Polisa OC – dlaczego jest obowiązkowa?
Kwestia konieczności zawarcia polisy OC jest regulowana ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Tak naprawdę obowiązek ten w dużej mierze wynika z dbałości o portfele posiadaczy pojazdów w Polsce. OC chroni przed ponoszeniem finansowych kosztów szkód spowodowanych w ruchu drogowym ubezpieczonym autem. W praktyce nie chodzi wyłącznie o sytuacje, w których dojdzie do wypadku lub kolizji. Polisa OC obejmuje również zdarzenia zaistniałe w czasie wsiadania do pojazdu lub wysiadania z niego, przy jego załadunku lub rozładunku, podczas zatrzymania, garażowania i postoju.
Według danych Komendy Głównej Policji w 2021 roku doszło do 22 816 wypadków i 422 627 kolizji, a przynajmniej tyle zostało zgłoszonych do jednostek policji. W przypadku gdy sprawcy tych zdarzeń nie mieliby ubezpieczenia OC, koszt naprawy szkody musiałby być pokryty w całości z ich środków. W pierwszej połowie 2020 roku średnia wysokość składki na OC wynosiła 550 zł według danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), a tymczasem z informacji tej samej instytucji wynika, że rekordziści muszą spłacać regresy o wysokości przekraczającej milion złotych. Jak to możliwe?
Otóż w sytuacji gdy posiadacz pojazdu nie ma ubezpieczenia OC, odszkodowanie poszkodowanemu wypłaci wspomniany UFG. Natomiast w kolejnym kroku na drodze regresu zwróci się do takiego sprawcy o zwrot tych środków. To może się wiązać dla nieubezpieczonego z ogromnym obciążeniem finansowym.
Według UFG niektórzy sprawcy zdarzeń spłacają w dalszym ciągu regresy za szkody spowodowane w latach 90. ubiegłego wieku. Tymczasem wystarczyło, żeby wykupili podstawowe ubezpieczenie samochodu, aby uchronić się przed tymi kosztami. Warto pamiętać, że w przypadku OC mamy do czynienia z dość wysokimi minimalnymi sumami gwarancyjnymi – mówimy bowiem o 5,21 mln euro w przypadku szkód osobowych i 1,05 mln euro dla szkód majątkowych. Obowiązują one dla jednego zdarzenia, a nie jednego poszkodowanego – to górna granica odpowiedzialności towarzystwa.
Obecnie zawarcie umowy ubezpieczenia OC jest maksymalnie proste. Nie trzeba wychodzić z domu, szukać oddziału towarzystwa czy placówki agenta. Można wykupić ubezpieczenie samochodu online. Jak to zrobić?
Czy można ubezpieczyć samochód przez internet?
W pandemii jeszcze więcej Polaków niż dotychczas przekonało się do kupowania w sieci. Według danych Gemius z 2021 roku było to 77 proc. internautów. Zamawiamy już nie tylko książki, przeróżne prezenty czy odzież, ale również zawieramy ważne umowy. Doskonałym przykładem jest ubezpieczenie OC. Polisę można zawrzeć tutaj: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-samochodu/.
Kiedyś konieczne do tego było podanie mnóstwa danych, tymczasem obecnie większość ubezpieczycieli ogranicza liczbę pól do wypełnienia do minimum. Po wyliczeniu składki można jeszcze wybrać ubezpieczenia dodatkowe, takie jak autocasco, wyższy pakiet assistance czy rozszerzone NNW, zawrzeć umowę i od razu opłacić składkę. Co więcej, w ramach polisy samochodowej towarzystwa zapewniają często podstawową wersję assistance w cenie.
Ponadto zakup online wiąże się czasami ze skorzystaniem ze zniżek. Klienci, którzy mają już jakąś aktywną polisę w tej formie, mogą otrzymać rabat. Biorąc pod uwagę średnią wysokość składki na OC, skorzystanie z tej możliwości może dać nawet kilkadziesiąt złotych rabatu na ubezpieczenie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.