reklama

Jak mocno znajomość języków obcych zwiększa szanse na znalezienie perspektywicznej pracy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak mocno znajomość języków obcych zwiększa szanse na znalezienie perspektywicznej pracy? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościZalety znajomości języków obcych są nam wbijane do głowy już od najmłodszych lat. Inwestycja w dodatkowe lekcje angielskiego, oglądanie zagranicznych filmów czy seriali to tylko niektóre z przykładów tego, jak od najmłodszych lat obywamy się z obcym językiem. Czy jednak faktycznie znajomość angielskiego, czy niemieckiego wpływa na szansę znalezienia lepszej pracy? Sprawdźmy.

Korzyści zawodowe związane ze znajomością języków obcych 

Czy nauka języków obcych się opłaca? Tak, i nie jest to tylko dobrze znany tekst nauczycieli, którzy chcą nas zmotywować do dalszej nauki, ale wynik badań, które swojego czasu były wykonywane przez firmę Sedlak & Sedlak. Badania polegały na wyliczeniu mediany zarobków, a następnie porównania jej do przeciętnych zarobków osoby, która charakteryzuje się dobrą znajomością języka angielskiego. Jakie były wyniki badań? 

Okazało się, że przeciętne zarobki osoby z dobrą znajomością języka obcego były o ponad 30% wyższa niż mediana zarobków w Polsce. To chyba najlepszy dowód na to, że nauka angielskiego dosłownie się opłaca. 

Ale korzyści finansowe to nie wszystko. Znajomość angielskiego czy innych języków otwiera przed nami perspektywę pracy na całym świecie. Nawet jeśli nie chcemy wyjeżdżać, pracodawca w Polsce, świadom naszych kompetencji może delegować nas do wykonywania ciekawych obowiązków, które mogą zahaczać o kontakt z międzynarodowym środowiskiem biznesowym. Znając angielski, będzie nam również znacznie łatwiej zdobyć jakąkolwiek pracę. Oferty pracy w Płocku znajdziesz na Aplikuj.pl

Umiem język obcy - które branże to docenią?

Wcześniej wspomniane było, że nauka języka angielskiego, ale też innych języków może pomóc nam w znalezieniu pracy. Warto uszczegółowić tę tezę. Nauka angielskiego w przypadku niektórych branż jest wymogiem koniecznym do starania się o dane stanowisko. Przykłady?

Bardzo popularna i perspektywiczna branża, jaką jest IT. W branży nowoczesnych technologii nie ma miejsca na osoby, które nie potrafią porozumiewać się po angielsku. Raz, że firmy IT są najczęściej organizacjami międzynarodowymi. Dwa, że specyfika pracy opiera się na pracy z kodem, narzędziami i oprogramowaniem, które jest dostępne jedynie w języku angielskim. Gdzie jeszcze angielski i inne języki są potrzebne? W branży usług nowoczesnych - outsourcing finansów, wsparcie IT, wsparcie administracji to tylko przykłady obszarów, w których usługi nowoczesne działają i wymagają od swoich pracowników znajomości angielskiego. 

Nie umiem języka obcego - gdzie się go nauczyć?

Jeśli nie mieliśmy okazję w przeszłości nauczyć się żadnego języka obcego, nic straconego. Pewne kompetencje i wiedza nie przydają się od samego początku, a w przypadku wzrostu wymagań wobec pracowników, zawsze możemy zdobyć nowe umiejętności językowe bez względu na wiek. Gdzie nauczyć się języka obcego?

Najbardziej efektywnym rozwiązaniem będzie zapisanie się na jeden z kursów językowych. Kursy te prowadzone w bardzo małych grupach, a nawet indywidualnie, pozwolą nam w szybkim tempie przyswoić podstawowe słownictwo i gramatykę. Z czasem zauważymy, jak wiele rzeczy w obcym języku rozumiemy i jak dobrze samo potrafimy się wysławiać. Oprócz kursów warto otaczać się językiem na co dzień - czytać artykuły w języku obcym, rezygnować z lektora podczas filmu czy zmienić ustawienia językowe telefonu właśnie na ten, którego się uczymy

Jakie języki warto znać? 

Jakie języki warto znać? Przede wszystkim język angielski, który stanowi najpopularniejszy język na świecie, którym operują duże organizacje praktycznie na całym świecie. Angielski pozwoli nam dogadać się z obcymi nawet na drugim końcu globu. Najwięcej literatury, artykułów w sieci jest właśnie po angielsku, stąd znajomość go daje nam najwięcej atutów.

Jakie języki poza angielskim warto znać? Ze względu na duży rynek pracy i jego bliskość - język niemiecki. Nie warto również ignorować języka hiszpańskiego - w końcu połowa globu porozumiewa się właśnie po hiszpańsku. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy