Dlaczego pompa typu grunt-woda?
Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, dlaczego rozważamy właśnie ten rodzaj pompy ciepła, czyli pobierającej energię do ogrzewania spod powierzchni ziemi. Istnieją jeszcze dwa inne rodzaje — te, które energię do ogrzewania czerpią z powietrza oraz pobierające ją z wody. Jednak pompa ciepła grunt - woda wydaje się instalacją o najbardziej stabilnym działaniu. Głęboko pod ziemią panuje stała, dodatnia temperatura. Nie ma na nią wpływu ani temperatura ponad gruntem, ani warunki atmosferyczne. Tworzy układ zamknięty, który jest całkowicie niezależny od wpływu czynników zewnętrznych, szczególnie w przypadku wymienników pionowych, sięgających głęboko pod grunt. Efektem jest bezawaryjność oraz żywotność przekraczająca nawet 20 lat.
Warunki terenowe dla pompy ciepła grunt-woda
Choć warunki atmosferyczne nie mają wpływu na wydajność gruntowej pompy ciepła, to warunki terenowe mogą mieć wpływ na to, czy pompa grunt-woda będzie mogła być zainstalowana. Inaczej przebiegać może instalowanie pompy ciepła w Płocku na Pojezierzu Dobrzyńskim, gdzie chcemy umieścić wymienniki horyzontalnie, a inaczej w Rudzie Śląskiej w bliskości terenów górniczych, gdzie odwierty mają sięgać ponad 30 m w głąb gruntu. W tym drugim bowiem przypadku ingerencja w podłoże działki wymagałaby sporządzenia projektu robót geologicznych, na którą zgodę powinno wydać starostwo. Wynika to z przepisów Ustawy o prawie geologicznym i górniczym[1]. W każdym jednak przypadku decyzja o rozpoczęciu wykonywania odwiertów pod pompy ciepła grunt-woda musi być poprzedzona oceną ekspercką. Fachowcy mają niezbędną wiedzę oraz sprzęt, dzięki czemu mogą dokonać pomiaru przewodności i pojemności cieplnej gruntu oraz ostatecznie zarekomendować wybór pompy ciepła.Same zaś odwierty powinny być poprowadzone zgodnie z odpowiednimi wytycznymi. Szacuje się, że najlepiej, aby znajdowały się w odległości minimum 1,5 m od fundamentów oraz innych sieci zaopatrzenia. W odwiertach poziomych odległość między wymiennikami wyznacza się na 50-70 cm, w przypadku zaś rur poprowadzonych pionowo, kilka metrów. W przypadku wymienników ułożonych horyzontalnie zaleca się, aby nad kolektorami pozostawić powierzchnię niezabudowaną oraz wolną od dużych drzew, krzewów, roślin.
Gdy potrzebujesz ciepłej wody użytkowej
Pompa ciepła grunt - woda sprawdza się też wówczas, kiedy zależy nam na otrzymywaniu ciepłej wody użytkowej w sposób bardzo ekonomiczny i wydajny. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu specjalnej, opatentowanej przez firmę Thermia technologii HGW, czyli technologii gorącego gazu. To nowoczesne rozwiązanie polega na tym, że wraz z podgrzewaniem wody, która trafia do instalacji grzewczej domu, otrzymujemy dochodzącą nawet do temperatury 90 st. C wodę użytkową. Najnowsze modele gruntowych pomp ciepła generują nawet do 545 litrów c.w.u. o temperaturze 40 stopni Celsjusza przy jednorazowym poborze, co sprawia, że rozwiązanie to staje się w praktyce bezkonkurencyjne. Co więcej, niektóre warianty pomp ciepła mogą pod względem produkcji c.w.u. pracować w trzech różnych trybach, w zależności od potrzeb domowników. Produkcja ciepłej wody może odbywać się bowiem w trybie optymalnym, w trybie o zwiększonej ekonomice albo w trybie skupiającym się na największym komforcie dla użytkownika. Każde gospodarstwo domowe może więc dopasować działanie do własnych, indywidualnych potrzeb i oczekiwań.
Cenisz ekologię? Wybierz pompę ciepła
Przy omawianiu pomp ciepła nie można pominąć ich proekologicznego wpływu na środowisko. Pompy ciepła są idealnym wyborem kiedy nie jest nam obojętna filozofia ekologii. To, co wyróżnia bowiem pompy ciepła od tradycyjnych metod ogrzewania to fakt, że do działania pomp wykorzystywana jest energia odnawialna. Nie korzystają z żadnych stałych paliw, których spalanie emituje do atmosfery szkodliwe substancje, zanieczyszczając powietrze, powodując kwaśne deszcze czy niszczenie warstwy ozonowej. Nie generują dymu, popiołu, ani też hałasu. OZE przyczyniają się do zastopowania niekorzystnych zmian dla środowiska naturalnego oraz zmniejszenia skali wyczerpywania się zasobów surowców kopalnych.
Jeśli zamierzasz zamontować gruntową pompę ciepła, w pierwszej kolejności poproś fachowców o ocenę terenu wokół domu. Pomogą oni w wyborze odpowiedniego rodzaju wymiennika, horyzontalnego lub pionowego. Następnie, jeśli wymaga tego głębokość planowanych odwiertów lub specyficzne usytuowanie terenu, trzeba wystąpić o zgodę na wykonanie odwiertów. Gruntowa pompa ciepła sprawdzi się szczególnie, gdy zależy nam jednocześnie na efektywnie działającej gospodarce ciepłą wodą użytkową.
[1] Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.