podłączone do sieci OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego). Informacje o wielkości dofinansowania nie są jeszcze oficjalnie potwierdzone, wiadomo, że wsparcie będzie pochodzić również ze środków unijnych. Trzecia edycja potrwa do 22 grudnia 2021 roku z możliwością przedłużenia lub do wyczerpania alokacji środków. .

Co oprócz fotowoltaiki?

W trzeciej edycji programu “Mój Prąd” dodatkowymi proponowanymi komponentami, zwiększającymi autokonsumpcję wyprodukowanej energii, są ładowarki do samochodów elektrycznych, magazyny ciepła/chłodu oraz inteligentne systemy zarządzania energią w budynku. Urządzenia, ani ich parametry nie zostały oficjalnie potwierdzone. Nieznane są również warunki uzyskania dofinansowania na inne niż fotowoltaika instalacje. Najprawdopodobniej wysokość dotacji będzie zależna od zakresu rzeczowego inwestycji.

Sukces poprzednich edycji

Program przełożył się na popularność inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne. Według najnowszych danych NFOŚiGW w programie na dzień 5 maja 2021 roku złożono 266 407 wniosków o dofinansowanie. Wypłaconych zostało już 190 045 dotacji, co oznacza 953 046 420,80 zł dofinansowania. Łączna moc instalacji, które uzyskały dofinansowanie wynosi 1 094 478,995 kWp. To nie koniec! Do rozpatrzenia pozostało 38 182 wniosków. Ich rozpatrywanie planowo powinno zakończyć się w pierwszej połowie 2021 roku, przed uruchomieniem kolejnego naboru.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy