Cesja wierzytelności – co to jest?
Cesja (w prawniczej terminologii nazywana także przelewem) to umowa cywilnoprawna zawierana między wierzycielem (osobą fizyczną lub prawną, która ma prawo żądać świadczenia od dłużnika) a osobą trzecią (nabywcą wierzytelności). Na jej podstawie cedent przenosi swoją wierzytelność wobec zadłużonego na cesjonariusza, który nabywa wszystkie prawa związane ze zobowiązaniem (np. zaległe odsetki), ale jest również obciążony ryzykiem, jakie się z nim wiąże.
Kodeks Cywilny (art. 509-518 ) określa, co może być przedmiotem cesji wierzytelności oraz czy do jej dokonania konieczna jest zgoda dłużnika.
Warto wiedzieć:
Cesja może dotyczyć wszystkich zbywalnych roszczeń lub ich części, istniejących lub przyszłych, natomiast prawa niezbywalne i niepodzielne (np. prawo odkupu oraz pierwokupu) nie mogą być przedmiotami cesji. Umowa może być zawarta w dowolnej formie, pisemnej bądź ustnej, a jej warunki muszą zaakceptować obie strony. |
Cesja kredytu hipotecznego
Przelew wierzytelności może mieć zastosowanie w przypadku wielu zobowiązań, jednym z nich jest kredyt hipoteczny. Do takiej cesji dochodzi najczęściej w przypadku rozwodu małżonków, którzy wspólnie zaciągnęli kredyt pod hipotekę. Pomimo rozstania, kredytobiorcy są niezmiennie zobligowani do terminowego spłacania rat, a wspólne długi nie ulegają podziałowi. Jeżeli jedna ze stron nie chce korzystać z nieruchomości, a druga zatrzymuje mieszkanie bądź dom, można dokonać przeniesienia wierzytelności.
Porównaj oferty kredytów hipotecznych oraz oblicz swoją zdolność i ratę: https://mfinanse.pl/oferta-indywidualna/kredyt-hipoteczny/.
Na cesję kredytu hipotecznego zgodę muszą wyrazić zarówno byli małżonkowie, jak i bank, który sprawdzi, czy osoba, na którą zostanie scedowane zadłużenie posiada zdolność kredytową. Może ona dołączyć nowego współkredytobiorcę (np. jednego z rodziców), aby zwiększyć szansę na otrzymanie zezwolenia na przeniesienie wierzytelności.
Cesja ubezpieczenia
Cesja ubezpieczenia jest najczęściej zawierana pomiędzy osobą, która otrzymuje kredyt na inwestycję związaną z kupnem lub budową nieruchomości a instytucją udzielającą wsparcia finansowego. W takiej sytuacji zdecydowana większość banków wymaga od kredytobiorców wykupienia ubezpieczenia mieszkania z przeniesieniem wierzytelności. Umowa cesji jest też często zawierana z bankiem, który udziela kredytu na zakup samochodu (przeważnie sytuacja taka dotyczy autocasco).
Oznacza to, że w przypadku ubezpieczenia mieszkania z cesją na bank czy też ubezpieczenia auta, odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego za szkodę objętą polisą zostanie wypłacone cesjonariuszowi. Jeżeli jakiś procent kredytu został już spłacony, wówczas bank otrzyma tylko część rekompensaty.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.