Cross docking – dobry biznes na start

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Cross docking – dobry biznes na start - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Każdego dnia tysiące firm transportowych dostarcza tysiące przesyłek. Zanim przesyłka dotrze do klienta docelowego, niezależnie od tego czy jest to konsument czy klient biznesowy np. hurtowania lub dystrybutor, bardzo często po drodze towar przejść musi przez kilka etapów. Nierzadko utrzymywanie siatki połączeń transportowych, docierających bezpośredni od producenta na drugi koniec kraju nie jest opłacalne. Przez to branża logistyczna nieustanie poszukuje nowych modeli działania. Takim właśnie modelem jest cross dock, czyli magazyn przeładunkowy. Do jego otworzenia wystarczy już nawet kilkadziesiąt metrów wolnej przestrzeni. Czy zatem cross docking może być dobrym pomysłem na pierwszy biznes?

Czym jest corss docking?

Cross docking to określenie, które odnosi się od magazynów przeładunkowych. W praktyce towar dostarczany do magazynu kierowany jest od razu do dalszej wysyłki. Jego okres utrzymywania na stanie magazynowym skrócony jest do minimum, kilku dni, a przy dobrym rozplanowaniu liczyć można go nawet w godzinach. Cross docking różni się od umów najmu magazynów, te zazwyczaj są bowiem długoterminowe i odpowiadają na potrzebę stałego magazynowania towarów. Cross docking to usługa realizowana w zależności od potrzeb. W myśl cross dockingu klient nie potrzebuje magazynu na stałe, a jedynie od czasu do czasu. Zwykle więc organizacja i najem magazynu przeładunkowego przypomina zakup usługi, zamiast umowy jest mail i faktura. Cross docking może dotyczyć zarówno zapotrzebowania na najem powierzchni magazynu lub wsparcia w dystrybucji określonej ilości towaru. Jak to? Wielu dystrybutorów sprowadza towar od producenta w dużych ilościach, spakowany w palety o dużych gabarytach. Klient docelowy zamawia jednak tylko kilka sztuk towaru. Potrzeba wiec etapu, w którym zostanie on przepakowany. Stąd też dziś na popularności zyskują usługi, w ramach których cross docking łączony jest z przepakowaniem towaru z palet do mniejszych gabarytów.

Dla kogo cross docking?

Masz magazyn, który nie jest cały czas obłożony na 100%. Posiadasz budynek, w dobrej lokalizacji, z dostępem do infrastruktury drogowej. Istotą cross dockingu jest fakt, że kluczem jest proces logistyczny, a nie wielkość magazynu. Daje to więc szanse małym podmiotom, by powalczyć o niemal każde zlecenie typu cross dock, zwłaszcza gdy swoje usługi rozbudują o koncesjonowanie towaru.

Jak wyposażyć magazyn przeładunkowy?

Magazyn przeładunkowy, nie różni się niczym od zwykłego magazynu. Warto wyposażyć go w wózek widłowy, linie transportową, stanowiska i stoły transportowe wykorzystujące kule transportowe. Wszystkie te komponenty mogą przydać się w realizacji zleceń. Na początek wystarczy jednak pusta przestrzeń i kilka prostych stanowisk do przepakowywania. Wraz z rozwoje działalności i napływem coraz to bardziej wymagających zleceń można zastanowić się nad rozbudową palety dostępnych urządzeń.

 

Magazyn przeładunkowy może być całkiem dobrym pomysłem na biznes także dla tych podmiotów, które posiadają już magazyn, ale nie jest on wykorzystywany w 100%. Jeśli bowiem stosunkowo często pozostaje niezagospodarowane 10-15% magazynu, to warto zastanowić się nad usługą cross dockingu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy