Jaką karmę dla psa wybrać?

Opublikowano:
Autor:

Jaką karmę dla psa wybrać? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Część początkujących opiekunów psów zwykle zastanawia się, jak zapewnić swojemu czworonogowi najlepsze warunki, w tym odpowiednie żywienie. W końcu od tego, co trafia do żołądka zwierzęcia, w dużej mierze zależy dobre samopoczucie i prawidłowy rozwój podopiecznego. Podpowiadamy, jaka karma dla psa będzie najlepszym rozwiązaniem.

Jaka karma dla psa – sucha, mokra czy domowa?

Idealna dieta dla psa powinna być pełnoporcjowa, czyli kompletna i zbilansowana, a więc zapewniająca zwierzęciu wszystkie potrzebne składniki odżywcze na danym etapie życia. Jaka karma dla psa spełnia te wymogi? Zarówno mokra, jak i sucha karma może stanowić podstawę diety czworonoga. Zwróć uwagę na to, czy na etykiecie pokarmu znajduje się określenie „karma pełnoporcjowa”. Inne określenie, z jakim możemy się spotkać, to „karma uzupełniająca”, czyli wszelkiego rodzaju przekąski i smakołyki, które podaje się psu w niewielkich ilościach.

Mokra karma pełnoporcjowa charakteryzuje się przede wszystkim wysoką zawartością wody, a co za tym idzie niską kalorycznością. Wilgotne posiłki są nawet 4 razy mniej kaloryczne niż suche granulki o tej samej masie. Dieta, w której uwzględnia się mokrą karmę, pomaga w utrzymywaniu prawidłowej masy ciała czworonoga, natomiast wysoka zawartość wody w tego rodzaju produktach wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu nawodnienia organizmu.

Sucha karma stanowi skoncentrowane źródło energii dla psa. Wraz z niewielką ilością karmy dostarczamy zwierzęciu sporą dawkę kalorii. Ponadto gryzienie suchych granulek wspomaga utrzymanie zdrowia jamy ustnej czworonoga, pomaga w oczyszczaniu powierzchni zębów z płytki bakteryjnej. Dodatkową zaletą suchej karmy jest to, że dłużej zachowuje świeżość i można ją łatwo przechowywać.

Mimo ogromnego wyboru gotowych karm dla psów niektórzy opiekunowie decydują się na samodzielne przygotowywanie posiłków dla zwierząt. Nie jest to najlepszy pomysł. Trudno taką dietę odpowiednio zbilansować i wymaga to ogromnej wiedzy z zakresu dietetyki oraz dużych nakładów pracy. Niestety do miski psów karmionych domowymi posiłkami często trafiają produkty, które nie powinny się tam znaleźć. Błędem jest częstowanie czworonogów „ludzkim” jedzeniem. Słodycze, resztki z obiadu, orzechy i niektóre owoce mogą psom poważnie zaszkodzić, a nawet wywołać zatrucie. Do toksycznych pokarmów należą m.in.: czekolada, winogrona, rodzynki, orzechy makadamia, ksylitol, awokado.

Wybór karmy dla psa i sposób jej podawania

Eksperci do spraw żywienia psów zalecają stosowanie diety mieszanej, czyli podawanie zarówno suchej, jak i mokrej karmy, dzięki czemu zwierzę może czerpać korzyści z obu rodzajów pełnoporcjowego pokarmu. Podstawową zasadą diety mieszanej jest zastosowanie równych proporcji suchej i mokrej karmy (pod względem masy produktów). Ważne jest też ustalenie zapotrzebowania energetycznego czworonoga, aby precyzyjnie odmierzyć ilość pokarmu na cały dzień. W wyznaczaniu dobowej porcji jedzenia dla psa trzeba też uwzględnić przekąski, jeśli zdecydujemy się podawać je podopiecznemu. Musimy pamiętać o tym, że smakołyki mogą stanowić maksymalnie 10% dobowej dawki kalorii.

Jedzenie dla dorosłego psa należy podzielić na 2–3 posiłki w ciągu dnia i podawać je o stałych porach. Nie planuj aktywności fizycznej dla czworonoga tuż przed jedzeniem ani zaraz po nim. Należy odczekać przynajmniej pół godziny po posiłku, zanim wybierzemy się z psem na spacer. Takie postępowanie zapobiega zaburzeniom trawiennym, a u ras do nich predysponowanych zmniejsza ryzyko rozszerzenia i skrętu żołądka. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy